سرطان سینه و مرگ:آیا این سرطان واقعاً مرگبار است؟

سرطان سینه که با نام سرطان پستان نیز شناخته می‌شود، یکی از شایع‌ترین انواع سرطان بین خانم‌ها محسوب می‌شود. با آغاز این سرطان سلول‌های غیرطبیعی بدون هیچگونه قاعده خاصی شروع به رشد می‌کنند و در واقع، این سرطان از بافت پستان آغاز می‌شود. متاسفانه گسترش این بیماری در بین خانم‌ها به حدی شایع شده است که امروزه از هر سه خانم مبتلا به سرطان، یک نفر آن‌ها با سرطان پستان درگیر است؛ تاحد‌ی‌که می‌توان گفت سرطان پستان پس از سرطان ریه، دومین عامل مرگ‌ومیر در خانم‌ها محسوب می‌شود.
مهم‌ترین عاملی که شانس مرگ‌و‌میر در این بیماری را کاهش می‌دهد، افزایش آگاهی در رابطه با این بیماری است؛ زیرا سرطان پستان هرچه زودتر تشخیص داده شود، درمان آن روند بهتری خواهد داشت و میزان موفقیت درمان افزایش می‌یابد.

آیا سرطان سینه کشنده است

آیا سرطان سینه باعث مرگ می‌شود ؟

سرطان سینه یک بیماری پنهان و خطرناک محسوب می‌شود که اگر به آن توجهی نشود، باعث مرگ فرد خواهد شد. تومورهای سینه دو گروه خوش‌خیم و بدخیم را شامل می‌شوند. رشد تومورهای هر دوی این گروه‌ها، سریع و زیاد است. البته هستند تومورهایی که در ابتدا خوش‌خیم بوده و به‌مرور زمان به تومورهای بدخیم تبدیل می‌شوند.

تومورهای خوش‌خیم سینه

در تومورهای خوش‌خیم، روند تکثیر غیرطبیعی سلول‌ها در یک مرحله مشخص متوقف می‌شود و احتمال مرگ در سرطان سینه  بسیار کاهش می‌یابد.  در نتیجه، زمان تشخیص این تومورها در روند بهبودی و درمان بسیار موثر است؛ تاحدی‌که اگر این بیماری در مراحل ابتدایی (مرحله ۱ و ۲) تشخیص داده شود، امکان حفظ عضو، درمان و بهبودی کامل و حتی حفظ طول عمر طبیعی برای فرد افزایش می‌یابد. اما در صورتی‌که این بیماری در گریدهای ۳ و ۴ و در واقع در مراحل پیشرفته تشخیص داده شود، تنها امکان کنترل سرطان پستان وجود خواهد داشت.

تومور بدخیم  سینه

 این وضعیت بیشتر به سرطان اشاره دارد. تکثیر کنترل نشده سلول‌ها در هر قسمت از بدن به دلایل مختلف باعث تشکیل تومور می‌شود. در تومورهای بدخیم، روند تکثیر بدون وقفه ادامه دارد و غیرقابل کنترل است. این تومورها در نهایت به سرطان پستان تبدیل می‌شوند و در صورتی‌که فرد برای درمان آن‌ها اقدام نکند، می‌توانند به سایر قسمت‌های بدن نیز گسترش پیدا کنند و باعث اختلال در کار این قسمت‌ها نیز باشند. در نهایت، این تومورهای بدخیم با درگیر ساختن اعضای حیاتی بدن می‌توانند احتمال مرگ در سرطان سینه بالا برده و در نهایت باعث مرگ فرد باشند.

به‌همین دلیل توصیه می‌شود که هرگونه تغییر غیرعادی در پستان بررسی شود؛ زیرا معمولا سرطان پستان زمانی خود را نشان می‌دهد که به سایر نواحی بدن گسترش پیدا کرده است و همین مسئله منجر به کاهش عمر بیماران و حتی در برخی موارد باعث مرگ می‌شود.

 علائم خطرناک سرطان سینه

تشخیص ابتدایی سرطان سینه در روند بهبودی و درمان بسیار موثر است. علاوه بر علائم سرطان سینه در مراحل اولیه، برخی از علائم دیررس هستند و باید به آنها توجه ویژه کرد. علائم خطرناک و مرگبار سرطان سینه  احتمال دارد تا یکی از موارد زیر باشد :

 • غیرقرینه بودن سینه‌ها و تغییر سایز سینه
 • ترشح یا خونریزی از نوک سینه‌ها
 • ایجاد گودی در اطراف سینه
 • تغییرات پوست و یا نوک سینه مانند پوسته‌پوسته شدن نواحی اطراف سینه
 • بزرگ شدن غدد لنفاوی زیر بغل
 • بروز خال و یا جوش‌های پوستی روی سینه و یا نوک سینه‌ها
 • احساس خستگی مفرط
 • سرفه‌های مداوم و طولانی و گرفتگی صدا
 • عدم توانایی کنترل مثانه

 گرچه بیشتر توده‌های سینه سرطانی نیستند؛ اما برای اطمینان بیشتر بهتر است فرد در صورت مشاهده توده در سینه برای معاینه به پزشک مراجعه کند. معمولا ماموگرافی و سونوگرافی رایج‌ترین و قابل اعتمادترین تکنیک‌هایی هستند که برای تشخیص توده‌های سرطانی سینه به‌کار می‌روند. غربالگری منظم نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا می‌تواند خطرات ابتلابه سرطان سینه را تاحد زیادی کاهش دهد.

شاید جالب باشد بدانید که به ازای گذشت هر ده سال از عمر خانم‌ها، خطر ابتلابه سرطان پستان تا دو برابر افزایش می‌یابد. به‌همین علت، بیشترین موارد ابتلای سرطان سینه معمولا در خانم‌های چهل تا پنجاه ساله دیده می‌شود؛ که البته در کشور ایران سن شیوع بیماری سرطان سینه به سنین پایین‌تر نیز گسترش یافته است.

سرطان سینه

عوامل خطر سرطان سینه

گرچه علت دقیق سرطان پستان هنوز ناشناخته است، اما برخی علل و عوامل هستند که می‌توانند احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهند. به این دلایل، عوامل خطر سرطان سینه گفته می‌شود. 

عوامل خطر  سرطان سینه عبارت‌اند از:

 • افزایش سن: خطر ابتلا به سرطان سینه با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد.
 • ژنتیک: اگر یکی از خویشاوندان نزدیک فرد به سرطان سینه مبتلا شده باشد یا هم‌اکنون به آن مبتلا باشد، احتمال ابتلا در فرد افزایش می‌یابد. 
 • سابقه سرطان سینه: احتمال ابتلا به سرطان سینه در خانم‌هایی که قبلا به این بیماری مبتلا شده‌اند و یا سابقه بروز توده‌های پستانی دارند، بیشتر از خانم‌هایی است که این سوابق را ندارند. 
 • بافت متراکم سینه: معمولا سینه‌هایی که تراکم بیشتری دارند، بیشتر با توده‌های سرطانی درگیر می‌شوند.
 • قرار گرفتن در معرض استروژن: معمولا آن‌دسته از خانم‌هایی که عادت ماهیانه‌شان زودتر شروع شده است، مدت زمان طولانی‌تری در معرض استروژن قرار می‌گیرند. خانم‌هایی که دیرتر از زمان طبیعی یائسه می‌شوند نیز، مدت زمانی بیشتری در معرض با استروژن بوده‌اند و به‌همین دلیل این افراد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار می‌گیرند.
 • افزایش وزن:  خانم‌هایی که بعد از یائسگی دچار چاقی می‌شوند و یا خانم‌هایی که به هر دلیلی، به اضافه وزن دچار می‌شوند، سطح استروژنشان افزایش می‌یابد و به‌همین دلیل احتمال ابتلا به سرطان سینه در این افراد نیز بیشتر است.
 • نوشیدن الکل: مصرف بیش‌از اندازه الکل می‌تواند روی ابتلای فرد به سرطان سینه بسیار موثر باشد. طبق تحقیقات، خانم‌هایی که الکل مصرف می‌کنند، بیشتر از سایر خانم‌ها در معرض ابتلا به سرطان سینه قرار دارند.
 • پرتو درمانی: انجام روش‌های پرتو درمانی برای درمان و بهبود سایر سرطان‌ها نیز، ممکن است باعث افزایش خطر ابتلای فرد به سرطان سینه در مراحل بعدی زندگی شود.

سایر علل مرتبط با ابتلا به سرطان سینه را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • نازایی
 • زایمان در سن بالای ۳۵ سال
 • رژیم غذایی نامناسب و مصرف چربی زیاد
 • تابش اشعه یونیزان
 • مصرف داروهای هورمونی در دوران یائسگی
 • فرزند نداشتن و شیر ندادن (تغذیه کودک با شیر مادر می‌تواند باعث افت استروژن شده و در این‌صورت خطر ابتلا به سرطان سینه کاهش می‌یابد.)

درمان سرطان سینه

درمان سرطان پستان، در افراد مبتلا به این بیماری، متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. به‌عنوان مثال، نوع سرطان و مرحله آن روی درمان و بهبود بسیار موثر است و همانطور که گفته شد، اگر سرطان سینه در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود، درمان موفقیت‌آمیزتر خواهد بود. حساسیت فرد به هورمون‌ها، سن، سلامت عمومی و حتی ترجیحات فرد بیمار از دیگر عواملی هستند که روی درمان افراد مبتلا به این بیماری تاثیرگذارند.

در حالت کلی، می‌توان گفت درمان سرطان پستان یا سرطان سینه گزینه‌های مختلفی را شامل می‌شود؛ که این گزینه‌ها عبارتند از:

طول عمر مبتلایان به سرطان سینه

طول عمر بیماران سرطان سینه به عوامل مختلفی از جمله زمان تشخیص، مرحله بیماری، شدت پیشرفت بیماری و سلامت عمومی فرد دارد. به طور کلی به طول عمر بیماران مبتلا به سرطان، نرخ بقا گفته می‌َود و به این معنی است که افراد مبتلا به سرطان تا چند سال زنده می‌مانند. معمولاً نرخ بقای پنج ساله (بقا) داده می شود. یعنی بر اساس یک بازه پنج ساله طول عمر بیماران سنجیده می‌‎شود. به عنوان مثال، بقای ۵ ساله (بقا) ۹۰ درصد است، به این معنی که ۹۰ درصد بیماران ۵ سال یا بیشتر عمر می کنند. ارقام زیر نرخ بیماران مبتلا به سرطان سینه تحت درمان است.

  • در مرحله ۰-۱ (۰-۱) سرطان پستان، بقای ۵ ساله (بقا، امید به زندگی) نزدیک به ۱۰۰٪ است.
  • بقای ۵ ساله (بقا، امید به زندگی) در مرحله II (2) سرطان پستان حدود ۹۳٪ است.
  • بقای ۵ ساله (بقا، امید به زندگی) در مرحله III (3) سرطان پستان حدود ۷۲٪ است.
  • بقای ۵ ساله (بقا، امید به زندگی) در مرحله IV (4) سرطان پستان حدود ۲۲٪ است.

نتیجه‌گیری

گرچه سرطان سینه یک سرطان پنهان، خطرناک و کشنده است اما با پیشگیری و یا تشخیص زودهنگام آن، می‌توان درمان موفقیت‌آمیزی داشت. درمان سرطان سینه و یا سایر سرطان‌ها، اغلب عوارض جانبی بسیار و در برخی موارد، عوارض جانبی جدی را به‌همراه دارد. به‌همین دلیل، توصیه می‌شود که فرد برای انتخاب یک درمان، در رابطه با عوارض جانبی و خطرات احتمالی آن اطلاع پیدا کرده و با پزشک خود مشورت کند. همانطورکه در طول این مقاله گفته شد، احتمال بهبود و درمان سرطان سینه به مرحله بیماری وابسته است و تشخیص و درمان زودهنگام می‌تواند در این راستا بسیار تاثیرگذار باشد. برای این منظور نیز، معاینه و غربالگری منظم می‌تواند به تشخیص زودهنگام بیماری کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button