آیا سرطان رحم کشنده است؟ بررسی میزان بقا در سرطان رحم

سرطان رحم شایع‌ترین سرطانی است که بر سیستم تولید مثل زنان تأثیر می‌گذارد، اما اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است. این بیماری هنگامی شروع می‌شود که سلول‌های سالم رحم از کنترل خارج می‌شوند و توده‌ای از بافت یا تومور را تشکیل می‌دهند. تومور می‌تواند بدخیم (سرطانی) یا خوش‌خیم (غیر سرطانی) باشد.
موارد خوش‌خیم رحم شامل این موارد است:

 • پولیپ خوش‌خیم: رشد غیرطبیعی در پوشش رحم.
 • فیبروم: تومورهای غیر سرطانی در عضلات رحم.
 • آندومتریوز: حالتی است که در آن پوشش داخلی رحم (آندومتر) در خارج از رحم رشد می‌کند.
 • هیپرپلازی آندومتر: شرایطی که در آن رشد بیش از حد سلول‌های سالم مخاط رحم (آندومتر) وجود دارد.

موارد بدخیم رحم شامل موارد زیر می‌شود:

 • آدنوکارسینوما: این شایع‌ترین نوع سرطان رحم است و ۸۰٪ از کل سرطان‌های رحم را تشکیل می‌دهد. معمولاً به عنوان سرطان آندومتر شناخته می‌شود زیرا از سلول‌های آندومتر ایجاد می‌شود.
 • سارکوما: این نوع سرطان رحم عمدتاً بر روی عضلات رحم (میومتر) تأثیر می‌گذارد. سارکوم حدود ۲٪ تا ۴٪ سرطان‌ها را تشکیل می‌دهد.

انواع مختلف سارکوم نیز شامل این موارد است:

 • لیومیوسارکوم
 • سارکوم استرومایی آندومتر
 • سارکوم تمایز نیافته
آیا سرطان رحم کشنده است؟

آیا سرطان رحم کشنده است؟

سرطان رحم وقتی زود تشخیص داده شود و در مراحل اولیه درمان شود، کشنده نیست. برای بررسی میزان بقای افرادی که دچار سرطان رحم می‌شوند، محققان سال‌ها بیماران دارای این بدخیمی را زیر نظر می‌گیرند تا در طی فرایند درمان میزان اثرگذاری درمان و امید به زندگی یا نرخ بقای این افراد را بررسی نمایند.

نرخ بقا برای سرطان آندومتر

نرخ زنده ماندن می‌تواند به شما این ایده را بدهد که چند درصد از افراد مبتلا به نوع خاصی و مرحله مشخصی از سرطان با گذشت زمان مشخصی (معمولاً ۵ سال) پس از تشخیص هنوز زنده هستند. این عدد نمی‌توانند به شما بگویند که چه مدت زندگی می‌کنید، اما ممکن است به شما کمک کنند درک بهتری از موفقیت درمان داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که میزان بقا تخمین زده می‌شود و اغلب بر اساس نتایج قبلی تعداد زیادی از افراد مبتلا به سرطانی خاص است. اما این آمار نمی‌توانند پیش بینی کنند که در مورد هر شخص خاصی چه اتفاقی می‌افتد. این آمار می‌تواند گیج کننده باشد و ممکن است شما را به سؤالات بیشتری سوق دهد. با پزشک خود درمورد چگونگی تحلیل این اعداد در مورد خودتان صحبت کنید، زیرا وی با شرایط شما آشنا است.

میزان بقای نسبی ۵ ساله چقدر است؟

میزان بقای نسبی زنان با همان نوع و مرحله سرطان آندومتر را با زنان در کل جمعیت مقایسه می‌کند. به‌عنوان‌مثال، اگر میزان بقای نسبی ۵ ساله برای یک مرحله خاص از سرطان آندومتر ۹۰٪ باشد، به این معنی است که حدود ۹۰٪ از زنان مبتلا به آن سرطان پس از تشخیص نسبت به زنانی که سرطان آندومتر را ندارند به طور متوسط حداقل ۵ سال زندگی می‌کنند.

این اعداد از کجا آمده‌اند؟

انجمن سرطان آمریکا به اطلاعات پایگاه SEER  که توسط مؤسسه ملی سرطان (NCI) نگهداری می‌شود، متکی است تا آمار بقا برای انواع مختلف سرطان را ارائه دهد.

(نظارت، اپیدمیولوژی و نتایج نهایی)SEER= Surveillance, Epidemiology, and End Results

پایگاه داده SEER میزان بقای نسبی ۵ ساله سرطان آندومتر را بر اساس میزان گسترش سرطان در ایالات متحده بررسی می‌کند. با این حال، پایگاه داده SEER سرطان‌ها را بر اساس مراحل FIGO یا  AJCC TNM (مرحله ۱، مرحله ۲، مرحله ۳ و غیره) گروه بندی نمی‌کند. در عوض، سرطان‌ها را به مراحل محلی، منطقه‌ای و دور گروه بندی می‌کند:

 • محلی: هیچ نشانه‌ای از گسترش سرطان در خارج از رحم وجود ندارد.
 • منطقه‌ای: سرطان از رحم به ساختارهای مجاور یا غدد لنفاوی گسترش یافته است.
 • دور: سرطان به قسمت‌های دوردست بدن مانند ریه‌ها، کبد یا استخوان‌ها گسترش یافته است.

نرخ بقای نسبی ۵ ساله برای سرطان آندومتر

این آمار بر اساس افرادی است که بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ مبتلا به سرطان آندومتر تشخیص داده شده‌اند.

نرخ بقای نسبی ۵ سالهمرحله بندی SEER
۹۵%محلی
۶۹%منطقه ای
۱۷%دور
۸۱%ترکیب تمام مراحل SEER
درمان سرطان رحم

نکاتی برای درک بهتر اعداد

این اعداد فقط در زمانی که هر مرحله از سرطان برای اولین بار تشخیص داده می‌شوند در نظر گرفته می‌شود. بعداً در صورت رشد، گسترش و یا بازگشت سرطان پس از درمان اعمال نمی‌شوند.
این اعداد همه چیز را در نظر نمی‌گیرند. میزان بقا بر اساس میزان گسترش سرطان دسته بندی می‌شود، اما سن، سلامت کلی، نحوه پاسخگویی سرطان به درمان و سایر عوامل نیز بر چشم‌انداز شما تأثیر می‌گذارد.
زنانی که اکنون مبتلا به سرطان آندومتر هستند ممکن است چشم‌انداز بهتری نسبت به این تعداد داشته باشند. روش‌های درمان به‌مرور زمان بهبود یافته و پیشرفت می‌کنند.
سرطان آندومتر معمولاً قابل درمان است، زیرا به موقع تشخیص داده می‌شود.

گزینه‌های درمانی سرطان رحم چیست؟

گزینه‌های درمان سرطان رحم معمولاً به موضوعات مختلفی بستگی دارد. از جمله این موضوعات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نوع سرطان
 • مرحله سرطان
 • سلامت عمومی بیمار
 • ترجیحات بیمار

به طور کلی می‌توان گفت متداول‌ترین گزینه‌های درمانی شامل این موارد است:

جراحی:

هیسترکتومی یا برداشتن رحم ممکن است ساده باشد (برداشتن رحم و گردن رحم) یا رادیکال (برداشتن رحم، دهانه رحم، قسمت فوقانی واژن و بافت‌های مجاور). عوارض جراحی شامل درد و حساسیت است.

پرتودرمانی:

پرتودرمانی نوعی درمان سرطان با استفاده از اشعه ایکس با انرژی بالا یا انواع دیگری از پرتوها است که سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد یا رشد آن‌ها را متوقف می‌کند. دو نوع پرتودرمانی وجود دارد:

 • پرتودرمانی خارجی: در این روش از ماشینی در خارج از بدن برای ارسال تابش به سمت ناحیه‌ای از بدن که درگیر سرطان است، استفاده می‌کنند.
 • پرتودرمانی داخلی: در این روش از ماده رادیواکتیو مهروموم شده در سوزن‌ها، دانه‌ها، سیم‌ها یا کاتترهایی استفاده می‌شود که مستقیماً درون بافت سرطان یا نزدیک آن قرار می‌گیرد.

شیمی‌درمانی:

در این روش از درمان سرطان از داروهای شیمیایی جهت ازبین‌بردن سلول‌های سرطانی یا متوقف کردن رشد این سلول‌ها استفاده می‌شود. این داروها می‌تواند به صورت خوراکی، یا از طریق تزریق داخل وریدی انجام گیرد. گاهی ممکن است شیمی‌درمانی مستقیماً در مایع مغزی نخاعی و یا درون حفره بدن که درمان لازم دارد قرار داده شود که به آن شیمی‌درمانی منطقه‌ای گفته می‌شود.
انتخاب روش شیمی‌درمانی به نوع و مرحله سرطان بستگی دارد.

سایر درمان‌های دارویی شامل این موارد است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button