انواع سرطان سینه در زنان و مردان

سینه زنان شامل غده پستانی تولید کننده شیر، چربی و بافت همبند، تأمین‌کننده عروق و اعصاب و مجاری لنفاوی است که از سینه می‌گذرد. سرطان سینه یک رشد سلولی بدخیم در قسمت غده‌ای سینه است. سرطان سینه انواع مختلفی دارد که طبق طبقه‌بندی WHO (سازمان بهداشت جهانی) به دو گروه اصلی تومورهای غیرتهاجمی و تومورهای مهاجم تقسیم می‌شوند. در این گروه‌های اصلی انواع مختلفی از تومورها وجود دارد که بر اساس یافته‌های بافت‌شناسی، وسعت و پاسخ به درمان قابل افتراق هستند. تومورهای سرطان سینه می‌توانند از سلول‌های مجاری شیر (کارسینوم مجرای) یا لوبول‌های غدد (کارسینوم لوبولار) منشأ بگیرند. شایع‌ترین نوع آن در سلول‌های مجاری شیر یا لوبول‌های پستان ایجاد می‌شود که در این مورد، آدنوکارسینوم مجرای یا لوبولار است. انواع مختلفی از سرطان سینه وجود دارد. سرطان سینه را می‌توان به‌عنوان تهاجمی یا غیرتهاجمی طبقه‌بندی کرد و در قسمت‌های مختلف پستان یافت می‌شود. هر نوع سرطان سینه بر سلول‌های مختلف بدن تأثیر می‌گذارد که به تعیین سرعت رشد و گسترش سرطان کمک می‌کند. درک انواع سرطان سینه می‌تواند به یافتن مراقبت‌های موردنیاز کمک کند. در اینجا نگاه دقیق‌تری به هر نوع می‌اندازیم.

سرطان سینه

انواع زیرگروه‌ها

دانشمندان فعالیت ژن را در سلول‌های سرطان سینه در آغاز قرن بیست و یکم مطالعه کردند. آنها با استفاده از تجزیه‌وتحلیل بیان mRNA، حدود ۵۰۰ ژن مهم را شناسایی کردند که آنها را “مجموعه ژن ذاتی” سلول‌های سرطان سینه نامیدند. آنها با استفاده از الگوهای فعالیت ژنی معمولی، انواع سرطان سینه را مشخص کردند. زیرگروه‌های “ذاتی” یا “مولکولی” در ظاهر بالینی، پیشرفت بیماری و پاسخ درمانی متفاوت هستند.  دانشمندان با تحقیقات خود نشان دادند که تفاوت‌های بیولوژیکی در سرطان سینه بر اساس فعالیت متفاوت ژن‌های خاص است. این طبقه‌بندی بر اساس بیان ژن‌های خاصی در سلول‌های تومور است و بنابراین ویژگی‌های ذاتی سلول‌ها را در نظر می‌گیرد. این اجازه می‌دهد تا پاسخ درمانی بهتر از نشانگرهای پاتومورفولوژیکی کلاسیک ارزیابی شود.

سرطان سینه در زنان را می‌توان به چهار زیرگروه مولکولی تقسیم کرد:

لومینال A؛

بهترین پاسخ به درمان را دارد، رشد کندی دارد و به طور معمول یک سرطان با درجه پایین در نظر گرفته می‌شود. کارسینوم‌های زیرگروه لومینال مولکولی A فعالیت بالایی از ژن‌های به اصطلاح مجرا را نشان می‌دهند که با تشکیل گیرنده‌های استروژن و پروژسترون یا فعال شدن آنها مرتبط است. در مقابل، ژن‌های به اصطلاح خوشه HER2 و ژن‌هایی که برای تکثیر سلولی مهم هستند، فقط اندکی بیان می‌شوند. با حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد، Luminal A رایج ترین زیرگروه مولکولی است. از نظر بالینی، اینها عمدتاً تومورهای با درجه پایین و به شدت گیرنده هورمونی مثبت با خطر کم عود هستند.

لومینال B؛

سریعتر از لومینال A رشد می‌کند و پاسخ بدتری دارد. ژن‌های مرتبط با گیرنده های هورمونی نیز در زیرگروه لومینال B فعال هستند. همزمان، ژن‌های مربوط به تقسیم سلولی بیشتری خوانده می‌شود. برخی از کارسینوم های B مجرا نیز سطح بالایی از فعالیت خوشه ژن HER2 را نشان می دهند. بنابراین بین تومورهای مجرای B HER2 مثبت و HER2 منفی تمایز قائل شد. زیرگروه لومینال B حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد کمتر از زیرگروه لومینال A است و از نظر بالینی ناهمگن است. تومورها درجه بالاتری دارند، گیرنده های استروژن کمتری تولید می کنند و گیرنده های پروژسترون ندارند یا کمتر. برخی از کارسینوم های B مجرای نیز HER2 مثبت هستند. سرطان لومینال B اغلب سیر تهاجمی تر و خطر متاستاز بیشتری نسبت به تومورهای زیرگروه لومینال A دارد.

منفی سه گانه؛

این در زنان جوان تر، زنان سیاه پوست و زنان دارای جهش ژن BRCA1 شایع تر است . این زیر گروه پایه  هستند. زیرگروه پایه با فعالیت بالای ژن‌های مرتبط با تکثیر سلولی مشخص می‌شود. در همان زمان، ژن‌های به اصطلاح پایه نیز به طور فزاینده ای خوانده می‌شوند. اینها شامل ژن‌های سیتوکراتین های با وزن مولکولی بالا (مانند CK 5/6، ۱۴، ۱۷، ۱۹)، P-cadherin و گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی (EGFR) است. فعالیت ژن‌های مجرای مرتبط با گیرنده هورمون و ژن‌های خوشه HER2 در زیرگروه پایه کم است. زیرگروه پایه حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد کارسینوم ها را تشکیل می دهد. از نظر بافت شناسی، این گروه شامل انواع مختلفی با پیش آگهی های متفاوت است. با این حال، در بیشتر موارد، بحث تومورهای درجه بالا و منفی سه گانه با سیر تهاجمی تر است که به ویژه در زنان جوان تر رخ می دهد.

غنی شده با HER2 ؛

این سریعتر از لومینال A و لومینال B رشد می‌کند و معمولاً پیش آگهی بدتری دارد. با این حال،  اغلب از درمان‌های هدفمند برای آنها استفاده می‌شود و پاسخ خوبی هم به این نوع درمان می‌دهند. زیرگروه HER2 از نظر مولکولی با بیان بیش از حد ژن‌های مرتبط با HER2 و ژن‌های تکثیر مشخص می‌شود. در مقابل، ژن‌های مجرای مرتبط با گیرنده هورمونی فعال نیستند. حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد سرطان ها از زیرگروه HER2 هستند. سرطان ها معمولا HER2 مثبت و گیرنده هورمونی منفی هستند. معمولی این زیرگروه عبارتند از سن شروع کمتر، سیر تهاجمی‌تر و عودهای زودرس. با این حال، درمان های هدفمند ضد HER2، پیش آگهی را به طور قابل توجهی بهبود بخشیده است.

انواع سرطان سینه

سرطان سینه التهابی (IBC)

سرطان سینه التهابی نادر است و تنها ۱ تا ۵ درصد از کل سرطان های سینه را تشکیل می دهد. IBC از نظر علائم، چشم انداز و گزینه های درمانی با سایر سرطان ها متفاوت است. در IBC، سلول‌های سرطانی عروق لنفاوی پوست را مسدود می کنند و نتیجه این است که پستان قرمز، بنفش یا ملتهب به نظر می‌رسد. تشخیص IBC ممکن است دشوار باشد زیرا شبیه سایر سرطان‌ها نیست و ممکن است توده پستانی که در ماموگرافی ظاهر می‌شود نداشته باشد.

همه موارد IBC در مرحله ۳ شروع می‌شوند زیرا سلول‌های سرطانی قبلاً در زمان تشخیص به داخل پوست رشد کرده اند. IBC تنها شکل سرطان پستان است که نیاز به درمان فوری دارد. تخمین زده می‌شود که ۲۰ تا ۴۰ درصد موارد IBC سه برابر منفی است

بیماری پستان پاجت

بیماری پاژه سینه کمتر از ۵ درصد از تمام سرطان‌های سینه را تشکیل می‌دهد و سلول‌های سرطانی را درگیر می‌کند که در نوک پستان یا اطراف آن و پوست اطراف آن به نام آرئول تجمع می‌یابند. سوزن سوزن شدن در نوک پستان یا آرئول، لایه برداری یا پوسته پوسته شدن پوست و ترشح از نوک پستان. سلول‌های پاژه سلول‌های بدخیمی هستند که در لایه سطحی پوست در داخل نوک پستان و آرئول یافت می‌شوند. در زیر میکروسکوپ بزرگ و گرد به نظر می رسند و نشانه بیماری پاژه پستان هستند.

آنژیوسارکوم پستان

آنژیوسارکوم یک سرطان نادر است که در سلول‌های اندوتلیال که رگ‌های خونی و لنفاوی را پوشانده‌اند شروع می‌شود. دو نوع آنژیوسارکوم پستان وجود دارد:

 •  اولیه: این در زنانی رخ می دهد که قبلاً برای سرطان سینه درمان نشده اند.
 • ثانویه: این در زنانی رخ می دهد که قبلاً برای سرطان سینه تحت درمان قرار گرفته اند. آنژیوسارکوم می‌تواند منجر به نکروز و خونریزی شود

تومور فیلود

تومورهای فیلود کمتر از ۱ درصد از کل تومورهای سرطان سینه را تشکیل می دهند. آنها اغلب به سرعت رشد می کنند، اما معمولا به خارج از قفسه سینه گسترش نمی یابند. تومورهای فیلود در بافت همبند پستان به نام استروما رشد می‌کنند. استروما بافت چربی و رباط‌هایی است که مجاری شیر، لوبول‌ها، لنف و رگ‌های خونی سینه را احاطه کرده‌اند. این تومورها در زنان چهل ساله شایع‌تر هستند. زنان مبتلا به یک اختلال ژنتیکی ارثی نادر به نام سندرم Li Fraumeni در معرض افزایش خطر ابتلا به این تومورها هستند. هر تومور فیلودس سرطانی است و بیشتر آنها خوش خیم هستند.

سرطان سینه مجرای

این یک نوع سرطان است که در مجاری شیر ایجاد می‌شود. این نوع سرطان می‌تواند غیرتهاجمی یا تهاجمی باشد.

سرطان داخل مجاری، و یا داکتال پستان در محل (DCIS): این شکل از سرطان پستان، سلول‌های سرطانی را در مجرای شیر توسعه دهد. بافت اطراف تحت تأثیر قرار نمی گیرد. این نوع اولیه سرطان سینه است و در بیشتر موارد قابل لمس نیست. اغلب اوقات با تشخیص میکروکلسیفیکاسیون در ماموگرافی تشخیص داده می‌شود. درمان لازم است زیرا این نوع سرطان می‌تواند به کارسینوم مهاجم (IDC) تبدیل شود.

تهاجمی سرطان پستان داکتال (IDC): این نوع شایع‌ترین سرطان در میان مهاجم پستان تشخیص داده (۷۰ تا ۸۰ درصد از سرطان های تشخیص داده) است. در این حالت، سلول‌های سرطانی به مجاری شیر محدود نمی شوند، بلکه به بافت سینه اطراف گسترش می یابند. از آنجا می‌تواند از طریق غدد لنفاوی و رگ های خونی پخش شود که می‌تواند منجر به متاستاز در سایر قسمت‌های بدن شود.

سرطان سینه لوبولار

این یک نوع سرطان است که در ناحیه لوبول‌های غده سینه ایجاد می‌شود. این می‌تواند غیرتهاجمی (سرطان درجا) یا تهاجمی باشد.

سرطان پستان لوبولار در محل (LCIS): این آن تجمع سلول‌های غیر طبیعی در لوبول است. این نوع سرطان اغلب به طور تصادفی هنگام بررسی یک ناهنجاری کشف می‌شود. محدود به لوب‌های غده‌ای است.

سرطان مهاجم لوبولار سینه (ILC): این سرطان که در حدود ۱۰ درصد از سرطان پستان مهاجم، توسعه در لوبول‌های سینه، اما معافیت از طریق این غدد و گسترش می یابد در بافت پستان همسایه. متاستاز می‌تواند از آنجا رخ دهد.

انواع دیگر سرطان سینه

سرطان التهابی پستان یک نوع نادر از سرطان پستان است و حساب برای ۵٪ از موارد.

بیماری پاژه نوک پستان : به ندرت و در ۸۵ درصد موارد همراه با سرطان سینه مجرای رخ می دهد. این بیماری با آسیب اگزمایی به پوست اطراف نوک پستان مشخص می‌شود. تشخیص از طریق بیوپسی از پوست نوک پستان انجام می‌شود.

متاستاز دور پستان از سرطان که اندام دیگری را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تمایز انواع سرطان سینه نادر:

 •  مدولاری : این در درجه اول زنان زیر ۵۰ سال و ۱٪ از سرطانهای مهاجم را تحت تاثیر قرار می‌کند .
 •  موسینوس : این بیماری در زنان بین ۶۰ و ۷۰ سال توسعه و  ۲ درصد از سرطان مهاجم پستان را شامل می‌شود.
 • سرطان لوله آن: اغلب در رابطه با نوع دیگری از سرطان پستان رخ می‌دهد. این بیماری زنان بالای ۵۵ سال را تحت تاثیر قرار می دهد و ۱ تا ۲ درصد از سرطان های مهاجم سینه را تشکیل می‌دهد.
 •  پاپیلاری : آن تهاجمی یا غیرتهاجمی است و زنان مسن تاثیر می‌گذارد.

متاستازهای سرطان سینه بیشتر در استخوان‌ها، ریه‌ها و کبد ایجاد می‌شوند.

انواع سرطان سینه در زنان

سرطان سینه در مردان

سرطان سینه در مردان نادر است و کمتر از ۱ درصد از کل سرطان‌های سینه را تشکیل می‌دهد. هم مردان و هم زنان دارای بافت سینه هستند. مانند سرطان سینه زنان، خطر ابتلا به سرطان در مردان با افزایش سن افزایش می‌یابد. میانگین سن تشخیص در مردان ۶۸.۲۵ سال است. مانند زنان، علائم سرطان سینه در مردان نیز می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • توده در قفسه سینه
 • درد در نوک پستان
 • نوک پستان معکوس
 • ترشح نوک پستان
 • بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل
 • زخم روی نوک پستان یا آرئول ۲۶

بروز سرطان سینه در مردان کمتر از زنان است زیرا پستان مردانه علیرغم بافت سینه عمدتاً از بافت چربی و فیبری با مجاری و لوبول‌های کمتر تشکیل شده است. در زنان، بیشتر سرطان ها در مجاری و لوبول‌ها ایجاد می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button