سرطان سینه : علائم، دلایل ، نحوه تشخیص، درمان و سوالات متداول

سرطان سینه توموری بدخیم است که از بافت سینه شروع می شود و خانم ها و آقایان را میتواند درگیر کند. اما این بیماری در بانوان شایع تر است. سرطان پستان زمانی رخ میدهد که سلول ها طبیعی پستان تغییر کنند و خارج از کنترل شروع به رشد نمایند. سرطان سینه معمولا به دنبال یافتن توده توسط خانم ها در سینه هایشان نشان داده میشود البته هر توده ای بدخیم نیست ولی لازم است جهت بررسی بیشتر و اطمینان خاطر به پزشک معالج مراجعه گردد.
رشد سریع و زیاد سلول ها در تومورهای خوش خیم و بدخیم وجود دارد. تومورهای بدخیم این رشد به صورت غیر قابل مهار ادامه پیدا می کند و در صورتی که درمان به موقع صورت نگیرد ممکن است تمام قسمت های بدن تحت تاثیر قرار دهد. 
سرطان پستان ممکن است در مراحل اولیه علائمی را ایجاد نکند اما فرد میتواند با لمس کردن سینه وجود توده را در آن بررسی کند. هر چه سرطان پستان زودتر تشخیص داده شود، درمان آن آسان تر خواهد بود. 

سرطان سینه

علائم سرطان سینه 

گاهی سرطان سینه قبل از ظاهر شدن علائم قابل تشخیص است، هرگونه ناهنجاری در تست ماموگرافی یا به صورت خود آزمایی و یافتن توده در سینه که برطرف نمیشود، میتوانند نشانه ای از سرطان سینه باشند. البته تمامی توده ها سرطانی نیستند و در صورت وجود توده باید به پزشک مراجعه کنید تا توسط پزشک متخصص مورد بررسی قرار بگیرد. از علائم دیگر سرطان سینه میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • خارج شدن ترشح از سینه 
 • تو رفتگی نوک سینه
 • تغییر در پوست سینه 
 • وجود علائمی مانند قرمزی، تغییر در بافت و چروکیده شدن پوست سینه

علت و ریسک فاکورهای سرطان سینه

ممکن است فرد حتی بدون داشتن عوامل خطر یا سابقه خانوادگی نیز به سرطان سینه مبتلا شود. ریسک فاکتورهای سرطان سینه از قبیل : 

 • جنسیت : ابتلا به سرطان در زنان شایع تر از مردان است.
 • سن : با افزایش سن احتمال ابتلا به سرطان سینه نیز افزایش می یابد. 
 • سابقه خانوادگی : احتمال ابتلا به سرطان در افرادی که سابقه خانوادگی دارند بیشتر است. 
 • شروع عادت ماهانه در سن کم و یائسگی در سن بالا می تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. 
 • زنانی که بعد از سن ۳۰ سالگی هستند و از روش های پیشگیری استفاده می کنند، همچنین بچه ندارند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند. 
 • مصرف قرص های پیشگیری میتواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.
 • اضافه وزن و چاقی، همچنین مصرف غذاهای چرب میتواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. 
 • مصرف بیش از حد از مشروبات الکلی میتواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. 
 • داشتن فعالیت بدنی و ورزش به طور منظم می تواند به احتمال بروز سرطان سینه را کاهش دهد. 
 • برخی از عوامل محیطی مانند افرادی که در قسمت فوقانی بدن تحت رادیوتراپی قرار گرفته اند میتوانند در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار بگیرند. 
 • علت ژنتیکی و جهش های ژنی و علت هورمونی از دیگر مواردی است که می تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. 

آیا تستی برای تشخیص و غربالگری سرطان سینه وجود دارد؟

بلی ، پزشکان به این منظور از نوع خاصی از تصویر برداری با اشعه x به نام ماموگرام استفاده میکنند . اگر در ماموگرافی نکته غیر طبیعی به نفع سرطان سینه باشد پزشکان معمولا ان را با ازمایش دیگری به نام  بیوپسی پیگیری می کنند. در این روش یک یا چند نمونه کوچک از بافت پستان به کمک نمونه برداری سوزنی حین سنوگرافی یا با جراحی کوچک گرفته می شود. و توسط پاتولوژیست زیر میکروسکوپ قرار میگیرد (توضیحات کامل تر در مبحث غربالگری).

مرحله بندی و استیجینگ سرطان پستان چیست ؟

روشی است که پزشکان متوجه میزان گسترش سرطان در بدن میشوند درمان صحیح بدخیمی سینه کاملا بر اساس استیج و مرحله بیماری صورت میگیرد.

تشخیص و درمان سرطان سینه

نحوه تشخیص سرطان سینه 

برای تشخیص سرطان پستان ابتدا سینه معاینه فیزیکی می شود بعد از معاینه فیزیکی فرد باید آزمایشاتی را انجام دهد. این آزمایشات تشخیصی شامل : 

تست ماموگرافی 

تست ماموگرافی ماهیت توده را مشخص خواهد کرد. این تست به تنهایی کافی نیست و باید تست های تشخیصی دیگری انجام شود. 

اولتراسوند

این تست تصاویری از بافت داخل سینه در اختیار پزشک قرار میدهد و نشان میدهد که این توده سرطانی است یا غیر سرطانی. 

بیوپسی

اما از روش های قطعی تشخیص سرطانی بودن توده میتوان به این روش اشاره کرد. نمونه کوچکی از توده با وارد کردن سوزن به سینه گرفته میشود و برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد. 

سرطان سینه چگونه درمان میشود؟

اغلب بیماران به کمک یک یا چند روش درمانی ذیل درمان می شوند:

جراحی

جراحی با توجه به نوع و اندازه تومور و وضعیت و شرایط بیمار تعیین میشود. 

ماستکتومی 

ماستکتومی یا برداشتن کل پستان پس از این روش میتوان جراحی باسازی پستان را انجام داد. این جراحی در شرایطی انجام می شود که سرطان تهاجمی باشد. در این جراحی رادیکال تعدیل شده، سینه و گره های لنفاوی زیر بغل برداشته خواهد شد اما عضلات زیر قفسه سینه باقی می ماند. در صورتی که سرطان متاستاز نداده باشد این جراحی به تنهایی موثر است ، در غیر این صورت این جراح به تنهایی موثر نخواهد بود. 

لامپکتومی 

لامپکتومی و جراحی حفظ پستان در این روش تنها بافت بدخیم خارج میشود و مابقی پستان حفظ می گردد. بعد از جراحی، رادیوتراپی یا هورمون درمانی برای بیمار در نظر گرفته میشود. در این روش از بافت سینه محافظت خواهد شد. در این روش گره های لنفاوی زیر بغل بررسی میزان پخش شدگی سرطان مشخص میشود. 

شیمی درمانی

شیمی درمانی با استفاده از داروها سلول های بدخیم ازبین میروند یا رشد آن ها متوقف میگردد ممکن است با توجه به نوع و مرحله بیماری قبل از جراحی به منظور کوچک کردن تومور و سهولت در جراحی  یا بعد از جراحی به منظور از بین بردن بقایای تومور و کاهش احتمال عود تومور استفاده شود.

هورمون درمانی

برخی از انواع سرطان سینه در حضور هورمون ها رشد میکنند در این روش درمانی تجویز داروهای ضد هورمونی از ساخت و ترشح این هورمون ها در بدن ممانعت به عمل می آورد.و جلوی رشد تومور های وابسته به هورمون گرفته می شود.

درمان هدفمند

برخی دارو ها به طور خاص و فقط بر روی سلول های بدخیم اثر می گذارند که به این نوع درمان تارگت تراپی یا درمان هدفمند گفته می شود. در صورتی که تومور بدخیم سینه از انواع قابل درمان با این نوع دارو ها باشد از این روش درمانی استفاده خواهد شد .

ایمنی درمانی

در این روش درمانی از تحریک سیستمی بدن جهت مبارزه با بدخیمی استفاده می شود . ایمونو تراپی ممکن است در کنار شیمی درمانی برای درمان برخی سرطان سینه استفاده شود .

پرتو درمانی

در این روش سلول های بدخیم با پرتو تابی ازبین می روند.

پیسگیری از سرطان سینه

غربالگری سرطان سینه چیست؟

روشی است که پزشکان نشانه های اولیه بدخیمی را در افرادی که هیچ علامتی از ابتلای به بدخیمی ندارند جست و جو میکنند .ارزیابی غربالگری اصلی در سرطان پستان نوع خاصی از تصویربرداری با اشعه x  به نام مامو گرافی است هدف از غربالگری کشف مراحل اولیه بدخیمی قبل از داشتن فرصت رشد و انتشار و ایجاد مشکل است.

چه کسانی باید برای بدخیمی سرطان پستان غربالگری شوند ؟

توصیه های متفاوتی توسط متخصصان جهت غربالگری صورت گرفته است . همچنین توصیه ها بر اساس میزان احتمال خطر و ابتلای افراد برای هر فرد متفاوت است. برای مثال :افراد با سابقه ابتلای سرطان سینه در فامیل درجه یک ممکن است در ریسک بالاتری  برای ابتلا باشند و غربالگری متفاتی را نسبت به بقیه نیاز داشته باشند به طور کلی توصیه  به انجام غربالگری از سن ۴۵ تا ۵۰ سالگی با مامو گرافی در فواصل یک تا دو سال در افراد با ریسک متوسط میگردد .

اگر مامو گرافی غیر طبیعی گزارش شود چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

اگر مامو گرافی نرمال گزارش شود در مرحله اول ارامش خود را حفظ کنید مهم است بدانید از هر ۱۰ مورد مامو گرافی غیر طبیعی حدود ۹ مورد مبتلا به سرطان نیستند . بر اساس نوع ابنرمالیتی گزارش شده در مامو گرافی  ممکن است پزشک تصمیم به تکرار ان در فاصله ۶ ماه بعد یا انجام بیوپسی و نمونه برداری از ناحیه مشکوک بگیرد.

بهترین زمان برای انجام ماموگرافی

در صورتی که فرد دارای ریسک فاکتورهای ابتلا به سرطان سینه باشد باید به طور مرتب تست غربالگری را انجام دهد یا به صورت خودآزمایی سینه های خود را بررسی کند. از این جهت بهتر است که با بافت طبیعی پستان خود آشنا باشید و در صورت وجود هر گونه تغییر در بافت یا نوک پستان و هر گونه علائمی به پزشک متخصص مراجعه کنید. 

 • زنان  40 تا ۴۴ ساله باید غربالگری ماموگرافی را آغاز کنند.
 • زنان ۴۵ تا ۵۴ ساله باید سالانه ماموگرافی غربالگری را انجام دهند.
 • زنان ۵۵ سال به بالا نیز باید هر ۲ سال یکبار تست ماموگرافی را انجام دهند. 

آیا تومور پستان قابل پیشگیری است ؟

واقعیت این است که راه مطمئن و ثابت شده ای برای پیشگیری و درمان سرطان سینه وجود ندارد .اما میتوان با انجام برخی کارها احتمال ابتلا را کاهش داد خیلی لز عوامل خطر خارج از کنترل افراد است . مثل افزایش سن اما برخی از آن ها قابل کنترل و تغییر است شامل :

 •  تناسب اندام رسیدن به وزن مناسب و حفظ آن . اضافه وزن  و چاقی با افزایش ریسک سرطان پستان بعد از یائسگی همراه است بنابر این حفظ وزن در محدوده مناسب میتواند احتمال ابتلا به این بیماری را کاهش دهد
 •  ورزش و فعالیت جسمی ، مطالعات زیادی تاثیر فعالیت بدنی را بر کاهش ابتلای به این بیماری را اثبات کرده اند بنابر این داشتن فعالیت ورزشی با شدت متوسط به میزان ۱۵۰ تا ۳۰۰ دقیقه در هفته میتواند بسیار کمک کننده باشد .
 • پرهیز از مصرف الکل ، مصرف الکل حتی در میزان کم ریسک سرطان سینه را افزایش میدهد
 • رژیم غذایی ، مصرف زیاد میوه و سبزیجات و پرهیز از مصرف زیاد گوشت قرمز و چربی احتمالا باعث کاهش ابتلا به سرطان سینه خواهد شد .
 • ترک سیگار ، سیگار کشیدن با افزایش خطر ابتلا به خصوص در خانم های قبل از سن یائسگی همراه است میزان این خطر به سن شروع سیگار و میزان مصرف و طول مدت مصرف بستگی دارد .
آیا می توان به جای ماموگرافی ام آر آی از سینه ها را به عنوان غربالگری انجام داد ؟

ممکن است شما درمورد ام آر آی پستان شنیده باشید و این روش برای هر فردی ممکن نیست بنابر این ام آر آی جایگزین مامو گرافی نیست و ممکن است توسط پزشک برای افراد خاصی با ریسک بالادر کنار مامو گرافی توصیه شود. 

بیوپسی سینه چگونه انجام می شود؟ و چه مزایایی دارد؟

بیوپسی به صورت سوزنی انجام میشود که نیازی به اتاق عمل ندارد و با تزریق چند سی سی داروی بی حسی میتوان نمونه برداری را انجام داد. از مزایای آن می توان به این موارد اشاره کرد که بیمار بیهوش نمیشود، به اتاق عمل نمی رود، هزینه بیمارستان ندارد و بستری نمی شود، همچنین برشی بر روی سینه ایجاد نمیشود، بافت پستان نیز تغییر نمی کند.


تگ ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *