از کجا بفهمیم شیمی درمانی جواب داده؟

شیمی‌درمانی یک درمان قدرتمند و بسیار تهاجمی است که برای مبارزه با سرطان استفاده می‌شود. این درمان شامل استفاده از داروهای خاص مفید برای ازبین‌بردن سلول‌های سرطانی است. شیمی‌درمانی رشد سلول‌های بیمار را کند می‌کند یا به طور کامل متوقف می‌کند، در غیر این صورت تعداد و حجم آنها به‌سرعت افزایش می‌یابد. تا به امروز، این مؤثرترین درمان برای معکوس کردن هر نوع سرطان است. متأسفانه شیمی‌درمانی روی همه انواع سرطان کار نمی‌کند، زیرا برخی از آنها نسبت به بقیه مقاوم‌تر هستند. اما از کجا بفهمیم شیمی‌درمانی جواب داده است؟ آیا شیمی درمانی موثر است؟ برای پاسخ به این سؤالات این مقاله را بخوانید.

از کجا بفهمیم شیمی درمانی جواب داده است

چه مدت ممکن است شیمی‌درمانی طول بکشد تا اثر کند؟

شیمی‌درمانی معمولاً به‌صورت چرخه‌ای در طول هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها به بیمار داده می‌شود.زمان دقیقی که ممکن است طول بکشد تا اثر شیمی‌درمانی به شکل سرطان، داروهای شیمی‌درمانی مورداستفاده در طول درمان و مقاومت سرطان در برابر داروهای مورداستفاده بستگی دارد.

سایر عواملی که بدون شک می‌توانند شیمی‌درمانی را بهبود یا بدتر کنند عبارت‌اند از:

 • هرگونه درمان تکمیلی (رژیم غذایی، درمان‌های طبیعی و …)
 • مرحله تشخیص
 • سن و سلامت بیمار

لطفاً توجه داشته باشید:

 اعتقاد راسخ به اینکه شیمی‌درمانی واقعاً می‌تواند مؤثر باشد، پیروی از یک رژیم غذایی مبتنی بر غذاهای گیاهی و طبیعی، خندیدن در طول روز، آفتاب گرفتن و غیره، همگی درمان‌های مکمل فوق‌العاده مفیدی هستند که می‌توانند پاسخ ایمنی و سلامت فرد را تقویت کنند. بعداً در مقاله سعی خواهیم کرد با جزئیات بیشتری در مورد بهترین روش‌ها  برای افزایش اثربخشی شیمی‌درمانی صحبت کنیم.

نشانه‌هایی که نشان می‌دهد شیمی‌درمانی واقعاً مؤثر است چیست؟

برای درک اینکه آیا شیمی‌درمانی واقعاً مؤثر است یا خیر، نیازمند تصویربرداری پزشکی هستیم. با مطالعات مختلف علمی نشان‌داده‌شده است که سلول‌های سرطانی از گلوکز متفاوت از سلول‌های سالم برای انرژی استفاده می‌کنند. به بیمار سرطانی که این درمان را شروع کرده است، یک نشانگر مبتنی بر پیروات که به ردیاب کربن ۱۳ غیر رادیواکتیو (C-13) متصل است، تزریق می‌شود. پس از اینکه نشانگر در سراسر بدن آزمودنی پخش شد، بیمار تحت MRI قرار می‌گیرد.

نتایج MRI به ما امکان می‌دهد تا سرعت تجزیه پیرووات توسط سلول‌های سرطانی را درک کنیم و بنابراین به ما امکان می‌دهد بفهمیم آیا شیمی‌درمانی واقعاً مؤثر است یا خیر.

اگر این مطالعه موفقیت‌آمیز باشد، می‌توانیم از این روش ابتکاری استفاده کنیم تا به پزشکان اجازه دهیم بدون اینکه منتظر پسرفت تومور باشند، به‌سرعت بفهمند کدام دارو مؤثر است.تا به امروز، تنها علائمی که می‌تواند تأیید کند شیمی‌درمانی واقعاً مؤثر است، عبارت‌اند از:

 • کاهش توده تومور
 • کاهش علائم مرتبط با تومور، مانند خستگی و غیره

برعکس، علائمی که ممکن است نشان دهند شیمی‌درمانی مؤثر نیست عبارت‌اند از:

اشکال  مختلف سرطان در حال کاهش نیستند.

سرطان در حال گسترش است.

بهترین درمان‌های طبیعی برای بهبود پاسخ ایمنی

بسیاری از استراتژی‌های طبیعی وجود دارد که می‌توانید آنها را با شیمی‌درمانی ترکیب کنید تا پاسخ ایمنی را تقویت کنید.

از یک رژیم غذایی مناسب شیمی‌درمانی پیروی کنید. بسیاری از پزشکان عمدتاً روی درمان شیمی‌درمانی تمرکز می‌کنند و این عامل بسیار مهم را نادیده می‌گیرند. کتاب‌ها و تحقیقات علمی متعدد نشان داده‌اند که رژیم غذایی سرشار از غذاهای خام برای سلامت بدن مفید است.

غذاهای خام غذاهای غنی از آنزیم‌ها، مواد معدنی، ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که می‌توانند پاسخ ایمنی را بهبود بخشند. کتاب‌های متعددی وجود دارد که در مورد مزایای مصرف رژیم‌های غذایی غنی از غذاهای گیاهی صحبت می‌کند. اتخاذ یک رژیم غذایی مبتنی بر مصرف غذاهای گیاهی غنی از ریزمغذی‌ها سلامت بدن را به میزان قابل‌توجهی بهبود می‌بخشد.

شما می‌توانید رژیم غذایی مبتنی بر ۷۰٪ غذاهای خام (میوه‌ها، سبزیجات، آب‌میوه‌ها و سبزیجات خام، دانه‌های روغنی و آجیل) و ۳۰٪ غذاهای پخته را انتخاب کنید. (غلات کامل، حبوبات، گوشت سفید، ماهی و …)

غذاهایی که به‌هیچ‌عنوان نباید مصرف کنی

اگر واقعاً می‌خواهید سلامتی خود را بهبود بخشید، غذاهای زیر را باید کاملاً حذف کنید:

 • انواع مشروبات الکلی
 • غلات تصفیه شده، مانند ماکارونی، برنج و نان سفید.
 • تمام نوشابه‌های گازدار را حذف کنید.
 • تمام غذاهای صنعتی را حذف کنید.
 •  محصولاتی که بسته‌بندی و برچسب دارند باید حذف شوند.
 • محصولات سرشار از نمک مانند سوسیس و کالباس را حذف کنید.
 • تمام آن دسته از محصولاتی که چربی اشباع شده بالایی دارند مانند گوشت قرمز را حذف کنید.

فقط میوه، سبزیجات، آب‌میوه و سبزیجات خام، میوه‌های خشک، دانه‌های روغنی، غلات کامل، حبوبات، گوشت سفید، ماهی، ادویه‌جات ترشیجات، دم‌نوش‌های گیاهی، گیاهان معطر، روغن زیتون فوق بکر و آب مصرف کنید.

طرز فکرتان را عوض کنید

افکار می‌توانند تا حد زیادی سلامت فرد را تغییر دهند. از نظر علمی ثابت شده است که مثبت‌اندیشی باعث بهبود دفاع ایمنی بدن و همچنین داشتن فواید بی‌شمار دیگری برای بدن می‌شود. می‌توانید از افکار خود برای تغییر نگرش ذهنی خود استفاده کنید.

اگر در طول روز همیشه منفی فکر می‌کنید، سلول‌های شما نیز با تمام اثرات منفی که به همراه دارد، منفی فکر می‌کنند. سعی کنید حداقل ۱ ساعت در روز یک تمرین را انجام دهید تا افکار خود را مجدداً تنظیم کنید.

می‌توانید جملات مثبتی مانند “من فردی سالم و پرانرژی هستم” بیان کنید. “من خوشبخت‌ترین فرد این دنیا هستم”؛ “زندگی چقدر زیباست”

من به شما اطمینان می‌دهم که بیان این عبارات و اعتقاد واقعی به آنها زندگی شما را به‌کلی تغییر می‌دهد. برای استفاده حداکثری از بهترین جملات مثبت، سراغ کتاب‌های خوب و پرانرژی بروید.

حداقل ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در روز نور خورشید را دریافت کنید.

تنفس هوای تمیز و آفتاب گرفتن به مدت حداقل ۳۰ دقیقه در روز باید یک تمرین سالم باشد.

نور خورشید فواید بی‌شماری برای بدن به همراه دارد که عبارت‌اند از:

 • افزایش انرژی و خلق‌وخو
 • بهبود عملکرد دستگاه گوارش و ایمنی
 • کیفیت بهتر استراحت شبانه
 • افزایش سروتونین و دوپامین
 • اینها تنها بخشی از مزایایی است که ما می‌توانیم هر روز با قرارگرفتن در زیر نور خورشید داشته باشیم.
 • هفته‌ای یکبار روزه بگیرید
 • قبل از روزه گرفتن، همیشه از پزشک خود راهنمایی بخواهید، لطفاً!
 • روزه گرفتن را بسیاری بهترین داروی طبیعی برای بازگرداندن سلامت بدن بدون مداخله پزشکی می‌دانند.
 • در طول روزه‌داری، بدن شما از انرژی ذخیره شده توسط هضم برای پاک‌سازی و سم‌زدایی عمیق بدن استفاده می‌کند.
تاثیر مدیتیشن بر درمان سرطان

تکنیک Derivative baths:

Derivative baths یک تکنیک طبیعی است که به بدن کمک می‌کند تا با خنک‌کردن کشاله ران و فضای بین ران‌ها با  التهاب مقابله کنید. با مالیدن یک اسفنج آب سرد بر روی اندام‌های اینگوینال و پرینه این کار انجام خواهد شد. می‌توانید از کمپرس سرد نیز استفاده کنید. روی یک کمپرس سرد بنشینید تا در نهایت کمپرس خنکی خود را از دست بدهد و گرم شود. برای این منظور پدهای مخصوصی نیز طراحی شده‌اند که نام آن‌ها Perineum Detox Pack یا به عبارتی پد سم‌زدا پرینه است که می‌توانید از فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی خریداری کنید. کافی است این پدها را حداقل ۳۰ دقیقه در ناحیه پری مقعد نگه دارید تا فواید سلامتی زیادی داشته باشید.

این روش طبیعی برای تصفیه ارگانیسم، به طور فزاینده‌ای در مبارزه با  آزاردهنده‌های موضعی مانند کاندیدا، عفونت‌ها، سیستیت، خارش، بواسیر و همچنین برای مقابله با  اختلالات عمده “سیستمیک” مانند  آکنه، خستگی، چاقی، احتباس آب، مشکلات هورمونی استفاده می‌شود. میگرن، اختلالات خواب، علائم افسردگی، یبوست، واریس و ریزش مو . با ازبین‌بردن سموم، به لطف تمرین روزانه این نوع حمام، می‌توانید در مدت‌زمان بسیار کوتاهی احساس آرامش کنید و از انرژی جدیدی لذت ببرید که هم بر بدن و هم بر ذهن تأثیر می‌گذارد.

 این تکنیک طبیعی می‌تواند  فواید بی‌شماری را برای بدن به ارمغان بیاورد، زیرا :

 • سموم را به حرکت درمی‌آورد تا زمانی که از بین بروند.
 • هضم و عملکرد روده را بدون تغییر در نظم آنها تحریک می‌کند .
 • باعث کاهش وزن بدن می‌شود.
 • ماهیچه‌ها را شل می‌کند و حواس  را احیا می‌کند.
 • از ریشه موها را تقویت می‌کند.
 • تنش‌ها و  دردهای  منشأ مختلف را آرام می‌کند.
 • تعادل مناسبی بین بدن و ذهن ایجاد می‌کند.

مدیتیشن خنده

خندیدن عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد، خون را اکسیژن می‌دهد، انتقال روده را سرعت می‌بخشد، هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد و به‌عنوان یک ضدافسردگی طبیعی عمل می‌کند، زیرا باعث افزایش تولید سروتونین می‌شود که به‌عنوان انتقال‌دهنده عصبی شادی نیز شناخته می‌شود.هر زمان که عصبانی هستید، به مدت ۲۰ دقیقه یوگای خنده را تمرین کنید. بلافاصله  مشاهده خواهید کرد که وضعیت عاطفی شما تغییر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button