سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان؛ انواع، تشخیص و درمان

سیستم تناسلی زنان بر روی رحم (از جمله دهانه رحم) متمرکز است که به نام رحم نیز شناخته می‌شود. تخمدان‌ها به بالای رحم متصل می‌شوند و واژن رحم را به خارج از بدن متصل می‌کند. اندام تناسلی خارجی فرج نامیده می‌شود. سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان ناشی از رشد و گسترش سریع سلول‌های غیر طبیعی در یکی از این اندام‌ها هستند. در مقایسه با انواع دیگر سرطان (مانند سرطان سینه یا روده بزرگ)، سرطان‌های دستگاه تناسلی زنانه غیرمعمول هستند و هر ساله در حدود ۱۰۰۰۰۰ زن در ایالات متحده به این سرطان دچار می‌شوند.

گفته می‌شود، همه زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان‌های زنانه هستند و این خطر با افزایش سن افزایش می‌یابد. دانستن علائم هشداردهنده بسیار مهم است، زیرا زمانی که سرطان در مراحل اولیه کشف شود، درمان‌ها مؤثرتر هستند. ما در این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان صحبت کنیم. برای آشنایی با این سرطان‌ها تا آخر مقاله همراه ما باشید.

سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان

بیماری‌های مختلفی وجود دارند که زیر دسته سرطان زنان قرار می‌گیرند، و هر یک از آن‌ها می‌تواند از نظر انواع درمان‌ها و تشخیص اولیه بسیار متفاوت باشد. اما سرطان‌های زنان اغلب قابل درمان هستند. برخی از این موارد به‌عنوان پیش‌سرطان‌ها ظاهر می‌شوند که با تشخیص زودهنگام به راحتی قابل درمان هستند. حتی بسیاری از سرطان‌های در مراحل اولیه، مانند سرطان آندومتر مرحله اول، تنها با جراحی درمان می‌شوند.

انواع سرطان‌های دستگاه تناسلی زنانه

سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان پنج نوع دارد، عبارت‌اند از؛

سرطان فرج

سرطان فرج نوعی سرطان است که در سطح خارجی دستگاه تناسلی زنانه ایجاد می‌شود. فرج ناحیه‌ای از پوست است که مجرای ادرار و واژن را احاطه کرده است که شامل کلیتوریس و لابیا می‌شود. سرطان فرج معمولاً به صورت توده یا زخم روی فرج ایجاد می‌شود که اغلب باعث خارش می‌شود. ممکن است در هر سنی رخ دهد. اما بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود.

درمان سرطان فرج معمولاً شامل جراحی برای برداشتن سرطان و مقدار کمی از بافت سالم اطراف است. گاهی اوقات جراحی سرطان فرج نیاز به برداشتن کل فرج دارد. هرچه سرطان فرج زودتر تشخیص داده شود، احتمال کمتری وجود دارد که یک جراحی گسترده برای درمان مورد نیاز باشد.

سرطان واژن

این سرطان یک سرطان نادر است که در واژن، لوله عضلانی که رحم را به اندام تناسلی خارجی متصل می‌کند رخ می‌دهد. سرطان واژن بیشتر در سلول‌هایی که سطح واژن را پوشانده‌اند، رخ می‌دهد، که گاهی به آن کانال تولد نیز می‌گویند. در حالی که چندین نوع سرطان می‌تواند از سایر نقاط بدن به واژن سرایت کند، سرطانی که در واژن شروع می‌شود (سرطان اولیه واژن) نادر است. تشخیص سرطان واژن در مراحل اولیه بهترین شانس را برای درمان دارد. درمان سرطان واژن که به خارج از واژن گسترش می‌یابد بسیار دشوارتر است.

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان رشد سلول‌هایی است که در تخمدان‌ها تشکیل می‌شود. سلول‌ها به سرعت تکثیر می‌شوند و می‌توانند به بافت‌های سالم بدن حمله کرده و آن‌ها را از بین ببرند. دستگاه تناسلی زنان شامل دو تخمدان است،  که در اطراف رحم قرار گرفته‌اند. تخمدان‌ها هر کدام به اندازه یک بادام هستند. و همچنین هورمون‌های استروژن و پروژسترون تولید می‌کنند. درمان سرطان تخمدان معمولاً شامل جراحی و شیمی درمانی است.

سرطان دهانه رحم

نوعی سرطان است که در سلول‌های دهانه رحم، قسمت پایینی رحم که به واژن متصل می‌شود رخ می‌دهد. گونه‌های مختلف ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، یک عفونت مقاربتی، در ایجاد بیشتر سرطان دهانه رحم نقش دارند. فرد هنگامی که در معرض HPV قرار می‌گیرد، سیستم ایمنی بدن معمولاً از آسیب رساندن به ویروس جلوگیری می‌کند. با این حال، در درصد کمی از افراد، ویروس سال‌ها زنده می‌ماند و در فرآیندی که باعث می‌شود برخی از سلول‌های دهانه رحم به سلول‌های سرطانی تبدیل شوند، کمک می‌کند. می‌توانید با انجام تست‌های غربالگری و دریافت واکسنی که از عفونت HPV محافظت می‌کند، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را کاهش دهید.

سرطان آندومتر

نوعی سرطان است که از رحم شروع می‌شود. رحم اندام توخالی گلابی شکل لگن است که در آن رشد جنین رخ می‌دهد. سرطان آندومتر در لایه سلولی که پوشش داخلی رحم را تشکیل می‌دهد شروع می‌شود. سرطان آندومتر گاهی اوقات سرطان رحم نامیده می‌شود. انواع دیگر سرطان از جمله سارکوم رحم می‌توانند در رحم ایجاد شوند، اما شیوع آنها بسیار کمتر از سرطان آندومتر است. سرطان آندومتر اغلب در مراحل اولیه تشخیص داده می‌شود زیرا اغلب باعث خونریزی غیرطبیعی واژن می‌شود. اگر سرطان آندومتر به موقع کشف شود، برداشتن رحم با جراحی اغلب سرطان آندومتر را درمان می‌کند.

سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به سرطان زنان را افزایش دهند

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)

سرطان‌های دهانه رحم، واژن و فرج اغلب با HPV، یک عفونت شایع مقاربتی مرتبط هستند. به همین دلیل، انجام رابطه جنسی ایمن (استفاده از کاندوم) یک استراتژی کلیدی برای پیشگیری است. واکسن HPV برای دختران و زنان جوان (بین ۱۱ تا ۲۶ سال) در دسترس است.

سن

سن بالا یکی دیگر از عوامل خطر شناخته شده است. به عنوان مثال، میانگین سنی بیمار مبتلا به سرطان رحم هنگام تشخیص ۶۳ سال است.

ژنتیک

تا ۱۰ درصد از بیماران مبتلا به سرطان تخمدان، سابقه خانوادگی این بیماری را دارند. زنی که مادر، دختر یا خواهرش سرطان تخمدان، لوله فالوپ یا صفاق اولیه داشته است ممکن است آزمایش ژنتیکی را برای جهش در ژن‌های BRCA1 و BRCA2 انجام دهد. (جهش در این ژن‌ها می‌تواند خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش دهد.)

قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل‌ بسترول

برخی از سرطان‌های زنان، با مواجهه درون رحمی با دی اتیل استیل‌ بسترول، که شکل مصنوعی استروژن است. بین سال‌های ۱۹۴۰ تا ۱۹۷۱ برای زنان باردار تجویز می‌شد، قبل از اینکه مشخص شود ایمن نیست، مربوط می‌شود.

علائم سرطان‌های زنانه چیست؟

علائم بسته به اندامی که درگیر است متفاوت است و همیشه باید توسط پزشک ارزیابی شود. خونریزی و ترشح غیرطبیعی واژن می‌تواند در هر سرطان زنانه رخ دهد. گاهی اوقات، درد لگن ممکن است با سرطان رحم و تخمدان رخ دهد. به طور مشابه، نفخ، یبوست و تکرر ادرار می‌تواند در سرطان تخمدان رخ دهد اما همه بیماران این علائم را ندارند. سرطان فرج باعث خارش و درد همراه با یک ضایعه قابل مشاهده می‌شود. پزشکان ممکن است بیوپسی از ضایعه را انجام دهند، که در آن نمونه‌ای را می‌گیرند و آن را زیر میکروسکوپ مشاهده می‌کنند تا سلول‌های غیر طبیعی را جستجو کنند. از آنجایی که علائم سرطان‌های زنانه در مراحل اولیه اغلب مبهم است و همچنین می‌تواند ناشی از سایر بیماری‌های باشد، پزشکان زنان را تشویق می‌کنند تا معاینات منظم زنان را برای بررسی علائم بیماری انجام دهند.

سرطان‌های زنانه چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

برای تشخیص سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان، پزشکان سابقه پزشکی بیمار را بررسی می‌کنند، یک معاینه فیزیکی انجام می دهند و یک یا چند آزمایش تشخیصی را انجام می‌دهند.

تاریخچه پزشکی: پزشک پرونده پزشکی بیمار را ارزیابی می‌کند، در مورد علائم و اینکه آیا بیمار دارای عوامل خطر سرطان‌های زنانه است یا خیر از او سوال می‌پرسد.

معاینه بدنی: در طول معاینه فیزیکی، پزشک علائم و نشانه‌های سرطان‌های زنانه را بررسی می‌کند و سلامت کلی بیمار را تعیین می‌کند. معاینه ممکن است شامل معاینه لگن باشد. تست های تشخیصی مختلفی برای تشخیص سرطان‌های زنانه استفاده می‌شود.

 

سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان

آزمایشات خون

آزمایش خون برای اندازه گیری سطح نشانگرهای تومور و سایر اجزای خون که ممکن است نشان دهنده سرطان باشند استفاده می‌شود.

تست پاپ اسمیر

در این آزمایش، پزشک نمونه‌ای از سلول‌ها را برای بررسی آزمایشگاهی از دهانه رحم خارج می‌کند. آسیب شناس به سلول‌ها زیر میکروسکوپ نگاه می‌کند تا تشخیص دهد آیا سرطان وجود دارد یا خیر. این تست در تشخیص سرطان دهانه رحم استفاده می‌شود.

تست‌های تصویربرداری

 این آزمایش‌ها تصاویری از بافت‌های داخلی لگن و شکم تولید می‌کنند. و به پزشکان اجازه می‌دهد تا تومورها و سایر ناهنجاری‌ها را به صورت بصری تشخیص دهند. آزمایش‌های تصویربرداری رایج در تشخیص سرطان‌های زنان شامل سونوگرافی، مطالعات تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) و اسکن‌های سی تی اسکن است. اگر سرطان زنان تشخیص داده شود، سایر آزمایش‌های تصویربرداری مانند اسکن توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) ممکن است برای تعیین اینکه آیا سرطان به سایر قسمت‌های بدن گسترش یافته است یا خیر، استفاده شود.

بیوپسی

بیوپسی برای تایید تشخیص سرطان ضروری است. در بیوپسی، یک قطعه کوچک از بافت برای تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی برداشته می‌شود. برای سرطان‌های زنان، بیوپسی ممکن است با استفاده از یک سوزن هدایت شده با تصویر در طی یک روش کم تهاجمی، از طریق جراحی باز، یا با استفاده از سایر ابزارهای تخصصی انجام شود. هنگامی که نمونه بافت جمع آوری می‌شود، آسیب شناس آن را زیر میکروسکوپ بررسی می‌کند تا وجود سلول‌های سرطانی را بررسی کند.

سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان چگونه درمان می‌شوند؟

درمان به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله اینکه آیا سرطان گسترش یافته است و اینکه آیا بیمار به اندازه کافی جوان است که بچه دار شود. برای بیماری‌هایی که سرطان ‌آن‌ها پیشرفته‌تر است، جراحی معمولا بهترین گزینه برای درمان است. هیسترکتومی (برداشتن رحم) در بین بیماران مبتلا به سرطان دهانه رحم، رحم و تخمدان رایج است. پزشکان پرتودرمانی یا شیمی درمانی را برای جلوگیری از گسترش بیشتر این سرطان پیشنهاد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button