سرطان گردن : انواع، علائم، تشخیص و درمان آن

سرطان سر و گردن گروهی از سرطان‌ها هستند که در گلو، حنجره، بینی، سینوس‌ها، دهان یا نزدیک دهان شروع می‌شوند. معمولاً از سلول‌هایی که سطوح این قسمت‌های بدن را پوشانده‌اند شروع می‌شود. پزشکان به این سلول‌ها، سلول‌های بافت سنگفرشی می‌گویند. پنج نوع سرطان گردن وجود دارد. آنها بر اساس قسمت خاصی از گردن که تحت تأثیر قرار گرفته‌اند نامگذاری می‌شوند. علائم برای هر نوع متفاوت است. سرطان‌های گردن در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان هستند. خوشبختانه اکثر آن‌ها علائم اولیه را ایجاد می‌کنند. باید علائم هشدار دهنده احتمالی را بدانید تا بتوانید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. درمان موفقیت آمیز سرطان گردن به تشخیص زودهنگام بستگی دارد. دانستن و شناخت علائم آن می‌تواند جان فرد را نجات دهد.

سرطان  گردن

علائم سرطان گردن چیست؟

علائم سرطان گردن می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • توده‌ای در گردن
  • تغییر در صدا
  • رشد توده در دهان
  • بالا آوردن خون
  • مشکلات بلع
  • تغییرات در پوست
  • گوش درد مداوم

انواع سرطان گردن

همانطور که در ابتدا ذکر کردیم، سرطان گردن شامل ۵ نوع متفاوت است که هرکدام علائم متفاوتی دارند. ما در این قسمت به بررسی انواع این سرطان و علائم آن‌ها پرداخته‌ایم.

توده‌ای در گردن

سرطان‌هایی که از سر یا گردن شروع می‌شوند، معمولاً قبل از اینکه به نقاط دیگر سرایت کنند، به غدد لنفاوی گردن گسترش می‌یابند. یک توده در گردن که رشد آن بیش از دو هفته طول بکشد باید در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شود. البته همه توده‌ها سرطانی نیستند. اما یک توده در گردن می‌تواند اولین علامت سرطان دهان، گلو، حنجره، غده تیروئید، غدد بزاقی یا برخی سرطان‌های لنفوم و خون باشد.

تغییر در صدا

بیشتر سرطان‌ها در حنجره باعث تغییر در صدا می‌شوند. متخصص گوش، حلق و بینی می‌تواند حنجره را به راحتی و بدون درد معاینه کند. اگر بیش از دو هفته متوجه تغییرات صدا شدید، به پزشک مراجعه کنید.

رشد توده در دهان

سرطان‌های دهان یا زبان باعث ایجاد زخم یا تورمی می‌شوند که از بین نمی‌رود. این‌ها می‌توانند دردناک نباشند، به همین علت گمراه کننده هستند. سرطان دهان اغلب بدون درد است. اگر زخم یا تورم همراه با توده در گردن باشد، نگران کننده است. علاوه بر این، هر گونه زخم یا تورم در دهان که پس از دو هفته از بین نرود باید توسط پزشک بررسی شود.

افزایش فشار خون

افزایش فشار خون اغلب به دلیل چیزی غیر از سرطان ایجاد می‌شود. با این حال، تومورهای بینی، دهان، گلو یا ریه‌ها می‌توانند باعث خونریزی شوند. اگر بیش از چند روز خون در بزاق یا خلط ظاهر شد، باید به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات بلع

سرطان گلو یا مری می‌تواند بلع غذاهای جامد و گاهی مایعات را دشوار کند. اگر تقریباً هر بار که سعی می‌کنید چیزی را قورت دهید مشکل دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. اشعه ایکس بلع باریم یا معاینه مستقیم لوله بلع با یک اسکوپ به نام ازوفاگوسکوپی می‌تواند به تعیین علت کمک کند.

تغییرات در پوست

شایع‌ترین سرطان سر و گردن، سرطان پوست سلول بازال است. خوشبختانه، اگر به موقع درمان شود، مشکلی ایجاد نمی‌کند. سرطان سلول‌های بازال اغلب در نواحی در معرض نور خورشید مانند پیشانی، صورت و گوش ظاهر می‌شود. اما تقریباً در هر نقطه از پوست می‌تواند رخ دهد. سرطان سلول بازال اغلب به صورت یک لکه کوچک و کم رنگ شروع می‌شود که به آرامی رشد می‌کند و یک گودی مرکزی و در نهایت زخم ایجاد می‌کند. بخش‌هایی از زخم می‌تواند بهبود یابد، اما بخش عمده زخم باقی می‌ماند. برخی از سرطان‌های سلول بازال تغییرات رنگی را نشان می‌دهند.

گوش درد مداوم

درد مداوم در گوش یا اطراف آن هنگام قورت دادن می‌تواند نشانه عفونت یا تومور در گلو باشد. این امر به ویژه در مواردی که مشکل بلع، صدای خشن یا یک توده در گردن نیز دارید جدی است و باید توسط متخصص گوش و حلق و بینی ارزیابی شود.

انواع دیگر سرطان از جمله سرطان سلول سنگفرشی و ملانوم بدخیم نیز در سر و گردن ایجاد می‌شود. اکثر سرطان‌های سلول سنگفرشی در لب پایین و گوش رخ می‌دهد. آنها می‌توانند شبیه سرطان سلول‌های بازال به نظر برسند و اگر به موقع تشخیص داده شوند و به درستی درمان شوند، معمولا خطرناک نیستند. اگر زخمی در لب، پایین صورت یا گوش وجود دارد که خوب نمی‌شود، به پزشک مراجعه کنید. ملانوم بدخیم معمولاً باعث ایجاد تغییر رنگ آبی مایل به سیاه یا سیاه در پوست می‌شود. با این حال، هر خال یا نقطه‌ای که تغییر اندازه یا رنگ می‌دهد، یا شروع به خونریزی می‌کند، باید در اسرع وقت توسط متخصص پوست یا سایر پزشکان معاینه شود.

تشخیص سرطان  گردن

سرطان گردن چگونه تشخیص داده می‌شود؟

تشخیص زود هنگام کلید درمان موفقیت آمیز سرطان گردن است. تقریباً سه چهارم سرطان‌های گردن را می‌توان به راحتی در طی معاینه تشخیص داد. معایناتی که برای تشخیص سرطان انجام می‌گیرد عبارتند از؛ یک معاینه فیزیکی برای بررسی حفره‌های دهان و بینی، گردن، گلو و زبان.

آندوسکوپی: پزشک از یک لوله نازک و روشن به نام آندوسکوپ برای بررسی جعبه صوتی، گلو، حفره بینی یا سایر مناطقی که علائم را حس می‌کنید، استفاده می‌کند. این کار در مطب انجام می‌شود و دردناک نیست.

آزمایشات آزمایشگاهی: آزمایش بر روی نمونه‌های خون، ادرار یا سایر نمونه‌های بدن.

اشعه ایکس سر و گردن، اسکن CAT، MRI یا اسکن PET برای ایجاد تصاویری از نواحی داخل سر و گردن.

بیوپسی: در طی نمونه برداری از مغز و استخوان (بیوپسی) پزشک بافتی را برای پاتولوژیست برمی‌دارد تا زیر میکروسکوپ بررسی کند. این تنها راه مطمئن برای تشخیص سرطان است. این آزمایش می‌تواند در مطب با بی حسی موضعی، معمولا با سوزن انجام شود. یا تحت بیهوشی عمومی در اتاق عمل انجام شود.

سرطان گردن چگونه درمان می‌شود؟

سه دوره اصلی درمان سرطان گردن عبارتند از پرتودرمانی، جراحی و شیمی درمانی. برخی از بیماران هر سه درمان را دریافت می‌کنند.

جراحی

جراحان تومور و حاشیه‌ای از بافت سالم اطراف را برمی‌دارند. در طی این جراحی گره‌های لنفاوی گردن نیز در صورت گسترش سرطان برداشته می‌شوند. جراحی در نواحی سر و گردن ظاهر و توانایی بیمار در جویدن، صحبت کردن و بلع را تغییر می‌دهد. به این دلایل، بیماران پس از جراحی نیاز به جراحی ترمیمی و گفتار درمانی دارند.

پرتودرمانی

این درمان شامل استفاده از اشعه ایکس با انرژی بالا برای از بین بردن سلول‌های سرطانی است. این کار از طریق یک دستگاه نزدیک بدن انجام می‌شود. پرتودرمانی می‌تواند عوارض جانبی مانند زخم یا سوزش در ناحیه تحت درمان، مشکل در بلع یا چشیدن، از دست دادن بزاق، کاهش اشتها و حالت تهوع داشته باشد.

شیمی درمانی

شیمی درمانی استفاده از داروهای ضد سرطان برای از بین بردن سلول‌های سرطانی در سراسر بدن است. این بیشتر برای سرطان‌های سر و گردن در مراحل پیشرفته استفاده می‌شود. عوارض جانبی شامل زخم در دهان، از دست دادن اشتها، حالت تهوع، استفراغ، خستگی، بثورات پوستی، درد مفاصل و ریزش مو است.

کلام آخر

سرطان گردن به چندین نوع سرطان اطلاق می‌شود که نواحی سر و گردن بدن را درگیر می‌کند. این سرطان‌ها تقریباً ۳ تا ۵ درصد از کل سرطان‌ها را تشکیل می‌دهند. سرطان سر و گردن در مردان و در افراد بالای ۵۰ سال شایع‌تر است. این سرطان‌ها اگر زود تشخیص داده شوند قابل درمان هستند و به راحتی قابل پیشگیری هستند. شایع‌ترین علل سرطان گردن مصرف دخانیات و الکل است. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) همچنین یک عامل خطر مهم برای برخی از سرطان‌های سر و گردن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button