درجه بندی سرطان سینه ؛ بررسی انواع درجه ها و درمان آن

سرطان سینه یا پستان یک بیماری ناهمگن است که از لحاظ ظاهری ، خصوصیات مولکولی ، رفتار و پاسخ به درمان متنوع است. یکی از بهترین فاکتورهای ذکر شده در سرطان پستان درجه بافت شناسی است. درجه ، توصیفی از نحوه به نظر رسیدن سلولهای سرطانی در مقایسه با سلولهای طبیعی است.
برای آگاهی از درجه بندی سرطان سینه ، پزشک نمونه ای از تومور را در زیر میکروسکوپ با استفاده از بافت بیوپسی یا بافت بعد از جراحی سرطان پستان ، مشاهده و  بررسی می کند. همچنین ویژگی های خاص سلول های سرطانی را بررسی می کند تا به سرطان سینه درجه ای از ۱ تا ۳ بدهد. 
در این مقاله  توضیح کاملی از انواع درجه بندی سرطان سینه و درمان آن در اختیارتان قرار داده ایم. با ما همراه باشید.

درجه بندی سرطان سینه

درجه پایین سرطان پستان به چه معناست؟

درجه پایین به این معنی است که سلولهای سرطانی به خوبی از یکدیگر تمایز یافته اند. آنها تقریباً شبیه سلولهای طبیعی هستند. سلولهای سرطانی درجه پایین رشد کندی دارند و احتمال گسترش آنها کمتر است.

درجه بالا سرطان پستان به چه معناست؟

درجه بالا به این معنی است که سلولهای سرطانی تمایز کمی دارند. کمتر طبیعی یا کلا غیر طبیعی به نظر می رسند. سلول های سرطانی با درجه بالاتر تمایل به رشد سریع تری دارند و احتمال گسترش آنها نسبت به سلول های سرطانی درجه پایین بیشتر است.

چرا دانستن درجه بندی سرطان سینه مهم است؟

دانستن درجه سرطان پستان به تیم مراقبت های پزشکی شما نشان می دهد که سرطان در چه سرعت ممکن رشد می کند و احتمال شیوع آن چیست. این موضوع به آنها کمک می کند تا درمان شما را برنامه ریزی کنند. این درجه همچنین کمک می کند تا نحوه واکنش سرطان به درمان را پیش بینی کنند.

هر درجه سرطان پستان به چه معناست؟

انواع درجه بندی سرطان سینه شامل موارد زیر می باشد:

  • درجه ۱ (درجه متمایز شده) : سلول های سرطانی درجه ۱ کمی متفاوت از سلول های طبیعی به نظر می رسند و آنها به صورت آهسته و منظم رشد می کنند. سلولهای زیادی برای ساخت سلولهای جدید سرطانی تقسیم نمی شوند. بیشتر شبیه سلولهای طبیعی سینه است و معمولاً رشد آن کند است
  • درجه ۲ (درجه متوسط): سلولهای سرطانی درجه ۲ مانند سلولهای طبیعی به نظر نمی رسند و کمی سریعتر از حد طبیعی در حال رشد و تقسیم هستند. یعنی کمتر به سلولهای طبیعی شباهت دارند و رشد سریعتری دارند.
  • درجه ۳ (درجه بالا) : سلول های درجه ۳ بسیار متفاوت از سلول های طبیعی هستند. آنها به سرعت با الگوهای نامنظم رشد می کنند ، بسیاری از آنها تقسیم شده و سلولهای جدید سرطانی ایجاد می کنند.

سرطان های درجه بالاتر ممکن است در برابر درمان هایی مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی که با هدف قرار دادن سلول های تقسیم سریع کار می کنند ، نسبت به سرطان های درجه پایین آسیب پذیرتر باشند.
بعضی اوقات درجه ای که قبل از نمونه برداری به سرطان داده می شود ، می تواند بعد از جراحی تغییر کند. این به این دلیل است که پس از جراحی ، بافت بیشتری برای بررسی آسیب شناس وجود دارد که می تواند اطلاعات دقیق تری در مورد سرطان به آنها بدهد.

درمان سرطان سینه

درجه سرطان با مراحل آن متفاوت است؟

درجه سرطان با مرحله سرطان متفاوت است. مراقب باشید که درجه را با مرحله اشتباه نکنید ، که معمولاً به صورت عددی از ۰ تا ۴ بیان می شود که اغلب از اعداد رومی I ، II ، III ، IV  استفاده می شود. مرحله براساس اندازه و میزان گسترش یا عدم گسترش آن و محل آن در پستان تقسیم بندی می شود.

درجه های سرطان سینه چگونه بر گزینه های درمانی تأثیر می گذارد؟

تیم درمانی در هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه کدام روش درمانی را ارائه دهند، ابتدا درجه سرطان را در نظر می گیرند.
اگر سرطان پستان درجه ۳ دارید ، احتمالاً شیمی درمانی به شما پیشنهاد می شود. این کار برای کمک به تخریب سلولهای سرطانی است که در نتیجه رشد سریع سرطان گسترش یافته باشد.شیمی درمانی برای سرطان های درجه ۱ و درجه ۲ کمتر است.
درجه سرطان شما به تنهایی تعیین نمی کند که چه درمانی برای شما ارائه می شود. پزشک شما هنگام تصمیم گیری در مورد بهترین گزینه های درمانی برای شما ، درجه را در کنار سایر اطلاعات در مورد سرطان در نظر می گیرند.

درمان کلی سرطان پستان

هم برای DCIS و هم برای مراحل ابتدایی سرطان پستان ، پزشکان به طور کلی جراحی را برای برداشتن تومور توصیه می کنند. برای اطمینان از برداشته شدن کل تومور ، جراح ناحیه کوچکی از بافت سالم اطراف تومور را که به آن حاشیه گفته می شود ، برمی دارد. اگرچه هدف از جراحی ، برداشتن همه سرطانهای قابل مشاهده در پستان است ، اما ممکن است برخی از سلولهای میکروسکوپی بهد درستی تشخیص داده نشوند.
در برخی شرایط ، این بدان معناست که برای از بین بردن سلولهای سرطانی باقیمانده می توان به جراحی دیگری نیز نیاز داشت. روش های مختلفی برای بررسی سلول های میکروسکوپی نیز وجود دارد. وجود سلولهای میکروسکوپی در خارج از پستان نیز گاهی با استفاده از درمان سیستمیک با دارو  پس از جراحی رفع می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button