مقایسه ماموگرافی و ترموگرافی

غربالگری سرطان سینه می‌تواند سرطان سینه را قبل از اینکه فرد متوجه علائم فیزیکی شود شناسایی کند. تشخیص زودهنگام می‌تواند فرد را قادر سازد تا تحت درمان‌های کمتر تهاجمی با نتایج بهتر قرار گیرد.

مقامات بهداشتی و پزشکان توصیه می‌کنند که زنان به طور منظم ماموگرافی غربالگری سینه انجام دهند. زمان ابتلا به آن بستگی به سن و عوامل خطر فردی دارد. با این حال، برخی از امکانات ترموگرافی را به عنوان جایگزینی برای ماموگرافی ارائه می‌دهند.

در حالی که هر دو آزمایش ناهنجاری‌های سینه را بررسی می‌کنند، ترموگرافی این کار را با تشخیص تغییرات دما در بافت پستان انجام می‌دهد، در حالی که ماموگرافی از پستان با اشعه ایکس عکس می‌گیرد. تصویر حاصل از یک ترموگرام مانند یک نقشه حرارتی با دماهای مختلف است که با رنگ های مختلف نشان داده می‌شود. ماموگرافی اشعه ایکس تصویری از داخل سینه است که می‌تواند ناهنجاری‌هایی مانند کیست، فیبروآدنوم و کلسیفیکاسیون را نشان دهد.

سازمان غذا و دارو (FDA) توصیه می‌کند که پزشکان فقط از ترموگرافی برای تکمیل ماموگرافی استفاده کنند و ماموگرافی روش اصلی غربالگری است.

ترموگرافی

ترموگرافی چیست؟

ترموگرافی از نوعی فناوری مادون قرمز استفاده می‌کند که تغییرات دما را روی سطح پوست شناسایی و ثبت می‌کند. می‌تواند به غربالگری سرطان سینه کمک کند. یک دوربین حرارتی مادون قرمز تصویری می گیرد که دماهای مختلف را در سینه‌ها نشان می‌دهد. دوربین این الگوها را به عنوان نوعی نقشه حرارتی نمایش می‌دهد.

هنگامی که رشد سرطانی ایجاد می‌شود، سلول‌های سرطانی تولید مثل می‌کنند و به خون اضافی نیاز دارند. نواحی جریان خون بیش از حد در بافت پستان در تصویر مادون قرمز به عنوان مناطقی با دمای پوست بالاتر نشان داده می‌شود. کالج آمریکایی ترمولوژی بالینی این روش را به دلایل زیر توصیه می‌کند:

این یک روش غیرتهاجمی و غیرتماسی است که شامل فشرده‌کردن سینه نمی‌شود.
این شامل قرار گرفتن در معرض تشعشع نیست و افراد می‌توانند با گذشت زمان از آن با خیال راحت استفاده کنند.
هنگامی که در کنار ماموگرافی استفاده می‌شود، اطلاعات بیشتری را برای کمک به تشخیص در اختیار پزشکان قرار می‌دهد.
این می‌تواند تغییرات در سینه‌ها را با بافت متراکم و ایمپلنت تشخیص دهد.
تغییرات هورمونی و قاعدگی تاثیری بر رویه یا نتایج ندارد.

معایب ترموگرافی

ACCT خاطرنشان می‌کند که ترموگرافی سینه سرطان را تشخیص نمی‌دهد. فقط می‌تواند فرد را نسبت به تغییراتی که ممکن است نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد، آگاه کند. ترموگرافی نیز محدود است زیرا:

اطلاعات محدودی را ارائه می‌دهد. اگرچه ترموگرافی می‌تواند تغییرات گرما و ویژگی‌های عروقی را نشان دهد، اما نشان نمی‌دهد که پستان چگونه تغییر کرده است.
این می‌تواند تغییراتی را که سرطانی نیستند را تشخیص دهد و فرد برای روشن شدن نتایج باید ماموگرافی انجام دهد.
گاهی اوقات، ترموگرافی تغییرات سرطانی موجود را نشان نمی‌دهد.
بیمه درمانی اغلب هزینه ترموگرافی را پوشش نمی‌دهد، در حالی که معمولاً غربالگری ماموگرافی معمولی را پوشش می‌دهد.

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی یک عکس اشعه ایکس از پستان است. این شامل فشرده‌ کردن سینه بین دو صفحه فلزی و گرفتن تصویر اشعه ایکس از بافت پستان است. این تصویر می‌تواند نشان دهد که آیا تغییرات یا توده‌های غیرعادی در بافت سینه وجود دارد که ممکن است نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد.

ماموگرافی رایج‌ترین روش غربالگری سرطان سینه است. این می‌تواند به تشخیص سرطان در مراحل اولیه کمک کند، که می‌تواند خطر مرگ ناشی از این بیماری را ۲۵ تا ۳۰ درصد یا بیشتر کاهش دهد. عوامل موثر بر اینکه چه کسی از ماموگرافی منظم سود می‌برد عبارتند از:

  • آیا فردی سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان سینه را دارد.
  • وجود برخی عوامل ژنتیکی مانند تغییرات در ژن های BRCA1 یا BRCA2.
  • سن فرد.
  • هر چند وقت یک بار تحت غربالگری قرار می‌گیرند.
  • بافت سینه آنها چقدر متراکم است، زیرا ممکن است روی تصویر حاصل تأثیر بگذارد.
ترموگرافی و ماموگرافی

معایب ماموگرافی

ماموگرافی دارای معایبی است که عبارتند از:

آزمایش منظم به معنای قرار گرفتن مکرر در معرض سطوح پایین تشعشع است که ممکن است خطر ابتلا به سرطان را بسیار کمی افزایش دهد.
ماموگرافی همچنین می‌تواند تغییرات غیرسرطانی را نشان دهد که منجر به نتایج مثبت کاذب می‌شود. این می‌تواند منجر به اضطراب کوتاه مدت، آزمایشات بیشتر و درمان شود که ممکن است غیرضروری و پرهزینه باشد.
نتایج ماموگرافی ممکن است برای زنانی که بافت سینه متراکم یا ایمپلنت سینه دارند، دقت کمتری داشته باشد. این به این دلیل است که بافت متراکم پستان می‌تواند در تصویر ماموگرافی سفید به نظر برسد، که می‌تواند حضور تومورها را بپوشاند، زیرا این تومورها نیز به رنگ سفید ظاهر می‌شوند. از طرف دیگر، بافت چربی با چگالی کم بر روی تصویر خاکستری به نظر می‌رسد و دیدن هر گونه تغییر را آسان‌تر می‌کند.
ماموگرافی می‌تواند ناراحت کننده باشد، زیرا شامل فشرده کردن سینه‌ها می‌شود. به همین دلیل، بهتر است از انجام غربالگری درست قبل از قاعدگی، زمانی که سینه‌ها حساس‌تر از حد معمول هستند، خودداری کنید.

توصیه‌های غربالگری

کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده (USPSTF) توصیه‌های زیر را برای غربالگری پستان ارائه می‌دهد:

زنان ۴۰ تا ۴۹ ساله ممکن است بخواهند هر ۲ سال یکبار غربالگری سینه را شروع کنند. هر فردی باید آسیب احتمالی تشعشع ناشی از اشعه ایکس را در برابر مزایای احتمالی تشخیص زودهنگام سرطان بسنجید.
زنان ۵۰ تا ۷۴ ساله با خطر متوسط ​​باید هر ۲ سال یکبار ماموگرافی انجام دهند.
زنان ۷۵ ساله و بالاتر با خطر متوسط ​​می‌توانند تصمیم خود را برای انجام غربالگری براساس تعادل فواید و مضرات قرار دهند.
موسسات دیگر توصیه‌های متفاوتی ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، انجمن سرطان آمریکا توصیه می‌کند که زنان ۴۵ تا ۵۴ ساله هر سال ماموگرافی انجام دهند.

گزارشی در سال ۲۰۲۱ در مجله کالج رادیولوژی آمریکا بیان می‌کند که همه زنان باید تا سن ۳۰ سالگی ارزیابی خطر را انجام دهند و غربالگری را در سن ۴۰ سالگی شروع کنند.

بر اساس همین گزارش، یک سوم سرطان‌های سینه در زنان سیاه‌پوست، آسیایی و اسپانیایی زیر ۵۰ سال تشخیص داده می‌شود. در مقایسه با زنان سفیدپوست غیر اسپانیایی، زنان متعلق به سایر اقوام عبارتند از:

۷۲ درصد بیشتر در سنین زیر ۵۰ سال به سرطان سینه تهاجمی مبتلا می‌شوند.
۵۸ درصد بیشتر در سنین زیر ۵۰ سال به سرطان سینه در مراحل پیشرفته مبتلا می‌شوند.
این گزارش ادامه می‌دهد که افرادی که خود را لزبین، همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، ترنسجندر یا دگرباش می‌شناسند، کمتر در غربالگری سینه شرکت می‌کنند. این ممکن است شانس پزشکان را برای تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه در این افراد کاهش دهد.

افراد تراجنسیتی که از مرد به زن تبدیل شده‌اند و بیش از ۵ سال از هورمون‌ها استفاده کرده‌اند، باید از سن ۴۰ سالگی غربالگری سالانه انجام دهند. همین توصیه در مورد افرادی که از زن به مرد تبدیل شده‌اند و ماستکتومی نکرده‌اند نیز صدق می‌کند.

مقایسه ماموگرافی و ترموگرافی

تصمیم گیری آگاهانه

در سال ۲۰۱۹، FDAT هشدار داد که کلینیک های هومیوپاتی، اسپاهای بهداشتی و سایر امکانات ترموگرافی را به عنوان جایگزینی برای ماموگرافی ارائه می دهند. آنها هشدار دادند که هیچ مدرک علمی برای حمایت از این استفاده از ترموگرافی وجود ندارد و آنها از مردم خواستند طبق توصیه پزشک خود در ماموگرافی منظم شرکت کنند. FDA هشدار زیر را صادر کرد:

هیچ داده علمی معتبری وجود ندارد که نشان دهد دستگاه‌های ترموگرافی، زمانی که به تنهایی یا با آزمایش تشخیصی دیگر استفاده می‌شوند، یک ابزار غربالگری مؤثر برای هر وضعیت پزشکی از جمله تشخیص زودهنگام سرطان سینه یا سایر بیماری‌ها و شرایط سلامتی هستند.»

پزشکان می‌توانند از ترموگرافی برای جمع‌آوری اطلاعات بیشتر در مورد تغییرات در پستان استفاده کنند. با این حال، ماموگرافی مطمئن‌ترین آزمایش غربالگری موجود در حال حاضر است.

خلاصه

ماموگرافی و ترموگرافی دو نوع مختلف تست غربالگری هستند که پزشکان برای تشخیص علائم سرطان سینه از آنها استفاده می‌کنند. متخصصان غربالگری ماموگرافی را سالی یک بار یا هر ۲ سال در حدود سن ۴۰ سالگی توصیه می‌کنند، اگرچه توصیه‌ها متفاوت است. پزشک قبل از توصیه به غربالگری پستان، عوامل خطر فردی مانند سن و سابقه خانوادگی را ارزیابی می‌کند.

پزشکان ممکن است ترموگرافی را برای جمع آوری اطلاعات بیشتر در مورد تغییرات در پستان پیشنهاد کنند. با این حال، ماموگرافی به عنوان قابل اعتمادترین روش غربالگری پستان در نظر گرفته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button