درمان سرطان سینه در مراحل اولیه به چه صورت است؟

درمان‌های مختلفی برای سرطان سینه وجود دارد و درمان در هر مرحله از سرطان، امکان پذیر است. اکثر افراد به ترکیبی از دو یا چند درمان نیاز دارند. پس از تشخیص، پزشک مرحله سرطان را تعیین می‌کند. سپس براساس مرحله و سایر عوامل مانند سن، سابقه خانوادگی، وضعیت جهش ژنتیکی و سابقه پزشکی شخصی بهترین گزینه‌های درمانی را انتخاب خواهد کرد. نوع درمان سرطان سینه، در مراحل اولیه ممکن است برای سرطان سینه، در مراحل پیشرفته موثر نباشد. اکثر افراد مبتلا به سرطان سینه برای برداشتن سلول‌های سرطانی یا تومورها از سینه و سایر نواحی آسیب دیده تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند. لامپکتومی و ماستکتومی دو گزینه جراحی هستند. تصمیم گیری برای استفاده از این گزینه‌ها بر اساس اندازه و محل تومور اولیه و عوامل دیگری مانند استعداد ژنتیکی بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم درمورد، درمان سرطان سینه در مراحل اولیه بیشتر صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

درمان سرطان سینه در مراحل اولیه

جراحی ماستکتومی سرطان سینه چه موقع توصیه می‌شود؟

ماستکتومی برداشتن کل سینه با جراحی است. زمانی که سرطان در سرتاسر سینه یافت می‌شود توصیه می‌شود. برخی از افراد ماستکتومی دوطرفه انجام می‌دهند که در آن هر دو سینه برداشته می‌شود. جراحی برای بازسازی پستان می‌تواند در زمان ماستکتومی یا بعدا شروع شود.

جراحی لامپکتومی سرطان سینه به چه منظور استفاده می‌شود؟

در لامپکتومی که جراحی حفظ پستان نیز نامیده می‌شود، جراح سلول‌های سرطانی را برمی‌دارد و بقیه پستان را نجات می‌دهد. این یک گزینه زمانی است که سرطان به یک ناحیه از پستان محدود شود. لامپکتومی ممکن است به عنوان یک روش سرپایی انجام شود. این بدان معناست که شما می‌توانید مدت کوتاهی پس از جراحی به خانه بروید و نیازی به ماندن در بیمارستان ندارید.

جراحی بازسازی کننده سینه چیست؟

در جراحی بازسازی سینه، یک جراح پلاستیک از یک ایمپلنت مصنوعی یا یک فلپ بافتی از جای دیگر بدن شما برای ایجاد شکل سینه استفاده می‌کند. جراحی ترمیمی سینه معمولاً در طول یا بلافاصله پس از ماستکتومی یا لامپکتومی انجام می‌شود، اما می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها بعد نیز انجام شود. دو نوع جراحی بازسازی وجود دارد: بازسازی پروتز و بازسازی فلپ بافت.

  • بازسازی پروتز: یک جراح پلاستیک با استفاده از ایمپلنت مصنوعی پر از نمک یا سیلیکون، شکل سینه را ایجاد می‌کند.
  • جراحی فلپ بافت: جراح پلاستیک از بافت قسمت‌های مختلف بدن شما مانند شکم، پشت، ران یا باسن برای بازسازی شکل سینه‌ها استفاده می‌کند.

پرتو درمانی در درمان سرطان سینه در مراحل اولیه چه نقشی دارد؟

پرتودرمانی نوعی درمان هدفمند است که در آن از اشعه ایکس با انرژی بالا برای کشتن سلول‌های سرطانی و جلوگیری از گسترش آن‌ها استفاده می‌شود. معمولاً در مراحل اولیه سرطان سینه، پس از لامپکتومی برای مرحله ۰ سرطان پستان توصیه می‌شود و می‌تواند در کنار سایر درمان‌ها استفاده شود. این درمان می‌تواند خطر عود سرطان را کاهش دهد. پرتودرمانی معمولاً ۵ روز در هفته به مدت ۵ تا ۷ هفته انجام می‌شود.

شیمی درمانی در درمان سرطان سینه در مراحل اولیه چه نقشی دارد؟

شیمی درمانی یک درمان سرطان است که از داروهای قوی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی در سراسر بدن استفاده می‌شود. این دارو معمولاً به صورت داخل وریدی یا خوراکی از طریق قرص تجویز می‌شوند. اما گاهی اوقات مستقیماً در مایع نخاعی اطراف نخاع تجویز می‌شود. همه افرادی که به سرطان سینه مبتلا می‌شوند به شیمی درمانی نیاز ندارند. معمولاً در مرحله اولیه، قبل از عمل جراحی برای کوچک کردن تومور توصیه می‌شود. تا بتوان آن را راحت‌تر برداشت. یا بعد از جراحی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی باقی‌مانده کاربرد دارد. شیمی درمانی همچنین به عنوان یک درمان مرکزی در افراد مبتلا به سرطان سینه متاستاتیک پیشرفته که در سراسر بدن گسترش یافته است، استفاده می‌شود. داروهای شیمی درمانی مختلفی برای درمان سرطان سینه استفاده می‌شود، از جمله:

  • دوستاکسل (Taxotere)
  • دوکسوروبیسین (آدریامایسین)
  • سیکلوفسفامید (سیتوکسان)

ممکن است ترکیبی از چندین داروی شیمی درمانی دریافت کنید. داروهای شیمی درمانی معمولاً در مطب پزشک، بیمارستان با استفاده از تزریق انجام می‌شود. طول درمان شیمی درمانی بستگی به این دارد که درمان چقدر خوب کار می‌کند و بدن شما چقدر آن را تحمل می‌کند.

هورمون درمانی برای درمان سرطان سینه در مراحل اولیه چه نقشی دارد؟

حدود ۲ مورد از هر ۳ مورد سرطان پستان، گیرنده هورمونی مثبت هستند. این بدان معناست که سلول‌های سرطان سینه با اتصال به هورمون‌هایی مانند استروژن و پروژسترون رشد می‌کنند. هورمون درمانی که به آن درمان غدد درون ریز نیز گفته می‌شود، از اتصال این هورمون‌ها به سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند و در نتیجه گسترش آن‌ها را متوقف می‌کند. انواع مختلفی از هورمون درمانی وجود دارد، اما اکثر آن‌ها با تغییر سطح استروژن و جلوگیری از اتصال استروژن به سلول‌های سرطانی کار می‌کنند. هورمون درمانی اغلب بعد از جراحی برای کاهش خطر عود سرطان در مرحله اولیه استفاده می‌شود، اما گاهی اوقات قبل از جراحی نیز استفاده می‌شود. این یک درمان طولانی مدت برای حداقل ۵ تا ۱۰ سال است.

درمان سرطان سینه در مراحل اولیه

درمان سرطان سینه بر حسب مرحله

سرطان سینه همانند سایر سرطان‌ها مرحله بندی می‌شود. هر مرحله از سرطان سینه می‌تواند درمان مختص خودش را داشته باشید.

مرحله۰ (DCIS)

اگر سلول‌های پیش سرطانی یا سرطانی به مجاری شیر محدود شوند، سرطان غیرتهاجمی پستان یا کارسینوم مجرای درجا (DCIS) نامیده می‌شود. مرحله ۰ سرطان پستان می‌تواند تهاجمی شود و به خارج از مجاری گسترش یابد. درمان زودهنگام می‌تواند مانع از ابتلا به سرطان سینه شود. درمان اولیه می‌تواند شامل جراحی‌هایی مانند لامپکتومی و ماستکتومی و به دنبال آن پرتودرمانی باشد.

مرحله‌ ۱

مرحله ۱A سرطان پستان به این معنی است که تومور اولیه ۲ سانتی‌متر یا کمتر است و غدد لنفاوی زیر بغل تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند. در مرحله ۱B، سرطان در غدد لنفاوی یافت می‌شود و هیچ توموری در سینه وجود ندارد یا تومور کوچکتر از ۲ سانتی‌متر است. هر دو ۱A و ۱B سرطان سینه تهاجمی در مراحل اولیه محسوب می‌شوند. ممکن است جراحی و یک یا چند روش درمانی دیگر مانند پرتودرمانی یا هورمون درمانی توصیه شود.

مرحله ۲

در مرحله ۲A، تومور کوچکتر از ۲ سانتی‌متر است و بین یک تا سه غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است. یا بین ۲ تا ۵ سانتی‌متر است و به غدد لنفاوی سرایت نکرده است. مرحله ۲B به این معنی است که تومور بین ۲ تا ۵ سانتی‌متر است و بین یک تا سه غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است. یا بزرگتر از ۵ سانتی متر است و به هیچ غده لنفاوی گسترش نیافته است. احتمالاً به ترکیبی از جراحی، شیمی درمانی و یک یا چند مورد از موارد زیر نیاز خواهید داشت: درمان هدفمند، پرتو درمانی و درمان هورمونی.

مرحله ۳

درمان مرحله ۳ معمولاً شامل ترکیبی از درمان‌ها از جمله موارد زیر است: درمان‌های سیستمیک شامل شیمی درمانی، درمان هدفمند برای سرطان‌های HER2 مثبت و هورمون درمانی برای سرطا‌ن‌های گیرنده هورمون مثبت است.

مرحله ۴

افراد مبتلا به مرحله ۴ عمدتاً با درمان سیستمیک، درمان می‌شوند، اگرچه جراحی و پرتودرمانی ممکن است در شرایط خاص گزینه‌های درمانی باشند. درمان سیستمیک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • شیمی درمانی
  • هورمون درمانی (برای سرطان‌های گیرنده هورمونی مثبت)
  • درمان هدفمند (برای سرطان‌های HER2 مثبت)
  • درمان التهابی سرطان سینه
  • سرطان سینه التهابی IBC یک نوع غیر معمول و تهاجمی سرطان سینه است که توسط سلول‌های سرطانی مسدود کننده عروق لنفاوی پوست ایجاد می‌شود.

درمان‌های مکمل و جایگزین سرطان سینه

برخی از افراد مبتلا به سرطان سینه ممکن است علاقه مند به بررسی درمان‌های مکمل یا جایگزین مانند ویتامین‌ها، گیاهان دارویی، طب سوزنی و ماساژ باشند. این درمان‌ها در کنار درمان‌های سنتی سرطان سینه برای درمان سرطان یا تسکین علائم سرطان و عوارض جانبی ناراحت کننده درمان‌هایی مانند شیمی درمانی استفاده می‌شوند. شما می‌توانید این درمان‌ها را در هر مرحله از سرطان سینه بررسی کنید.

در حالی که برخی از درمان‌های طب جایگزین ممکن است به شما کمک کنند. و احساس راحتی بیشتری داشته باشید، مهم است که به خاطر داشته باشید که بسیاری از آن‌ها ثابت نشده‌اند و می‌توانند برای سلامتی شما مضر باشند. بهتر است برای اطمینان با پزشک خود در مورد درمان‌های جایگزینی که علاقه‌مند به دنبال کردن آ‌ن‌ها هستید صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button