پیشرفته ترین روش درمان سرطان

امروزه درمان سرطان به طور مداوم در حال تحول است، با پیشرفت‌های جدید و کشفیات، روند مراقبت سریع تغییر می‌کند، به طوری که پیشرفته ترین روش درمان سرطان می‌تواند هر لحظه و برای هر شخص فرق کند. تصمیم گیری در مورد اینکه کدام ترکیب درمان برای بیمار مناسب است، بسیار مهم است. این موضوع همچنین می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. به همین دلیل مراجعه به پزشکانی که به طور تخصصی هر مرحله سرطان را درمان می‌کنند بسیار مهم است.
تیم‌های انکولوژیست شامل متخصصان دارای مجوز تخصصی با آموزش پیشرفته و تخصص در بسیاری از سرطان‌ها از جمله سینه، ریه، پروستات، روده بزرگ، ملانوم، گلو، گردن رحم، تخمدان، لوزالمعده، لنفوم و موارد دیگر و همچنین مجموعه وسیعی از گزینه‌های درمانی؛ برای مبارزه با انواع سرطان در دسترس است هستند.
تیم مراقبت از هر بیمار با توجه به نیاز آن بیمار مشخص می‌شود. برخی از اعضای تیم مراقبت، مانند پزشک متخصص سرطان یا پرتو درمانی، به درمان سرطان اختصاص یافته‌اند. دیگران، مانند متخصص تغذیه یا پزشک مدیریت درد، به بیمار در مدیریت عوارض جانبی سرطان کمک می‌کنند تا کیفیت زندگی را بهبود بخشد.

پیشرفته ترین روش درمان سرطان

پیشرفته ترین روش درمان سرطان

متخصصان سرطان با طیف گسترده‌ای از تکنیک‌ها و رویکردهای استاندارد و نوآورانه مراقبت و درمان، از جمله ابزارهای تشخیصی با تکنولوژی بالا، درمان‌های پرتودرمانی هدفمند، تکنیک‌های جراحی با حداقل تهاجم و درمان‌های تشخیص داده شده از طریق ابزارهای دقیق پزشکی، سرطان را درمان می‌کنند.
روش‌های درمان سرطان عموماً به این دسته‌ها تقسیم می‌شوند:

شیمی‌درمانی

یکی از رایج‌ترین گزینه‌های درمانی برای بسیاری از انواع سرطان شیمی‌درمانی است که از داروها برای از بین بردن سریع سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند.
شیمی‌درمانی برای انجام چندین کار طراحی شده است: ممکن است به درمان سرطان کمک کند، از برگشت آن جلوگیری کند، از گسترش آن جلوگیری کرده و یا رشد آن را به تأخیر بیندازد. همچنین ممکن است تومورهای بزرگ را کوچک کند و به تسکین درد و سایر علائم مرتبط با سرطان کمک کند.
به عنوان یک درمان برای سرطان، شیمی‌درمانی می‌تواند به تنهایی یا همراه با سایر گزینه‌ها تجویز شود. اغلب، سایر درمان‌های سرطان همراه با شیمی‌درمانی استفاده می‌شوند.
داروهای شیمی‌درمانی با از بین بردن سلول‌های سرطانی عمل می‌کنند، اما به سلول‌های سالم نیز آسیب می‌رسانند. در نتیجه، شیمی‌درمانی ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد که باید مدیریت شوند، مانند:

 • خستگی
 • زخم‌های دهان
 • مشکلات معده
 • ریزش مو

انکولوژی مداخله‌ای

سرطان شناسی مداخله‌ای رویکردی برای درمان و مراقبت از سرطان است که بر روی روش‌های دقیق و کمتر تهاجمی نسبت به روش‌های سنتی مانند جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی تمرکز دارد.
هدف انکولوژی مداخله‌ای استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری و روش‌های کم تهاجم برای ارائه دقیق درمان‌های سرطان و تومورها است، در حالی که عوارض جانبی و آسیب به بافت سالم را به حداقل می‌رساند. نمونه‌هایی از استفاده از سرطان شناسی مداخله‌ای در درمان سرطان عبارت‌اند از: فرسایش، که برای از بین بردن سلول‌های سرطانی درجه حرارت بالا را اعمال می‌کند، و درمان‌های ارائه شده توسط کاتتر، که به تزریق مستقیم داروها به تومور کمک می‌کند.

داروی دقیق

پزشکی دقیق یا همان انکولوژی دقیق، یک رویکرد فردی برای درمان سرطان است. این روش از داروهای شخصی و درمان‌های مبتنی بر آزمایش‌های ژنتیکی استفاده می‌کند که ژن‌های بیمار یا رفتارهای سلول‌های سرطانی را تجزیه و تحلیل می‌کند. در داخل هر تومور، مجموعه‌ای متمایز از جهش‌ها و پروتئین‌ها وجود دارد. پزشکی دقیق به پزشکان اجازه می‌دهد تا این الگوها را تجزیه و تحلیل کرده و بر این اساس یک برنامه درمانی طراحی کنند.
به داروها و درمان‌هایی که زیر چتر داروهای دقیق استفاده می‌شود، درمان‌های هدفمند گفته می‌شود. این داروها پروتئین‌ها یا جهش‌های خاص درون سلول‌های سرطانی را “هدف” قرار داده و از تکثیر آنها جلوگیری می‌کنند.

پرتو درمانی

پرتودرمانی از اشعه‌های انرژی با دوز بالا برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. به عنوان یک درمان سرطان، پرتودرمانی ممکن است به طور مستقل یا همراه با سایر گزینه‌های درمانی استفاده شود. همچنین ممکن است به کوچک شدن اندازه تومور و کاهش علائم مرتبط با سرطان‌های پیشرفته کمک کند.
پرتودرمانی به سه روش اصلی انجام می‌شود: تابش پرتو خارجی، پرتو درمانی داخلی و تابش سیستمیک.

 • تابش پرتو خارجی از طریق دستگاه تابش را به سمت تومور می‌فرستد.
 • تشعشع داخلی شامل یک منبع تابش در داخل بدن بیمار، چه در داخل تومور یا در نزدیکی سرطان است.
 • پرتودرمانی سیستمیک داروهای رادیواکتیو را به صورت خوراکی یا تزریقی ارائه می‌دهد.
کشف پیشرفته ترین روش درمان سرطان

عمل جراحی

جراحی با بیرون کشیدن فیزیکی سرطان از بدن بیمار به درمان آن کمک می‌کند. برخی از انواع جراحی شامل برش بدن برای رسیدن به سرطان است. بسته به محل سرطان و عوامل دیگر، جراحی ممکن است باز (با برش بزرگ‌تر) یا حداقل تهاجمی‌(با برش‌های کوچک) باشد. سایر روش‌های جراحی از رویکردهای متفاوتی استفاده می‌کنند، مانند جراحی کرایو، که با دمای سرد سلول‌های سرطانی را از بین می‌برد.
هدف جراحی در درمان سرطان از برداشتن کامل تومور تا برداشتن قسمتی از آن متفاوت است. برخلاف درمان‌های سیستمیک مانند شیمی‌درمانی، که سرطان را در سراسر بدن درمان می‌کند، جراحی فقط برای سرطان‌هایی که در یک ناحیه خاص قرار دارند استفاده می‌شود. جراحی اغلب با سایر گزینه‌های درمانی نیز ترکیب می‌شود.

انکولوژی زنان و زایمان

سرطان شناسی زنان به درمان سرطان‌هایی که در دستگاه تناسلی زنان رخ می‌دهد اشاره دارد، از جمله موارد زیر:

 • دهانه رحم
 • تخمدان‌ها
 • رحم
 • واژن
 • ولوا (Vulva)

سرطان‌های زنان به روش‌های مختلف درمان می‌شوند، از جمله با گزینه‌هایی مانند:

 • عمل جراحی
 • شیمی‌درمانی
 • پرتو درمانی

سرطان شناسی خون

آنکولوژی هماتولوژیک به درمان سرطان‌هایی که در خون شروع می‌شوند اشاره دارد، مانند:

گزینه‌های درمانی این سرطان‌ها عبارت‌اند از:

آزمایش‌های بالینی

کارآزمایی‌های بالینی ایمنی و اثربخشی رویکردهای جدید در درمان سرطان را با توسعه دارویی جدید، فناوری‌های جدید و یا با استفاده از روش‌های درمانی جدید ارزیابی می‌کند.
برخی مراکز طیف گسترده‌ای از آزمایش‌های بالینی را برای بیمارانی که به دنبال گزینه‌های درمانی نوآورانه هستند، ارائه می‌دهند. برای کسانی که علاقه‌مند به شرکت در این آزمایش‌ها هستند، به ویژه کسانی که روش‌های استاندارد مراقبت را به پایان رسانده‌اند، آزمایش‌های بالینی به طور بالقوه گزینه‌های جدیدی را ارائه می‌دهند که در غیر این صورت ممکن است مورد توجه قرار نگیرند. شما می‌توانید در صورت نیاز با تیم مراقبت خود در مورد اینکه کدام آزمایش برای شما مناسب است و آیا واجد شرایط هستید صحبت کنید.

پیشرفت در درمان سرطان

پیشرفت‌ها و نوآوری‌ها در درمان سرطان انواع مختلفی از گزینه‌ها را برای بیماران با تشخیص سرطان ایجاد کرده است. به‌عنوان مثال ایمونوتراپی و داروهای درمانی هدفمند، گزینه‌های مهمی را به لیست درمان‌های سرطان اضافه کرده‌اند و آزمایش پیشرفته ژنومی به پزشکان این امکان را می‌دهد که سرطان را در سطح سلولی برای برخی از بیماران درمان کنند.
یکی از راه‌های پیشرفت در درمان سرطان این است که آزمایش‌های بالینی به بیمار ارائه شود، که ممکن است منجر به درمان‌های جدید شود و گزینه‌هایی را که ممکن است در دسترس افراد نباشد به بیماران ارائه دهد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button