شیمی درمانی چقدر طول می کشد؟

شیمی‌درمانی از یک یا چند ماده در ترکیبات مختلف بسته به نوع سرطان استفاده می‌کند. ارتباط مواد مختلف امکان حمله به سلول‌های سرطانی را با ضربه زدن همزمان به مکانیسم‌های مختلف ضروری برای تکثیر آنها ممکن می‌سازد. برای هر بیمار، پزشکان مناسب‌ترین طرح را برای به دست آوردن بهترین نتیجه ممکن با کمترین عوارض جانبی انتخاب می‌کنند. اما پرسشی که ذهن بسیاری از بیماران را به خود مشغول می‌کند این است که شیمی‌درمانی چقدر طول می‌کشد؟

مدت زمان شیمی درمانی

شیمی‌درمانی چقدر طول می‌کشد؟

شیمی‌درمانی اغلب به صورت دوره‌ای و نه به طور مداوم انجام می‌شود، زیرا، حتی در یک تومور به سرعت در حال رشد، همه سلول ها به طور همزمان تکثیر نمی‌شوند. همیشه برخی «در حال استراحت» یا «در مرحله سکون» وجود دارند که به این ترتیب از عمل داروهایی که تنها در حین تقسیم شدن قادر به کشتن آنها هستند، فرار می‌کنند. تکرار درمان در چرخه های متوالی در عوض باعث می‌شود سلول های سرطانی با ورود به فاز تکثیر از بین بروند.

چرخه درمان هم شامل دوره‌ای است که در آن درمان دریافت می‌شود و هم زمان قبل از دوره بعدی. به عنوان مثال، یک چرخه ۳ هفته ای می‌تواند شامل تجویز دارو فقط در روز اول و ۲۰ روز بدون درمان باشد. فاصله بین یک چرخه و چرخه دیگر به شما این امکان را می‌دهد که منتظر بمانید تا جمعیت جدیدی از سلول های سرطانی به سمت تکثیر بروند و در همان زمان به بدن اجازه می‌دهد تا از عوارض جانبی درمان، به ویژه آنهایی که بر سیستم ایمنی تأثیر می‌گذارد، بهبود یابد.

دوره شیمی‌درمانی چقدر زمان می‌برد؟

شیمی‌درمانی معمولاً طی سه تا شش ماه انجام می‌شود و معمولاً شامل سه تا چهار تا شش تا هشت دوره درمانی با طول و فواصل مختلف است. علاوه بر این، برنامه می‌تواند با توجه به نوع بیماری، فرد بیمار و واکنش فردی به درمان تغییر کند.

آزمایش‌های خون، که ممکن است سطح بسیار پایین گلبول‌های سفید خون (لکوپنی) یا پلاکت‌ها یا مشکوک به اینکه کبد یا کلیه‌ها از درمان رنج می‌برند را نشان دهد، می‌تواند به‌عنوان مثال پزشکان را به طولانی‌تر کردن فواصل بین درمان و دیگری یا کاهش آن سوق دهد.

سایر مواقع آزمایش‌های انجام‌شده در طول درمان، پاسخ ضعیف توده تومور را نشان می‌دهند که علیرغم درمان، حجم آن کاهش نمی‌یابد. این ممکن است باعث شود پزشکان از ترکیب دارویی دیگری استفاده کنند که ممکن است موثرتر باشد.

در نهایت، در برنامه ریزی چرخه های درمانی، گاهی اوقات می‌توان نیازهای شخصی بیمار را در نظر گرفت . با صحبت با پزشک از قبل، می‌توانید سعی کنید چرخه ها را طوری تنظیم کنید که بر مشارکت در رویدادهای مهم، خانوادگی یا کاری تأثیری نگذارند.

هرجلسه شیمی‌درمانی چقدر طول می‌کشد؟

دارودرمانی به چندین مرحله یا چرخه تقسیم می‌شود، که در طی آن داروهای مختلف اغلب برای اهداف خاص استفاده می‌شوند و دوره‌های استراحت متناوب می‌شوند. هر جلسه بسته به نوع مصرف می‌تواند از ۲۰ دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. شیمی‌درمانی از طریق ورید، اغلب از طریق قطره، چند ساعت طول می‌کشد.

بسته به وضعیت سلامتی شما، ممکن است کم و بیش دوره‌های شیمی‌درمانی مورد نیاز باشد و مدت زمان درمان که از چند هفته تا چند ماه متغیر است، بدیهی است که به این بستگی دارد. پس از هر چرخه، پیشرفت به دست آمده ارزیابی شده و ادامه آن برنامه ریزی می‌شود.

دوره شیمی‌درمانی

بسته یه نوع دارو، شیمی‌درمانی چقدر طول می‌کشد؟

داروهای شیمی‌درمانی زیادی وجود دارد؛ برخی به صورت ترکیبی استفاده می‌شوند، برخی دیگر به صورت متوالی به عنوان عوامل شیمی‌درمانی منفرد استفاده می‌شوند. برخی از داروها یا ترکیبی از داروهای شیمی‌درمانی به صورت داخل وریدی در بیمارستان تجویز می‌شوند، برخی دیگر به صورت خوراکی مصرف می‌شوند.

شیمی‌درمانی داخل وریدی

این درمان به صورت داخل وریدی مستقیماً در سیستم خون از طریق یک سرنگ (در طی چند دقیقه)، یک قطره (حداکثر سی دقیقه)، یک پمپ انفوزیون (آهسته، قطره ای، حتی برای چند روز)، یک انفوزیون مداوم (در طی یک دوره) انجام می‌شود که دور می‌تواند  از هفته ها تا ماه ها طول بکشد.

پاستیل های شیمی‌درمانی

شیمی‌درمانی خوراکی را می‌توان به تنهایی یا همراه با درمان های داخل وریدی استفاده کرد. به این روش شیمی‌درمانی قرص یا قرص شیمی‌درمانی می گویند. درمان شیمی‌درمانی معمولاً به شکل قرص، یعنی داروهای شیمی‌درمانی خوراکی انجام می‌شود. بیمار سرطانی می‌تواند شیمی‌درمانی خوراکی را به تنهایی در خانه انجام دهد. با این حال، مهم است که شیمی‌درمانی در قرص های ضد سرطان با دقت انجام شود.  بنابراین دستورالعمل های پزشک برای قرص های شیمی‌درمانی باید رعایت شود.

شیمی‌درمانی شریانی

شیمی‌درمانی شریانی شامل قرار دادن یک کانول در شریان اصلی است که ناحیه‌ای که تومور وجود دارد را شستشو می‌دهد. این تکنیکی است که نیاز به مدرک بالایی دارد و فقط در مراکز تخصصی انجام می‌شود.

مدت زمان انجام شیمی‌درمانی در برخی از انواع سرطان‌ها

دوره های شیمی‌درمانی سرطان تخمدان

جلسه درمان و دوره استراحت یک چرخه شیمی‌درمانی را تشکیل می دهند . چند دوره شیمی‌درمانی می‌توان انجام داد؟ تعداد چرخه های شیمی‌درمانی به طرح مورد استفاده و همچنین به نوع بیماری و پاسخ آن به داروها بستگی دارد.

یک دوره شیمی‌درمانی چقدر طول می‌کشد؟ به عنوان مثال، اگر برنامه هر ۳ هفته یکبار باشد، شش دوره شیمی‌درمانی در بیشتر موارد کافی است. اگر این طرح شامل شیمی‌درمانی هفتگی، یعنی شیمی‌درمانی یک بار در هفته باشد، حدود ۲۰ مورد در یک دوره ۴-۵ ماهه انجام می‌شود.

برای آشنایی بیشتر با سرطان تخمدان، علت و علائم کلیک کنید.

شیمی‌درمانی و سرطان مری

رادیوتراپی یا شیمی‌درمانی را می‌توان قبل از جراحی برای برداشتن تومور انجام داد تا اندازه تومور کاهش یابد و شانس موفقیت جراحی افزایش یابد. این امر به ویژه در مورد سرطان مری صادق است .

درمان ECFنشان دهنده ترکیبی از داروهای شیمی‌درمانی اپی روبیسین، سیس پلاتین و ۵-فلوئورواوراسیل (۵FU) است. معمولاً در بیمارستان روزانه با شیمی‌درمانی چند دوره درمان انجام می‌شود. داروها از طریق تزریق به داخل ورید یا از طریق یک کاتتر ورید مرکزی که در زیر پوست به داخل سیاهرگ نزدیک استخوان ترقوه وارد می‌شود، تزریق می‌شود.

داروی دیگری که در شیمی‌درمانی بیماران مبتلا به سرطان مری استفاده می‌شود کپسیتابین است . از طریق دهان تجویز می‌شود. درمان می‌تواند شامل ترکیبی از کپسول های ۵۰۰ میلی گرم و ۱۵۰ میلی گرم در فواصل ۱۲ ساعته، بدون جویدن، با یک لیوان آب، ظرف نیم ساعت پس از پایان غذا باشد.

شیمی‌درمانی و سرطان خون

شیمی‌درمانی سیستمیک (با یا بدون رادیوتراپی) شکل اصلی درمان اکثر انواع لوسمی است. این روش درمانی است که از یک دارو یا ترکیبی از مواد شیمیایی برای از بین بردن سلول های سرطان خون یا توقف تکثیر آنها استفاده می‌کند. استراتژی اصلی شامل پخش عوامل سیتواستاتیک در بدن از طریق عروق خونی است که قادر به ایجاد یک اثر سیستمیک، تداخل در تقسیم سلولی و جلوگیری از تکثیر سلول‌های لوسمی هستند.

به این ترتیب، درمان مستقیم نئوپلاسم روی سلول‌ها و بافت‌های سالم نیز تأثیر می‌گذارد (به عنوان مثال: عناصر خون در مغز استخوان ، سلول‌های فولیکول مو .یا غشاهای مخاطی و غیره). آسیب اجزای سلولی سالم و نرمال عامل اصلی عوارض مختلف شیمی‌درمانی است که پس از پایان جلسه درمانی فروکش می‌کند.

دوره‌های شیمی‌درمانی به صورت سرپایی یا بستری انجام می‌شود. اغلب ترکیبی از شیمی‌درمانی های مختلف وجود دارد که می‌توان آنها را تجویز کرد:

به صورت داخل وریدی : درمان چندین ماه طول می‌کشد (در سیکل، با مکث بین یک جلسه و جلسه دیگر).

به صورت خوراکی : شیمی‌درمانی با قرص می‌تواند مادام العمر ادامه یابد.

برای آشنایی بیشتر با سرطان خون در بزرگ‌سالان کلیک کنید.

شیمی‌درمانی در سرطان سینه

درمان مرسوم  شیمی‌درمانی  برای سرطان سینه شامل استفاده از رژیم های ترکیبی حاوی آنتراسایکلین ها و یا تاکسان ها بر اساس برنامه های متوالی و  طولانی مدت برای حدود ۶ ماه است.  انتخاب بهترین داروهای شیمی‌درمانی،  ترکیب،  توالی و مدت  درمان بر اساس ویژگی های تومور و بیمار به  عهده انکولوژیست است. نکته مهم این است که شیمی‌درمانی پس از عمل   باید در اسرع وقت بعد از عمل (حداکثر ۴-۶ هفته) شروع شود و معمولاً قبل از رادیوتراپی صورت می‌گیرد .

برای آشنایی بیشتر با سرطان سینه و انواع آن در زنان و مردان کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button