تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی

تهوع و استفراغ از عوارض شایع گونه‌ای از درمان بدخیمی به نام شیمی درمانی است. شیمی درمانی واژه‌ایست که پزشکان برای توصیف دسته‌ای از داروها که سلول‌های بدخیم را می‌کشد به کار می‌برند.
تهوع و استفراغ، به دنبال همه انواع شیمی درمانی اتفاق نمی‌افتد و همچنین براساس نوع رژیم درمانی و دوز داروها، شدت و میزان علائم متفاوت است. معمولا این عارضه ظرف ۱ الی ۲ روز از اتمام کموتراپی برطرف می‌شود ولی در مواردی ممکن است ۳ الی ۶ روز به طول بی‌انجامد.

تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی

آیا تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی قابل پیشگیری است؟

بلی، استفاده از انواع داروهای ضد تهوع به صورت قرص یا آمپول یا پچ پوستی به صورت تکی یا ترکیب هم می‌تواند بروز این عارضه جلوگیری نماید. معمولا این داروها قبل از شروع کموتراپی تجویز می‌گردند ولی در مواردی که علائم بیمار ادامه یابد، مصرف برخی از این داروها به مدت ۳ الی ۶ روز بعد از درمان نیز ادامه می‌یابد.

چه راهکارهای پیشگیری و درمانی از طرف بیمار وجود دارد یا برای کنترل این عارضه چه کارهایی می‌توان انجام داد؟

  • مصرف منظم و به موقع داروهای تجویزی توسط پزشک، حتی اگر احساس خوبی دارید. بهترین راه کنترل این عارضه پیشگیری از وقوع آن است.
  • به قدر کافی مایعات بنوشید، علائم کم بودن آب بدن شامل رنگ زرد تیره ادرار، تشنگی، خستگی و گیجی است.
  • به جای صرف ۳ وعده غذایی بزرگ ،در روز بعد از شیمی درمانی، ۴ تا ۶ وعده غذایی کوچک میل کنید.
  • برخی افراد در صورت خوردن وعده غذایی کوچک یا نوشیدن مایعات قبل از شیمی درمانی احساس بهتری دارند، برخی دیگر در صورت عدم مصرف غذا و انجام شیمی درمانی در حالت ناشتا احساس بهتری دارند.

ببینید شما جزو کدام دسته اید؟

  • از مصرف غذاهای چرب، سنگین و تند بعد از شیمی درمانی پرهیز کنید. درعوض غذاها و نوشیدنی‌ها مانند: برنج، سوپ، چای، موز، مرغ پخته (نه سرخ شده)، دوغ ساده، پاستا و نان تست را جایگزین کنید.
  • حداقل تا یک ساعت بعد از اتمام شیمی درمانی از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
  • به آرامی بنوشید و میل کنید.
  • اگر بوی طبخ غذا شما را تحریک می‌کند از فرد دیگری بخواهید برایتان آشپزی کند.
  • برخی بیماران از نوشیدن و خوردن مکمل‌هایی مانند زنجبیل تجربه خوبی دارند.

چه زمانی باید با تیم درمانگر تماس بگیرید؟

در صورتی که پس از خوردن یا نوشیدن هرچیزی دچار استفراغ می‌شوید، و یا حتی داروهای ضد تهوع تجویز شده را نیز برمی‌گردانید و تحمل نمی‌کنید، با تیم درمانگر خود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button