جلوگیری از سرطان معده و روده

هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری از سرطان معده و سرطان روده وجود ندارد، اما کارهایی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید که می‌تواند خطر ابتلا به آن را کاهش دهد.

 تأثیر رژیم غذایی بر سرطان معده

اضافه‌وزن یا چاقی خطر ابتلا به برخی از انواع سرطان معده را افزایش می‌دهد، بنابراین رسیدن به وزن مناسب و حفظ آن ممکن است خطر ابتلا را کاهش دهد. انجام فعالیت بدنی منظم ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان معده نیز کمک کند. جدای از اثرات احتمالی بر خطر سرطان معده، حفظ وزن سالم و فعال‌بودن ممکن است خطر ابتلا به چندین سرطان و مشکلات سلامتی دیگر را نیز کاهش دهد.

رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه احتمالاً خطر ابتلا به سرطان معده را نیز کاهش می‌دهد. مرکبات (مانند پرتقال، لیمو و گریپ‌فروت) ممکن است به‌خصوص مفید باشند، اما توجه داشته باشید که گریپ‌فروت و آب گریپ‌فروت می‌توانند سطوح خونی داروهای خاصی را که مصرف می‌کنید تغییر دهند. قبل از افزودن گریپ‌فروت به رژیم غذایی خود با پزشک خود در این مورد صحبت کنید.

 همچنین مطالعاتی که به سایر عوامل غذایی مانند مصرف مکمل‌های غذایی یا نوشیدن چای (به‌ویژه چای سبز) پرداخته‌اند، در مورد کاهش خطر ابتلا به سرطان معده به نتایج قطعی منتهی نشده‌اند.

تأثیر رژیم غذایی بر سرطان روده

به‌طورکلی، رژیم‌هایی که سرشار از سبزیجات، میوه‌ها و غلات کامل و گوشت قرمز و فرآوری شده کم هستند، احتمالاً خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهند، اگرچه دقیقاً مشخص نیست که کدام عوامل مهم هستند. بسیاری از مطالعات ارتباط بین گوشت قرمز (گوشت گاو، خوک و بره) یا گوشت‌های فرآوری شده (مانند هات‌داگ، سوسیس و گوشت ناهار) و افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را یافته‌اند. در سال‌های اخیر، برخی از مطالعات بزرگ شواهد متناقضی را نشان داده‌اند که فیبر موجود در رژیم غذایی احتمالاً خطر سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد. تحقیقات در این زمینه هنوز ادامه دارد.

بااین‌حال، مطالعات اخیر که به طور خاص در مورد مصرف غلات کامل انجام می‌شود، نشان می‌دهد که با اضافه‌کردن غلات کامل به رژیم غذایی خود، خطر ابتلا به سرطان کولورکتال کاهش می‌یابد. محدودکردن گوشت قرمز و فرآوری شده و خوردن بیشتر سبزیجات، میوه‌ها و غلات کامل ممکن است به کاهش خطر کمک کند.

جلوگیری از سرطان معده و روده

مصرف آسپرین برای پیشگیری از سرطان معده

به نظر می‌رسد استفاده از آسپرین یا سایر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش می‌دهد. این داروها همچنین می‌توانند خطر ابتلا به پولیپ روده بزرگ و سرطان روده بزرگ را کاهش دهند. اما آنها همچنین می‌توانند باعث خونریزی داخلی جدی (و حتی تهدیدکننده زندگی) و سایر خطرات بالقوه سلامتی در برخی افراد شوند.

اکثر پزشکان کاهش خطر سرطان را برای افرادی که این داروها را به دلایل دیگری مانند درمان آرتریت مصرف می‌کنند، یک مزیت اضافه می‌دانند. اما پزشکان به طور معمول مصرف NSAIDها را به طور خاص برای پیشگیری از سرطان معده توصیه نمی‌کنند. مطالعات هنوز مشخص نکرده‌اند که مزایای کاهش خطر سرطان برای چه افرادی بر خطرات عوارض خونریزی بیشتر است.

ویتامین‌ها، کلسیم و منیزیم برای پیشگیری از سرطان روده

برخی از مطالعات نشان می‌دهد که مصرف روزانه یک مولتی‌ویتامین حاوی اسیدفولیک یا فولات ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش دهد، اما همه مطالعات این را پیدا نکرده‌اند. در واقع، برخی از مطالعات اشاره کرده‌اند که اسیدفولیک ممکن است به رشد تومورهای موجود کمک کند.

ویتامین دی

برخی مطالعات نشان داده‌اند که ویتامین D که می‌توانید از قرارگرفتن در معرض نور خورشید، در برخی غذاها یا در قرص‌های ویتامین دریافت کنید، ممکن است خطر سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. مطالعات نشان داده‌اند که سطوح پایین ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال و همچنین سایر سرطان‌ها مرتبط است. به دلیل نگرانی‌ها مبنی بر اینکه قرارگرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می‌تواند باعث سرطان پوست شود، اکثر متخصصان در حال حاضر این روش را به‌عنوان راهی برای کاهش خطر سرطان روده بزرگ توصیه نمی‌کنند.

برای تعیین اینکه آیا افزایش مصرف ویتامین D از مکمل‌ها می‌تواند به پیشگیری از سرطان کولورکتال کمک کند، به مطالعات بیشتری نیاز است. اجتناب از سطح پایین ویتامین D ممکن است مفید باشد. بهتر است با پزشک خود در مورد اینکه آیا سطح ویتامین D شما باید آزمایش شود یا خیر صحبت کنید.

کلسیم

سطوح پایین کلسیم رژیم غذایی با افزایش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال در برخی مطالعات مرتبط است. مطالعات دیگر نشان می‌دهد که افزایش مصرف کلسیم ممکن است خطر سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. کلسیم به دلایل سلامتی به‌غیراز اثرات احتمالی بر خطر سرطان مهم است. اما به دلیل احتمال افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که مصرف کلسیم و فرآورده‌های لبنی بالایی دارند و احتمال ابتلا به سرطان‌های دیگر مانند سرطان کولورکتال و سرطان سینه در آنها کمتر است.

کلسیم و ویتامین D ممکن است برای کاهش خطر سرطان روده بزرگ با همکار کنند، زیرا ویتامین D به جذب کلسیم در بدن کمک می‌کند. بااین‌حال، همه مطالعات نشان نداده‌اند که مکمل‌های این مواد مغذی خطر را کاهش می‌دهند. چند مطالعه ارتباط احتمالی بین رژیم غذایی سرشار از منیزیم و کاهش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال، به‌ویژه در میان زنان، یافته‌اند. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا این پیوند وجود دارد موردنیاز است.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs)

بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند افرادی که به طور منظم آسپرین یا سایر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (Motrin، Advil) و ناپروکسن (Aleve) مصرف می‌کنند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان کولورکتال و پولیپ هستند.

اما آسپرین و سایر NSAIDها می‌توانند عوارض جانبی جدی یا حتی تهدیدکننده زندگی، مانند خونریزی ناشی از تحریک معده یا زخم معده ایجاد کنند که ممکن است از مزایای این داروها برای عموم مردم بیشتر باشد. به همین دلیل، انجمن سرطان آمریکا مصرف NSAIDها را فقط برای کاهش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال توصیه نمی‌کند، اگر فردی در معرض خطر متوسط ​​هستید.

بااین‌حال، برای برخی از افراد در دهه ۵۰ زندگی خود که در معرض خطر بالای بیماری قلبی هستند، در جایی که آسپرین با دوز پایین مفید است، آسپرین ممکن است مزیت اضافی کاهش خطر سرطان کولورکتال را نیز داشته باشد.

ازآنجاکه آسپرین یا سایر NSAIDها می‌توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند، قبل از شروع هر یک از آنها به طور منظم با پزشک خود مشورت کنید.

عواملی که ممکن است ریک ابتلا به سرطان معده و روده را افرایش دهد

سیگارکشیدن

سیگارکشیدن می‌تواند خطر ابتلا به سرطان‌های بالای معده (نزدیک‌ترین قسمت به مری) را افزایش دهد. مصرف تنباکو خطر ابتلا به بسیاری از انواع دیگر سرطان را نیز افزایش می‌دهد. اگر از تنباکو استفاده نمی‌کنید، هرگز سمت آن نروید.

الکل

 چندین مطالعه نشان داده‌اند که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و معده با افزایش مصرف الکل، به‌ویژه در میان مردان، بیشتر است. بهتر است الکل مصرف نکنید. برای افرادی که مشروب می‌نوشند، نباید بیش از ۱ نوشیدنی در روز برای زنان یا دو نوشیدنی در روز برای مردان مصرف کنند. عدم مصرف الکل ممکن است به کاهش خطر کمک کند.

عفونت هلیکوباکترپیلوری

هنوز مشخص نیست افرادی که پوشش معده آنها به طور مزمن به باکتری هلیکوباکترپیلوری آلوده است اما علائمی ندارند باید با آنتی‌بیوتیک درمان شوند یا خیر. این موضوع تحقیق فعلی است. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که دادن آنتی‌بیوتیک به افراد مبتلا به عفونت هلیکوباکترپیلوری ممکن است تعداد ضایعات پیش سرطانی در معده را کاهش دهد و خطر ابتلا به سرطان معده را کاهش دهد. اما همه مطالعات این را پیدا نکرده‌اند.

درحالی‌که هنوز مشخص نیست که آیا همه افراد مبتلا به عفونت هلیکوباکترپیلوری باید درمان شوند یا خیر، برخی تحقیقات نشان داده‌اند که ممکن است درمان افراد مبتلا به هلیکوباکترپیلوری که به دلایل دیگر در معرض خطر بالاتر سرطان معده هستند، مانند داشتن یک خویشاوند نزدیک، مفید باشد. با سرطان معده

تحقیقات بیشتری لازم است تا مطمئن شویم که درمان سایر گروه‌های افراد مبتلا به عفونت هلیکوباکترپیلوری می‌تواند خطر سرطان معده را کاهش دهد.

سرطان معده منتشر ارثی

 (HDGC) یک بیماری ارثی نادر است که در آن افراد خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می‌دهند که اغلب در سنین پایین ایجاد می‌شود. این سندرم نادر اغلب به دلیل جهش ارثی در ژن CDH1 ایجاد می‌شود. بسیار مهم است که افراد و خانواده‌های مبتلا به این سندرم ارثی را بشناسید، زیرا اکثر افرادی که به آن مبتلا هستند به سرطان معده مبتلا می‌شوند. خانواده‌های مبتلا به HDGC معمولاً دو یا چند نفر از بستگان نزدیک دارند که به سرطان معده (معمولاً نوع منتشر) مبتلا می‌شوند و یا حداقل یک نفر که قبل از سن ۵۰ سالگی تشخیص داده می‌شود. برخی از اعضای خانواده نیز ممکن است به سرطان سینه لوبولار تهاجمی مبتلا شوند.

پزشکان اغلب افرادی را که ممکن است HDGC داشته باشند به یک متخصص ژنتیک ارجاع می‌دهند، بنابراین آنها می‌توانند در مورد انجام آزمایش ژنتیکی صحبت کنند. اگر آزمایش انجام شود و نشان دهد که یک فرد دارای جهش (تغییر غیرطبیعی) در ژن CDH1 است، پزشکان اغلب توصیه می‌کنند قبل از ایجاد سرطان معده خود را (معمولاً بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی) خارج کنند. بااین‌حال، این عمل (به نام گاسترکتومی کامل) می‌تواند منجر به تغییرات طولانی‌مدت در نحوه غذا خوردن فرد شود.

سندرم‌های سرطان ارثی

برخی دیگر از سندرم‌های سرطان ارثی نیز با افزایش خطر ابتلا به سرطان معده مرتبط هستند، از جمله سندرم لینچ، پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP) ، سندرم Li-Fraumeni ، و سندرم Peutz-Jeghers. خطر سرطان معده با این سندرم‌ها تقریباً به‌اندازه HDGC نیست، بنابراین برداشتن معده به طور معمول برای افرادی که این سندرم‌ها را دارند توصیه نمی‌شود. بااین‌حال، پزشکان ممکن است انجام آزمایش‌های منظم را برای یافتن زودهنگام سرطان معده در برخی از این افراد توصیه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button