ترشحات سینه نشانه چیست؟

برای زنانی که شیر نمی‌دهند، ترشح نوک سینه می‌تواند نگران کننده باشد. اما اگر متوجه ترشح سینه خود شدید، دلیلی برای وحشت وجود ندارد. در حالی که ترشح از نوک سینه می‌تواند جدی باشد، در بیشتر موارد، طبیعی است یا به دلیل یک بیماری جزئی است. در این مقاله ما سعی کردیم، توضیح دهیم که ترشحات سینه نشانه چیست؟
با این حال، اگر شما پرستار نیستید، باید هر زمان که متوجه ترشح سینه خود شدید، با پزشک تماس بگیرید. بر اساس علائم و نتایج آزمایش‌های تشخیصی، پزشک بهترین روش درمانی را تعیین می‌کند.

ترشحات سینه

ترشحات طبیعی و غیر طبیعی از نوک پستان کدام‌اند؟

ترشح خونین نوک سینه هرگز طبیعی نیست. علائم دیگر این ناهنجاری عبارت‌اند از: ترشح نوک سینه فقط از یک سینه و ترشحاتی که خود به خود و بدون هیچ گونه لمس، تحریک یا تحریک سینه رخ می‌دهد.
رنگ معمولاً برای تصمیم گیری در مورد طبیعی یا غیر طبیعی بودن ترشحات مفید نیست. هم ترشحات غیر طبیعی و هم ترشحات طبیعی نوک سینه می‌توانند شفاف، زرد، سفید یا سبز رنگ باشند.

ترشحات معمولی نوک سینه بیشتر در هر دو نوک سینه رخ می‌دهد و اغلب هنگامی‌که نوک سینه‌ها فشرده یا دوشیده می‌شوند (مانند دوشیدن شیر برای نوزاد) ترشح می‌شود. برخی از زنانی که نگران ترشحات سینه هستند ممکن است در واقع باعث بدتر شدن آن شوند. این افراد با فشار دادن مکرر نوک سینه برای بررسی وجود ترشحات سینه باعث تحریک و آسیب به سینه می‌شوند. در این موارد، کنار گذاشتن حساسیت و عدم تحریک نوک سینه‌ها برای مدتی ممکن است به بهبود وضعیت کمک کند.

بر اساس ارزیابی پزشکی هر فرد، پزشک تشخیص می‌دهد که ترشحات نوک سینه وی طبیعی (فیزیولوژیکی) یا غیر طبیعی (پاتولوژیک) است. حتی اگر پزشک تشخیص دهد ترشحات سینه غیرطبیعی است، باید این نکته را به خاطر داشته باشید که اکثر بیماری‌های پاتولوژیک که باعث ترشح نوک سینه می‌شوند جدی نیستند و به راحتی قابل درمان هستند.

ترشحات سینه نشانه چیست؟

همان گونه که توضیح دادیم، ترشحات سینه می‌تواند ناشی از دلایل مختلفی باشد. در زیر به بررسی دلایلی که می‌تواند باعث ترشحات طبیعی یا غیر طبیعی در سینه افراد شود، می‌پردازیم:

چه چیزی ممکن است باعث ترشح طبیعی نوک سینه شود؟

برخی از علل ایجاد ترشحات طبیعی سینه عبارت‌اند از:

 • بارداری: در مراحل اولیه بارداری، برخی از خانم‌ها متوجه ترشح مواد شفاف از سینه خود می‌شوند. در مراحل بعدی بارداری، این ترشح ممکن است ظاهر آبکی و شیری به خود بگیرد.
 • قطع شیردهی: حتی پس از قطع شیردهی نوزاد، ممکن است متوجه شوید که ترشحات سینه مانند شیر برای مدتی ادامه دارد.
 • تحریک: وقتی نوک سینه‌ها تحریک یا فشرده می‌شوند مایع ترشح می‌کنند. ترشح طبیعی نوک سینه نیز ممکن است زمانی رخ دهد که نوک سینه‌های فرد به طور مکرر توسط سوتین وی ساییده می‌شوند؛ به خصوص در حین انجام تمرینات شدید بدنی مانند دویدن.

علت ترشحات غیرطبیعی نوک سینه چیست و آیا می‌تواند غیر سرطانی باشد؟

تعدادی از شرایط غیر سرطانی می‌تواند باعث ترشح نوک سینه در خانم‌ها شود.

اگر ارزیابی اولیه پزشکی شخصی نشان دهد که ترشحات سینه وی غیر طبیعی است، پزشک ممکن است آزمایش‌های بیشتری را درخواست کند. این آزمایشات به تعیین وضعیت زمینه‌ای که باعث ایجاد مشکل می‌شود کمک می‌کند و ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد:

 • تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی ترشحات
 • آزمایش خون
 • ماموگرافی و یا سونوگرافی یک یا هر دو سینه
 • اسکن مغز
 • جراحی و تجزیه و تحلیل یک یا چند مجرا یا غدد لنفاوی در سینه

دلایل احتمالی ترشحات غیر طبیعی عبارت‌اند از:

تغییرات فیبروکیستیک سینه

فیبروکیستیک به وجود یا توسعه بافت فیبری و کیست اشاره دارد. تغییرات فیبروکیستیک در سینه‌های هر شخصی ممکن است باعث ایجاد توده یا ضخیم شدن در بافت سینه وی شود. با این حال، صرف وجود این بافت‌ها وجود سرطان را نشان نمی‌دهند. تغییرات فیبروکیستیک سینه علاوه بر ایجاد درد و خارش، گاهی اوقات باعث ترشح مواد شفاف، سفید، زرد یا سبز از نوک سینه می‌شود.

بافت سینه

گالاکتوره

شاید ترسناک به نظر برسد، اما گالاکتوره خیلی ساده وضعیتی را توصیف می‌کند که در آن سینه زن شیر ترشح می‌کند یا از نوک پستان ترشحات شیری ترشح می‌شود، حتی اگر این مادران به نوزاد خود شیر نمی‌دهند. گالاکتوره یک بیماری نیست و دلایل احتمالی زیادی دارد. این دلایل شامل:

 • تومورهای غده هیپوفیز
 • داروهای خاص، از جمله برخی هورمون‌ها و داروهای روان‌گردان
 • برخی گیاهان مانند انیسون (بادیان رومی) و رازیانه
 • کم کاری تیروئید
 • مواد مخدر، از جمله ماری‌جوانا

عفونت

ترشح نوک پستان که حاوی چرک است ممکن است نشان دهنده عفونت در سینه باشد. این شرایط به عنوان ورم پستان نیز شناخته می‌شود. ماستیت یا ورم پستان معمولاً در زنانی که در حال شیردهی هستند دیده می‌شود. اما می‌تواند در زنانی که شیر نمی‌دهند هم ایجاد شود. فردی که دارای عفونت یا ورم سینه است، ممکن است  هنگام لمس سینه خود متوجه احساس درد، قرمز یا گرمای غیر طبیعی در محدوده تورم یا اطراف آن شود.

اکتازیا مجرای پستانی

این شرایط دومین علت شایع ترشح غیر طبیعی نوک سینه است و به طور معمول در زنانی که در آستانه یائسگی هستند دیده می‌شود. این وضعیت منجر به التهاب و انسداد احتمالی مجاری واقع در زیر نوک سینه می‌شود. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد، ممکن است عفونت ایجاد شود که منجر به ترشح غلیظ و سبز رنگ نوک سینه می‌شود.

پاپیلومای داخل سینه‌ای

این وضعیت یکی از موارد رشد سلول‌های غیر سرطانی در مجاری سینه است. پاپیلومای داخل سینه‌ای یا Intraductal papilloma  شایع‌ترین دلیل ترشح غیرطبیعی نوک سینه در زنان است. در این شرایط با التهاب سینه، پاپیلوم‌های داخل مجرای سینه باعث ایجاد ترشح در نوک سینه می‌شوند که این ترشحات حاوی خون است یا بافتی چسبناک دارد.

ارتباط بین ترشحات نوک سینه و سرطان سینه چیست؟

بیشتر ترشحات نوک سینه طبیعی است یا ناشی از یک بیماری خوش‌خیم است. مواردی وجود دارد که ترشح از پستان ممکن است نشانه برخی از انواع سرطان پستان باشد. اگر ترشح از نوک سینه با یک توده یا غده در داخل سینه همراه باشد یا در ماموگرافی نتایج غیرطبیعی وجود داشته باشد، احتمال وجود سرطان بیشتر می‌شود.

یکی از انواع سرطان پستان که ممکن است باعث ترشحات سینه شود، سرطان داخل مجرا است. این سرطان در مجاری سینه واقع در زیر نوک سینه ایجاد می‌شود.

یکی دیگر از انواع نادر سرطان سینه که ممکن است منجر به ترشحات سینه شود، بیماری پاژه (Paget) است. این بیماری در مجاری سینه ایجاد می‌شود و سپس به سمت نوک سینه حرکت می‌کند. وجود این بیماری در بافت سینه می‌تواند باعث خونریزی یا ترشح نوک پستان و هاله اطراف آن شود. بیماری پاژه معمولاً با نوع دیگری از سرطان سینه رخ می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button