نمونه برداری از مغز استخوان (بیوپسی و آسپیراسیون): اهداف،خطرات و نتایج آن

نمونه برداری از مغز استخوان روشی برای جمع آوری و بررسی مغز استخوان هستند. نمونه برداری از مغز استخوان شامل آسپیراسیون و بیوپسی می شود. نمونه برداری مغز استخوان نشان میدهد که آیا مغز استخوان شما سالم است و مقادیر طبیعی سلول های خونی ایجاد می کند یا خیر. پزشکان از این روش ها برای تشخیص و نظارت بر بیماری های خون و مغز ، از جمله برخی سرطان ها و همچنین تب هایی با منشا ناشناخته استفاده می کنند.
در این مقاله تمام اطلاعاتی که شما از نمونه برداری از مغز استخوان نیاز دارید را، مورد بررسی قرار داده ایم. با ما همراه باشید.

نمونه برداری مغز استخوان

از کدام استخوان ها نمونه برداری می شود؟

مغز دو نوع قرمز و زرد دارد. مغز قرمز عمدتا در استخوان های صاف شما مانند مفصل ران و مهره ها دیده می شود. با افزایش سن ، بیشتر مغز قرمز شما، به دلیل افزایش سلولهای چربی، زرد می شود. برای نمونه برداری، مغز قرمز را، از پشت استخوان مفصل ران استخراج می کنند؛ سپس از این نمونه برای بررسی هرگونه ناهنجاری سلول های خونی استفاده خواهند کرد.

آسپیراسیون و بیوپسی مغز استخوان

مغز استخوان دارای یک قسمت مایع و یک قسمت جامد است. در آسپیراسیون مغز استخوان ، از قسمت مایع نمونه برداری می شود. در بیوپسی مغز استخوان، از سوزن، برای برداشتن نمونه قسمت جامد، استفاده می شود.
آسپیراسیون مغز استخوان را می توان به تنهایی انجام داد ، اما معمولاً با بیوپسی مغز استخوان ترکیب می شود. این روش ها را آزمایش مغز استخوان می نامند.

آسپیراسیون مغز استخوان

آسپیراسیون مغز استخوان، در ابتدا انجام می شود. پزشک یا پرستار، یک برش کوچک در پوست ایجاد می کند؛ سپس یک سوزن توخالی از طریق استخوان، به مغز استخوان وارد می کند. با استفاده از سرنگ متصل به سوزن ، نمونه ای از قسمت مایع مغز استخوان خارج می شود. ممکن است درد یا احساس گزگز مختصر داشته باشید. فقط چند دقیقه طول می کشد. گاهی چندین نمونه گرفته می شود.

بیوپسی مغز استخوان

در بیوپسی، از یک سوزن بزرگتر برای برداشتن نمونه ای از بافت جامد مغز استخوان استفاده می شود. سوزن بیوپسی، مخصوصاً برای جمع آوری هسته مغز استخوان طراحی شده است. در بیوپسی، سوزن به استخوان می رود و مغز قرمز شما را جمع آوری می کند؛ اما به نخاع نزدیک نمی شود. با ورود سوزن به استخوان ممکن است احساس درد یا ناراحتی داشته باشید. پس از انجام این عمل ، پزشک شما را تحت فشار قرار داده، تا خونریزی متوقف شود و سپس برش را باندپیچی می کند.

چه هنگام  به نمونه برداری از مغز استخوان، نیازمند می شویم؟

نمونه برداری از مغز استخوان توسط متخصص اختلالات خونی (متخصص خون) یا سرطان (آنکولوژیست) انجام می شود. آزمایش مغز استخوان، در بسیاری از موارد تجویز می شود. این موارد عبارت اند از:

 • شرایط سلول های خونی، که در آن نوع خاصی از سلول های خونی، بسیار کم یا بیش از حد تولید می شود؛ مانند لکوپنی ، لکوسیتوز ، ترومبوسیتوپنی ، ترومبوسیتوز ، و پلی سیتمی
 • سرطان های خون یا مغز استخوان ، از جمله لوکمی ، لنفوم و میلوم چندگانه
 • سرطان هایی که از ناحیه دیگری مانند پستان به مغز استخوان گسترش یافته اند.
 • هموکروماتوز که یک اختلال ژنتیکی است ؛که در آن، آهن در خون جمع می شود.
 • عفونت شدید
 • تب هایی با منشا ناشناخته
 • سرطان خون حاد میلوژن
 • کم خونی ، یا تعداد گلبول های قرمز خون پایین مانند کم خونی آپلاستیک.
 • بیماری های مغز استخوان ، مانند میلوفیبروز یا سندرم میلودیسپلاستیک.
آسپیراسیئن مغز استخوان

هدف از نمونه برداری مغز استخوان چیست؟

اگر آزمایش خون غیرطبیعی باشد، یا اطلاعات کافی در مورد مشکل را ارائه نکند ، پزشک معاینه مغز استخوان، تجویز می کند. پزشک شما به دلایل زیر معاینه مغز استخوان را انجام می دهد:

 • بیماری هایی که مربوط به مغز استخوان یا سلول های خونی هستند را تشخیص دهد. 
 • مرحله یا پیشرفت بیماری را تعیین کنند.
 • تعیین کند که آیا سطح آهن کافی است.
 • نظارت بر درمان یک بیماری.
 • تب با منشا ناشناخته را بررسی کند.

خطرات نمونه برداری مغز استخوان

تمام اقدامات پزشکی نوعی خطر را به همراه دارد ، اما عوارض ناشی از آزمایش مغز استخوان بسیار نادر است. این عوارض شامل موارد زیر می باشد:

 • خونریزی بیش از حد ، به خصوص در افرادی که تعدادی از سلول های خونی (پلاکت ها) کم است.
 • عفونت ، به ویژه در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند.
 • درد طولانی مدت در محل معاینه مغز استخوان.
 • واکنش آلرژیک به بیهوشی.

اگر بیماری دارید یا از دارو استفاده می کنید ، قبل از نمونه برداری با پزشک خود صحبت کنید ، به خصوص اگر خطر خونریزی را افزایش می دهد.

قبل از عمل

فشار خون و ضربان قلب شما بررسی می شود و به شما نوعی بیهوشی داده می شود تا خیالتان راحت باشد. معاینه مغز استخوان را می توان تنها با بی حسی موضعی انجام داد. ناحیه ای که سوزن های بیوپسی در آن وارد می شود با داروی ضد عفونی کننده مشخص و تمیز می شود. سپس آن ناحیه، بی حس می شود. با بی حسی موضعی ، آسپیراسیون مغز استخوان می تواند باعث درد مختصر ، اما تیز شود. بسیاری از افراد برای تسکین درد اضافی ترجیح می دهند آرامبخش هم استفاده کنند.
از شما خواسته می شود به شکم یا پهلو دراز بکشید و بدن شما را با پارچه می پوشانند؛ به طوری که فقط محل معاینه نشان داده می شود. سپس انجام عمل را، شروع می کنند.

بعد از نمونه برداری از مغز استخوان چه اتفاقی می افتد؟

برای جلوگیری از خونریزی به ناحیه ای که سوزن وارد شده فشار وارد می شود. سپس یک باند روی محل برش قرار می گیرد. اگر بیهوشی موضعی داشته باشید ، از شما خواسته می شود به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به پشت دراز بکشید و به محل بیوپسی فشار وارد کنید. بانداژ را، به مدت ۲۴ ساعت خشک نگه دارید. از دوش گرفتن ، استحمام ، شنا و استفاده از وان آبگرم خودداری کنید. بعد از ۲۴ ساعت می توانید منطقه را مرطوب کنید. برای کمک به حداقل خونریزی و جلوگیری از باز شدن زخم، از انجام فعالیت سنگین یا ورزش به مدت یک یا دو روز خودداری کنید.
برنامه ریزی کنید کسی شما را به خانه برساند و ۲۴ ساعت کارهایتان را، انجام دهد. ممکن است حدود یک هفته بعد از عمل درد جزئی داشته باشید اما بیشتر افراد این درد را نخواهند داشت. برای کمک به کنترل درد ، پزشک مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن توصیه می کند.
پس از یک روز می توانید از بیمارستان خارج شوید. به محض احساس رضایت، به فعالیت عادی خود برگردید.

بیوپسی مغز استخوان

در صورت داشتن موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید!

 • خونریزی که باند را خیس می کند یا با فشار مستقیم متوقف نمی شود.
 • تب مداوم
 • درد یا ناراحتی شدید
 • تورم در محل عمل
 • افزایش قرمزی یا تخلیه در محل عمل

نتایج نمونه برداری از مغز به چه صورت است؟

هدف اصلی این است که بفهمیم مغز استخوان شما به درستی کار می کند یا خیر، و دلیل آن، مشخص شود. نمونه های مغز استخوان برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود. نمونه شما توسط یک آسیب شناس بررسی می شود؛ چندین آزمایش، برای کمک به تعیین علت هر گونه ناهنجاری انجام می دهد.
پزشک شما به طور کلی نتایج را طی چند روز به شما می دهد ، اما ممکن است بیشتر طول بکشد. اگر در طول معاینه مغز استخوان داروی آرامبخش دریافت می کنید ، پزشک از شما بخواهد قبل از انجام این عمل برای مدتی از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. زیرا در نتایج نمونه برداری تتاثیرگذار است.همچنین باید ترتیبی اتخاذ کنید که کسی بعد از آن شما را به خانه برساند.
در مورد داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. برخی از داروها و مکمل ها خطر خونریزی پس از عمل آسپیراسیون مغز استخوان و نمونه برداری را افزایش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button