تعداد جلسات شیمی درمانی در سرطان سینه

شیمی درمانی از داروهای ضدسرطان (سیتوتوکسیک) برای از بین بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کند. سیتوتوکسیک به معنای سمی برای سلول‌ها است. این داروها روند رشد و تقسیم سلول‌های سرطانی را مختل می‌کنند اما روی سلول‌های طبیعی نیز تأثیر می‌گذارند. شیمی درمانی برای  سرطان سینه می‌تواند قبل یا بعد از جراحی برای برداشتن سرطان انجام شود. پزشک سرطان یا پرستار متخصص در مورد مزایای شیمی درمانی در شرایط شما با شما صحبت می‌کند و عوارض جانبی احتمالی را توضیح می‌دهد. قبل از شروع به دریفات داروی شیمی درمانی، تخمینی از تعداد جلسات موردنیاز به فرد داده می‌شود. در این مقاله سعی کرده‌ایم به طور کامل در مورد تعداد جلسات شیمی درمانی در سرطان سینه توضیح دهیم. باما همراه باشید.

نحوه انجام شیمی درمانی سرطان سینه

اکثر داروهای شیمی درمانی در داخل ورید (داخل وریدی) تزریق می‌شوند، اما برخی به‌صورت قرص تجویز می‌شوند. پرستار داروهای شیمی درمانی را با تزریق یا به‌صورت قطره ای (انفوزیون) در ورید به شما می‌دهد. می‌توان آن را از طریق:

 • یک کانول – یک لوله کوتاه و نازک که در رگ بازو یا پشت دست شما قرار می‌گیرد.
 • یک خط مرکزی  – یک لوله بلند و نازک که در ورید قفسه سینه شما وارد می‌شود.
 • یک خط PICC در رگ بازو قرار داده شده و از طریق یک رگ در قفسه سینه عبور می‌کند.
 • یک پورت قابل کاشت (portacath) که در داخل ورید قرار می‌گیرد، با یک سوراخ (پورت) زیرپوست روی سینه یا بازو.
تعداد جلسات شیمی درمانی

شیمی درمانی چقدر طول می‌کشد؟

شیمی درمانی در درمان‌های فردی مختلف در فواصل زمانی مشخص انجام می‌شود که به آنها “چرخه” می‌گویند. یک چرخه معمولاً ۱تا ۴ هفته طول می‌کشد و دوزهای خاصی از دارو در روز اول یا چند روز تجویز می‌شود. بین روزهای درمانی فردی وقفه‌هایی وجود دارد تا به بیمار فرصت بهبودی داده شود. متخصص تصمیم می‌گیرد که چه تعداد از این چرخه‌ها لازم است. در این بین (معمولاً بعد از ۲ تا ۳ سیکل) بررسی‌های منظم انجام می‌شود تا بتوان موفقیت درمان را پیش‌بینی کرد. شیمی درمانی می‌تواند به‌صورت بستری یا سرپایی انجام شود.

هر جلسه شیمی درمانی چقدر طول می‌کشد؟

به طور کلی، برای سرطان سینه، شیمی درمانی در یک روز بدون تزریق طولانی‌مدت ۲ روزه انجام می‌شود. به طور متوسط، تجویز داروها بسته به رژیم مورداستفاده و رژیم تجویز شده از ۳۰ دقیقه تا ۸ ساعت طول می‌کشد.

حدود تعداد جلسات شیمی درمانی چقدر است؟

قبل از شیمی درمانی، پزشکان می‌توانند به طور کلی ارزیابی کنند که آیا درمان مؤثر است یا خیر، اما پاسخ به درمان به نوع تومور و وضعیت عمومی فرد مبتلا بستگی دارد. موفقیت در دوره درمان نشان می‌دهد. به عنوان مثال، افراد مبتلا می‌توانند در ابتدا به‌خوبی به آن پاسخ دهند، تومور کوچک می‌شود، اما پس از مدتی دوباره شروع به رشد می‌کند. سپس متخصص تصمیم می‌گیرد که کدام درمان مؤثرتر است. محدودیت‌هایی برای دارو وجود دارد، به‌ویژه وقتی صحبت از داروهای سیتواستاتیک خاص می‌شود؛ معمولاً اگر کسی بخواهد آسیب اندام را رد کند، فقط حداکثر معینی قابل‌تحمل است.

در اینجا نیز، متخصص باید ارزیابی کند که کدام شکل از درمان مناسب است، آیا این کار باید در ترکیب خاصی با سایر روش‌ها انجام شود یا چه جایگزین‌هایی در دسترس است.

آماده‌شدن برای شیمی درمانی

لازم است یک آزمایش خون بالینی دقیق با شمارش پلاکت و لکوسیت، تجزیه‌وتحلیل کلی ادرار، آزمایش خون بیوشیمیایی (ALT، AST، بیلی روبین، کراتینین، اوره، پروتئین کل)، کواگولوگرام (در صورت لزوم)، ECG با رمزگشایی (ECHO) انجام شود. لیست آزمایشات در هنگام مشاوره اولیه با متخصص انکولوژی به بیمار داده می‌شود.

شیمی درمانی سرطان سینه برای چه کسانی توصیه می‌شود؟

تصمیم در موردنیاز به شیمی درمانی در یک شورای چند رشته‌ای گرفته می‌شود، زیرا سرطان سینه یک بیماری ناهمگن است. روند شیمی درمانی به عوامل زیادی بستگی دارد:

 • زیرگروه بیولوژیکی مولکولی تومور
 • وسعت فرایند (سرطان قابل برداشت اولیه، سرطان موضعی پیشرفته یا متاستاتیک)
 •  وضعیت عمومی بیمار
 • ماهیت آسیب شناسی همزمان

 به طور معمول، شیمی درمانی برای سرطان سینه را می‌توان به دو نوع تقسیم کرد، اگر در مورد سرطان متاستاتیک پستان صحبت نکنیم: نئوادجوانت (قبل از عمل) و کمکی بعد از عمل.

درمان دارویی کمکی علاوه بر روش‌های درمانی موضعی (جراحی و پرتویی) انجام می‌شود و می‌تواند خطر عود بیماری را کاهش دهد. هنگام برنامه ریزی درمان دارویی کمکی، ارزیابی پاسخ به درمان، مزایای مورد انتظار درمان کمکی، عوارض جانبی احتمالی و بیماری‌های همراه و در نظر گرفتن ترجیحات بیمار ضروری است. سن محدودیتی برای درمان دارویی در غیاب بیماری‌های همراه نیست. الگوریتم تجویز درمان سیستمیک کمکی به زیرگروه بیولوژیکی مولکولی و میزان شیوع سرطان پستان بستگی دارد.

تعداد جلسات شیمی درمانی در سرطان سینه

تعداد دورهای شیمی درمانی بر اساس زیر گروه بیولوژیک سرطان سینه

بر اساس نوع سرطان سینه و داروی تجویزی، دوره شیمی درمانی می‌تواند طولانی‌تر یا کوتاه‌تر باشد. بر این اساس فاصله زمانی بین جلسات و تعداد آن‌ها متفاوت است. در ادامه به‌صورت تخصصی در مورد انواع آن‌ها توضیح خواهیم داد. دوره‌ها بر اساس زیرگروه بیولوژیکی سرطان سینه عبارت‌اند از:

لومینال A

در بیشتر موارد فقط هورمون درمانی اندیکاسیون دارد. در صورت وجود یکی از عوامل زیر باید به شیمی درمانی کمکی (علاوه بر هورمون درمانی کمکی) توجه شود:

 • ۴ یا بیشتر غدد لنفاوی متاستاتیک منطقه‌ای؛
 • ≥T3
 • درجه تمایز پایین بافت تومور G3

به عنوان شیمی درمانی، رژیم‌های توصیه شده AC (دوکسوروبیسین + سیکلوفسفامید) ۴ دوره یا DC (دوستاکسل + سیکلوفسفامید – با موارد منع مصرف آنتراسایکلین‌ها) ۴ دوره است.

لومینال B (HER2 منفی):

بیشتر شیمی درمانی همراه با هورمون درمانی است.

 • T1a (≤۵ میلی‌متر) و N0: فقط هورمون درمانی کمکی. برای سایر بیماران، علاوه بر هورمون درمانی:
 • T1b-2N0 АС (۴ دوره)، DC (4 دوره) یا CMF (6 دوره)
 • T3 یا N + 4 دوره AC → ۴ دوره تاکسان.

لومینال B (HER2 مثبت): CT + درمان ضد HER2 + HT

 • فقط هورمون درمانی کمکی T1a (≤۵ میلی‌متر) و N0. شیمی درمانی و درمان ضد HER2 نشان داده نشده است.
 • T1b، c (بیش از ۵ میلی‌متر اما ۲۰ میلی‌متر) و شیمی‌درمانی N0 با پاکلیتاکسل  (بدون آنتراسایکلین) در ترکیب با تراستوزوماب  و سپس هورمون درمانی ممکن است.
 • T2-T4 (> 20 میلی‌متر) یا N + آنتراسایکلین ها → تاکسان ها + درمان ضد HER2 و به دنبال آن هورمون درمانی.
 • در صورت وجود موارد منع مصرف برای تجویز آنتراسایکلین ها، می‌توان رژیم DHS (6 دوره) را توصیه کرد.

HER2 مثبت (غیر مجرا): شیمی درمانی + درمان ضد HER2:

 • T1a (≤۵ میلی‌متر) و درمان سیستمیک N0 نشان داده نشده است.
 • T1b (> 5 میلی‌متر اما ≤۱۰ میلی‌متر) و شیمی درمانی N0 با پاکلیتاکسل (بدون آنتراسایکلین) در ترکیب با تراستوزوماب و به دنبال آن هورمون درمانی امکان پذیر است.
 • برای T1c-T4 (> 10 میلی‌متر) یا N + آنتراسایکلین ها → تاکسان‌ها + درمان ضد HER2 و به دنبال آن هورمون درمانی.

در صورت وجود موارد منع مصرف برای انتصاب آنتراسایکلین‌ها، رژیم DCH (6 دوره) توصیه می‌شود.

منفی سه گانه (مجرایی): شیمی درمانی با آنتراسایکلین ها و تاکسان ها

در T1a (≤۵ میلی‌متر) و N0: درمان سیستمیک اندیکاسیون ندارد. به دلیل فقدان داده های قانع کننده در مورد افزایش میزان بقای بیماران با منفی سه گانه، شامل. برای سرطان پستان مرتبط با BRCA، زمانی که مشتقات پلاتین به آنتراسایکلین‌ها و تاکسان‌ها اضافه می‌شود، گنجاندن این داروها (مشتقات پلاتین) در رژیم‌های شیمی درمانی کمکی به طور معمول توصیه نمی‌شود. با در نظر گرفتن داده های تعدادی از مطالعات در مورد افزایش فراوانی رگرسیون‌های پاتومورفولوژیکی کامل با فنوتیپ منفی سه گانه، گنجاندن مشتقات پلاتین در رژیم‌های شیمی درمانی نئوادجوانت را می‌توان به‌صورت فردی در نظر گرفت.

 تعداد جلسات شیمی درمانی نئوادجوانت

در صورت وجود شرایط زیر، درمان دارویی نئوادجوانت توصیه می‌شود:

 • فنوتیپ منفی سه گانه یا وضعیت HER2 مثبت.
 • سرطان سینه قابل برداشت اولیه تهاجمی اثبات شده (T2N0M0، T2N1M0، T3N0M0، T3N1M0) و وجود همه معیارها، به جز اندازه گره تومور، که نشان دهنده امکان انجام جراحی حفظ اندام است.
 • رضایت بیمار برای انجام عمل حفظ اندام، نیاز به پرتودرمانی در مورد درمان حفظ اندام با بیمار مورد بحث قرار می‌گیرد، همچنین در صورت یافتن تومور باقیمانده در لبه های بدن، احتمال عمل مجدد انجام می‌شود.

نشانه‌های واضح برای این نوع درمان دارویی بر اساس نتایج معاینه قبل از عمل؛ در صورت عدم وجود اطلاعات کافی (به عنوان مثال، در مورد اندازه گره تومور، وضعیت غدد لنفاوی زیر بغل، وجود یک جزء مهاجم در سرطان پستان داخل مجاری)، در مرحله اول، درمان جراحی با مطالعه تومور برداشته شده نشان داده شده است.

انتصاب درمان نئوادجوانت (قبل از عمل) نیز بسته به نوع بیولوژیکی تومور، مطابق با دستورالعمل های بالینی فعلی انجام می‌شود.

اصول اولیه درمان دارویی نئوادجوانت

تمام دوره های لازم شیمی درمانی قبل از جراحی توصیه می‌شود، زیرا این امر احتمال دستیابی به رگرسیون مورفولوژیکی کامل را افزایش می‌دهد.

اگر تمام دوره های شیمی درمانی برنامه ریزی شده قبل از جراحی داده شود، شیمی درمانی کمکی انجام نمی شود. اگر به دلایلی در مرحله قبل از عمل امکان انجام تمام دوره های برنامه ریزی شده شیمی درمانی وجود نداشت، دوره های از دست رفته پس از عمل انجام می‌شود. بیماران قبل از میلاد با فنوتیپ منفی سه گانه (ER، RP و HER2 منفی) که شیمی درمانی نئوادجوانت را با آنتراسایکلین ها و تاکسان ها به طور کامل دریافت کرده اند، در صورت وجود تومور باقیمانده، می‌توانند شیمی درمانی کمکی با کپسیتابین (۲۰۰۰ میلی گرم بر متر مربع در روز اول) تجویز کنند – ۱۴ هر ۳ هفته در ۶ ماه

فاصله زمانی بهینه از شروع درمان تا ارزیابی اثر بستگی به نوع درمان دارد، اما نباید بیش از ۶-۸ هفته باشد. ارزیابی اثر باید با استفاده از روش‌های معاینه و ابزاری انجام شود که تغییرات پاتولوژیک در غده پستانی و مناطق منطقه‌ای را قبل از شروع درمان ثبت می‌کند. o هنگام دریافت اثر بالینی “سریع” (در نتیجه ۲-۴ دوره شیمی درمانی)، مقدار شیمی درمانی نباید به کمتر از ۶-۸ دوره کاهش یابد.

در صورت عدم وجود منابع مادی کافی برای تضمین درمان دارویی نئوادجوانت بهینه (آنتراسایکلین ها، تاکسان ها، تراستوزوماب، پرتوزوماب، فاکتورهای محرک کلنی، در صورت لزوم)، انجام درمان جراحی در مرحله اول توصیه می‌شود.

شیمی درمانی برای سرطان سینه عود کننده و متاستاتیک

انجام شیمی درمانی برای گروه‌های سرطان سینه زیر از بیماران توصیه می‌شود:

 • سرطان سینه با ER و RP منفی
 •  مجرای مقاوم به هورمون درمانی
 •  مجرا با علائم بحران احشایی

هیچ استانداردی برای شیمی درمانی خط اول برای سرطان سینه عود کننده و متاستاتیک وجود ندارد. انتخاب رژیم باید فردی باشد و ویژگی های تومور و بیمار و همچنین ترکیب و اثربخشی قبلی را در نظر بگیرد. شیمی درمانی کمکی / نئوادجوانت، در صورت وجود.

روند شیمی درمانی توصیه شده برای سرطان سینه عود کننده و متاستاتیک:

برای آنتراسایکلین

AC: دوکسوروبیسین ۶۰ میلی گرم در متر مربع IV در روز اول + سیکلوفسفامید ۶۰۰ میلی گرم در متر مربع IV در روز اول هر سه هفته

EC: اپی روبیسین ۷۵ میلی گرم / متر مربع IV در روز ۱ + سیکلوفسفامید ۶۰۰ میلی گرم / متر مربع IV در روز ۱ ۵۹ هر ۳ هفته

FAC: فلوئورواوراسیل ۵۰۰ میلی گرم بر متر مربع IV در روز ۱ + دوکسوروبیسین ۵۰ میلی گرم در متر مربع IV در روز ۱ + سیکلوفسفامید ۵۰۰ میلی گرم در متر مربع IV در روز ۱ هر ۳ هفته

FEC: فلوئورواوراسیل ۵۰۰ میلی گرم در متر مربع IV در روز ۱ + اپی روبیسین ۵۰-۱۰۰ میلی گرم در متر مربع IV در روز ۱ + سیکلوفسفامید ۵۰۰ میلی گرم در متر مربع IV در روز ۱ هر ۳ هفته

CAF: سیکلوفسفامید ۱۰۰ میلی گرم در متر مربع خوراکی در روزهای ۱ تا ۱۴ + دوکسوروبیسین ۳۰ میلی گرم در متر مربع به‌صورت داخل وریدی در روزهای ۱ و ۸، فلوئورواوراسیل ۵۰۰ میلی گرم در متر مربع به‌صورت داخل وریدی در روزهای ۱ و ۸ روز هر ۴ هفته.

دوکسوروبیسین لیپوزومی پگیله ۵۰ میلی گرم در متر مربع IV در روز اول هر ۴ هفته (با موارد منع مصرف آنتراسایکلین های سنتی).

دوکسوروبیسین ۶۰-۷۵ میلی گرم در متر مربع IV در روز ۱ هر ۳ هفته یا ۲۰ میلی گرم در متر مربع IV در هفته.

اپی روبیسین ۶۰-۹۰ میلی گرم در متر مربع IV در روز ۱ هر ۳ هفته

برای تاکسان

پاکلیتاکسل ۸۰ میلی گرم بر متر مربع IV هفتگی

Docetaxel ۷۵ mg / m2 IV در روز ۱ هر ۳ هفته

پاکلیتاکسل ۸۰ میلی گرم بر متر مربع IV + کربوپلاتین AUC2 IV هفتگی

پاکلی تاکسل متصل به آلبومین ۱۰۰-۱۵۰ میلی گرم در متر مربع IV در روزهای ۱، ۸ و ۱۵ یا ۲۶۰ میلی گرم در متر مربع IV در روز ۱ هر ۳ هفته

سایر موارد

CMF: سیکلوفسفامید ۱۰۰ میلی گرم در متر مربع خوراکی در روزهای ۱ تا ۱۴ + متوترکسات ۴۰ میلی گرم در متر مربع به‌صورت داخل وریدی در روزهای ۱ و ۸ + فلورواوراسیل ۶۰۰ میلی گرم در متر مربع به‌صورت داخل وریدی در روزهای ۱ و ۸ روز هر ۴ هفته.

کاپسیتابین ۲۰۰۰-۲۵۰۰ میلی گرم بر متر مربع PO در روزهای ۱ تا ۱۴ هر ۳ هفته

Vinorelbine ۲۵ mg / m2 IV در روزهای ۱ و ۸ IV هر ۳ هفته

Vinorelbine 60 mg / m2 خوراکی در روزهای ۱، ۸، ۱۵. از روز ۲۲ – ۸۰ میلی گرم در متر مربع یک بار در هفته

جمسیتابین ۸۰۰-۱۲۰۰ میلی گرم در متر مربع IV در روزهای ۱، ۸، ۱۵ هر ۴ هفته

جمسیتابین ۱۰۰۰ میلی گرم در متر مربع وریدی در روزهای ۱ و ۸ + سیس پلاتین ۷۵ میلی گرم در متر مربع IV در روز ۱ (یا کربوپلاتین AUC5 IV در روز ۱) هر ۳ هفته

سیکلوفسفامید ۵۰ میلی گرم در روز. خوراکی روزانه + ۲.۵ میلی گرم متوترکسات خوراکی ۲ بار در روز در روزهای اول و دوم هر هفته (حالت مترونومیک)

Ixabepilone ۴۰ mg/m2 IV در روز اول هر ۳ هفته (با مقاومت به آنتراسایکلین ها، تاکسان ها، کپسیتابین)

اتوپوزید ۱۰۰ میلی گرم در روز. داخل در روزهای ۱ تا ۱۰ هر ۳ هفته

توصیه می‌شود که شیمی درمانی با استفاده از همان ترکیب تا زمانی که پیشرفت بیماری از نظر بالینی و / یا با روش های تشخیصی ابزاری یا سمیت غیرقابل قبول / محدود کننده دوز ثابت شود، ادامه یابد.

تثبیت طولانی‌مدت بیماری به عنوان یک اثر مثبت درمان در نظر گرفته می‌شود و نباید دلیلی برای قطع یا تغییر درمان در صورت عدم وجود سمیت غیرقابل قبول / محدود کننده دوز باشد.

دوره دارویی برای سرطان سینه عود کننده و متاستاتیک HER2 مثبت

تراستوزوماب ۲ میلی گرم بر کیلوگرم (دوز بارگیری ۴ میلی گرم بر کیلوگرم) IV هفتگی یا ۶ میلی گرم بر کیلوگرم (دوز بارگیری ۸ میلی گرم بر کیلوگرم) IV در روز اول هر ۳ هفته. در ترکیب با یکی از حالت های زیر:

پاکلیتاکسل ۶۰ میلی گرم بر متر مربع IV در روزهای ۱، ۸، ۱۵ هر ۴ هفته. + کربوپلاتین AUC2 IV در روزهای ۱، ۸، ۱۵ هر ۴ هفته

پاکلیتاکسل ۸۰ میلی گرم بر متر مربع IV هفتگی

۷۵  mg/m2 IV دوستاکسل در روز ۱ هر ۳ هفته

وینورلبین ۲۵ میلی گرم در متر مربع IV در روزهای ۱ و ۸ IV هر ۳ هفته

وینورلبین ۶۰ میلی گرم در متر مربع خوراکی در روزهای ۱، ۸، ۱۵. از روز ۲۲ – ۸۰ میلی گرم در متر مربع یک بار در هفته

کپسیتابین ۲۰۰۰ میلی گرم در متر مربع خوراکی در روزهای ۱ تا ۱۴ هر ۳ هفته

سیکلوفسفامید ۵۰ میلی گرم در روز. خوراکی روزانه + ۲.۵ میلی گرم متوترکسات خوراکی ۲ بار در روز در روزهای اول و دوم هر هفته (حالت مترونومیک)

۱.۴ mg/m2 IV اریبولین در روزهای اول و هشتم هر ۳ هفته

جمسیتابین

 • ۸۰۰-۱۲۰۰ میلی گرم در متر مربع IV در روزهای ۱، ۸، ۱۵ هر ۳ هفته
 •  ۱۰۰۰ میلی گرم در متر مربع وریدی در روزهای ۱ و ۸ + سیس پلاتین ۷۵ میلی گرم در متر مربع IV در روز ۱ (یا کربوپلاتین AUC5 IV در روز ۱) هر ۳ هفته

ادامه درمان با تراستوزوماب بدون داروی شیمی درمانی در صورت سمیت غیرقابل تحمل داروی دوم امکان پذیر است.

پرتوزوماب ۴۲۰ میلی گرم (دوز بارگیری ۸۴۰ میلی گرم) IV در روز اول ۱ بار در ۳ هفته. + تراستوزوماب ۶ میلی گرم بر کیلوگرم (دوز بارگیری ۸ میلی گرم بر کیلوگرم) IV در روز اول ۱ بار در ۳ هفته. + تاکسان ها (دوستاکسل ۷۵ میلی گرم در متر مربع IV در روز اول ۱ بار در ۳ هفته یا پاکلیتاکسل ۸۰ میلی گرم بر متر مربع IV در هفته)

Trastuzumab-emtansine ۳.۶ mg / kg IV در روز اول ۱ بار در ۳ هفته

لاپاتینیب ۱۲۵۰ میلی گرم در روز خوراکی روزانه + کپسیتابین ۲۰۰۰ میلی گرم در متر مربع در روز. در روزهای اول تا چهاردهم هر ۳ هفته یکبار

لاپاتینیب ۲ ۱۰۰۰ میلی گرم در روز از طریق خوراکی روزانه + تراستوزوماب ۲ میلی گرم بر کیلوگرم IV هفتگی (دوز بارگیری ۴ میلی گرم بر کیلوگرم IV) یا ۶ میلی گرم بر کیلوگرم (دوز بارگیری ۸ میلی گرم بر کیلوگرم) IV 1 بار در ۳ هفته

در شیمی درمانی

شیمی درمانی نه تنها بر بیماری، بلکه بر کل بدن تأثیر می‌گذارد. برای بهبود و تسکین این بیماری، بیمار باید توصیه‌های مربوط به رژیم غذایی خاص را دنبال کند. با سرطان سینه، اندام‌ها تحلیل می‌روند و به همین دلیل در وضعیت ضعیفی قرار می‌گیرند. مهم است که بدن را با انرژی پر کنید تا به فرد نشاط بیشتری بدهید. یک رژیم غذایی مناسب و یک منوی متعادل به افزودن ریزمغذی‌های بیشتری به بدن کمک می‌کند.

در طول شیمی درمانی به تغذیه خاصی نیاز است. هر دوره دارویی دارای عوارض جانبی احتمالی است، پزشک معالج قبل از اولین دوره درمانی، شایع‌ترین آنها را به شما می‌گوید، او یادداشتی در مورد نحوه مبارزه و پیشگیری از این عوارض جانبی به شما می‌دهد. با تعامل صحیح بین پزشک و بیمار می‌توان این واکنش‌ها را به‌راحتی اصلاح کرد و در برخی موارد حتی از آن اجتناب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button