درباره آمادگی برای شیمی درمانی چه می دانید؟

شیمی درمانی سلول های سرطانی را از بین می برد ، اما سلول های سالم را نیز از بین می برد و باعث عوارضی مانند ریزش مو و ضعف سیستم ایمنی بدن می شود. آماده سازی برای شیمی درمانی به روش صحیح می تواند به فرد کمک کند تا این روش درمانی را مدیریت کرده و با چالش های آن مقابله کند.
در بیشتر موارد ، فرد نیازی به انجام هیچ گونه آماده سازی پزشکی برای شیمی درمانی ندارد. با این حال ، درک عوارض جانبی و تهیه یک برنامه حمایتی می تواند مدیریت این روش درمانی را آسان کند.
این مقاله نحوه آماده سازی برای شیمی درمانی را توضیح می دهد و نکات مفیدی در مورد آنچه بعد از آن باید انجام دهید ارائه می دهد.

شیمی درمانی

آماده شدن برای شیمی درمانی

فرد می تواند با انجام مراحل زیر برای شیمی درمانی آماده شود:

در مورد درمان اطلاعات کسب کنید

هر روش درمانی شیمی درمانی کمی متفاوت عمل می کند، بنابراین پرسیدن سوالاتی در مورد رژیم خاصی که پزشک توصیه می کند مهم است. نمونه سوالاتی که می توان پرسید عبارتند از:

 • اهداف درمان چیست؟
 • آیا شیمی درمانی می تواند سرطان من را درمان کند؟ اگر اینگونه نباشد ، چقدر احتمال دارد که عمر من طولانی شود؟
 • کجا تحت درمان قرار خواهم گرفت؟
 • چه ساعتی باید آنجا باشم؟
 • نام داروهایی که مصرف خواهم کرد چیست؟
 • آیا داروها ، غذاها یا فعالیت هایی وجود دارد که در طی شیمی درمانی از آنها اجتناب کنم؟
 • آیا شماره ای برای ساعت اضطراری بعد از درمان، برای عوارض شیمی درمانی وجود دارد؟
 • چه زمانی باید در مورد عوارض جانبی درمان تماس بگیرم؟
 • عوارض جانبی تا چه مدت ادامه دارد؟

درباره باروری سوال کنید

انجمن سرطان آمریکا خاطرنشان کرده، که شیمی درمانی می تواند بر باروری تأثیر بگذارد و به جنین در حال رشد آسیب برساند. در بعضی موارد ، ممکن است در طولانی مدت بر توانایی فرد برای باردار شدن یا لقاح شریک زندگی تان تأثیر بگذارد. افرادی که در تلاش برای به دنیا آوردن کودک هستند باید با یک متخصص باروری صحبت کنند تا در مورد گزینه های خود ، که ممکن است شامل انجماد تخمک یا اسپرم باشد ، صحبت کنند.

مهم است که قبل از شیمی درمانی تلاش برای باردار شدن متوقف شود ، بنابراین ممکن است فرد بخواهد در مورد گزینه های جلوگیری از بارداری از پزشک سوال کند.

مراقب سلامت دهان و دندان خود باشید.

بسیاری از افرادی که تحت شیمی درمانی هستند ، عوارض جانبی سلامت  دهان و دندان مانند زخم های دهان را تجربه می کنند. از آنجا که شیمی درمانی سیستم ایمنی بدن را تضعیف می کند ، می تواند مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان را نیز بدتر کند. حتی ممکن است مسائل شدید مربوط به سلامت دهان و دندان باعث شود، فرد مجبور شود شیمی درمانی را به تعویق بیندازد.

به همین دلیل ، مهم است که قبل از شروع شیمی درمانی برای درمان کرم خوردگی دندان ، آبسه ، بیماری لثه یا سایر موارد به دندانپزشک مراجعه کنید.

از بروز عوارض جانبی جلوگیری کنید

فرد می تواند اقدامات خاصی را برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی انجام دهد ، بنابراین توصیه می شود قبل از شروع درمان ، عوارض جانبی را با متخصص انکولوژیک در میان بگذارید. برخی از داروها ، مانند داروهای اسهال و حالت تهوع ، می تواند به کاهش عوارض جانبی جدی کمک کند.

احتمالا ارزش آن را دارد که از پزشک خود بخواهید نسخه ای از قبل بنویسد تا در صورت بروز استفراغ ، اسهال یا حالت تهوع ، نیازی به مراجعه به داروخانه نباشد.

از داشتن برنامه شلوغ پرهیز کنید

واکنش به شیمی درمانی در افراد مختلف بسیار متفاوت است. بعضی از افراد به سرعت احساس بهبودی  می کنند ، در حالی که دیگران به زمان برای بهبودی احتیاج دارند. با توجه به این دامنه پاسخ ، بهتر است در اولین جلسه فرض را برای حالت بدتر بگذارید و برنامه  تان را برای چند روز خلوت کنید.

به عنوان مثال ، در صورت امکان ، فرد می تواند مرخصی و کناره گیری از مراقبت از کودک و کار را درنظر بگیرد. همچنین ممکن است مایل باشد تا چند روز پس از شیمی درمانی از قرار ملاقات یا برنامه ریزی برای انجام فعالیت های اصلی خودداری کند.

کمک بخواهید

داشتن یک تیم از افرادی که می توانند در زندگی روزمره کمک کنند مهم است. چه این افراد متشکل از اعضای خانواده باشند و چه افرادی که در ازای حقوق کارهایی مانند نظافت منزل یا مراقب کودک را انجام می دهند. بررسی و ساخت این لیست قبل از درمان به این معنی است که این افراد می توانند بلافاصله بعد از شروع درمان از شما پشتیبانی کنند.

برخی از وعده های غذایی را آماده کنید

تغذیه مناسب برای کمک به بهبودی بدن مهم است ، اما تهیه وعده های غذایی هنگام بهبودی در زمان شیمی درمانی دشوار است. این مسئله به راحتی قابل حل است:

 • قبل از درمان وعده های غذایی قابل فریز کردن را آماده کنید و سپس به راحتی دوباره آن ها را گرم کنید.
 • از یک دوست بخواهید چند وعده غذا برایتان امده کرده و تحویل دهد.
 • ثبت نام برای دریافت خدمات تحویل غذا

یک گزارش شیمی درمانی ایجاد کنید

ثبت جلسات شیمی درمانی به گونه ای مفید است که کلیه پرونده های پزشکی در یک مکان قرار بگیرند. ذکر لیست درمان ها در کنار هرگونه عوارض جانبی ممکن است به افراد کمک کند تا عوارض جانبی را پیش بینی کرده و هرگونه استراتژی مربوط به سبک زندگی، مانند نوشیدن آب بیشتر یا خوردن برخی غذاها  را که باعث کاهش آن عوارض می شود ، شناسایی کنند.

برای جلسات درمان کیف تان را آماده کنید

شیمی درمانی ممکن است طولانی شود و در طول درمان کارهای زیادی برای انجام وجود ندارد. افراد می توانند کیفی را به وسایلی که به آنها کمک می کند احساس راحتی کنند ، آماده کنند . نمونه هایی از مواردی که باید برای درمان انتخاب شوند عبارتند از:

 • تعدادی لباس و پتو
 • یک بالش راحت
 • هدفون برای گوش دادن به موسیقی یا پادکست
 • گوش گیر، در صورتی که صدای محیط آزار دهنده باشد
 • ماسک چشم ، برای زمان خواب
 • وسایلی که فعالیتی سرگرم کننده را برایتان فراهم می کند. مانند : مجله یا دفترچه برنامه ریزی ، کتاب عالی یا جدول کلمات متقاطع
 • یک تلفن و یک شارژر قابل حمل
 • تنقلات و آب
آماده کردن یک کیف برای جلسات شیمی درمانی

چرا آماده سازی مهم است؟

در بیشتر موارد ، فرد نیازی به انجام اقدامات خاصی برای ایمن سازی شیمی درمانی ندارد. با این حال ، این به معنای بی اهمیت بودن آماده سازی نیست. آماده سازی می تواند به فرد کمک کند قبل و حین درمان کمتر دچار استرس شود و ممکن است به کاهش عوارض جانبی کمک کند.

برنامه ریزی برای روزهای بعد از شیمی درمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. برخورد با استرس کودکان ، خانه نامنظم و یخچال خالی می تواند احساس چالش های شیمی درمانی را بدتر کند. دریافت حمایت برای کاهش این چالش ها می تواند به محافظت از بدن و ذهن کمک کند.

بعد از شیمی درمانی

نکات زیر ممکن است به شخصی برای پس از شیمی درمانی کمک کند:

به مقدار زیاد مایعات بنوشید

نوشیدن مایعات زیاد پس از شیمی درمانی می تواند از کمبود آب بدن جلوگیری کرده و به بدن در متابولیسم داروهای شیمی درمانی کمک کند. افرادی که چنان استفراغ می کنند که نمی توانند چیزی را قورت بدهند، باید با تیم مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرند.

مواد زائد شیمی درمانی را دور بریزید

ادرار ، مدفوع ، استفراغ و سایر مایعات بدن ممکن است با داروهای شیمی درمانی آلوده شوند و این امر باعث ایجاد یک خطر محیطی شده و به طور بالقوه سایر اعضای خانه را به خطر می اندازد. فرد بیمار یا همراه او می تواند از پزشک بپرسد که چگونه این زباله ها را دفع کند.

از افراد بیمار فاصله بگیرید

از آنجا که شیمی درمانی سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند ، خطر ابتلا به بیماری ها را افزایش می دهد. به همین دلیل ، فرد باید پس از شیمی درمانی از تماس با افراد بیمار پرهیز کند و دور بودن از جمعیت یا ماسک زدن در مناطق و معابر عمومی را در نظر بگیرد. شستن مداوم دست ها نیز می تواند به کاهش خطر بیماری کمک کند.

در مورد عوارض جانبی کمک بگیرید

بهتر است همه عوارض جانبی از جمله شدت ، مدت دوام و هرگونه بهبودی را ثبت کنید. سپس می توانید این اطلاعات را با پزشک در میان بگذارید. اگر عوارض جانبی در زندگی روزمره تداخل ایجاد کند ، پزشک می تواند در مورد داروها و سایر راهکارها برای تسکین این عوارض توصیه هایی ارائه دهد.

افرادی که شیمی درمانی می کنن در معابر عمومی و مراکز درمان برای پیشگیری از ابتلا به سایر بیماری ها باید ماسک استفاده نمایند.

سایر نکات مفید

این نکات همچنین ممکن است به شخصی که تحت شیمی درمانی است کمک کند:

به مسائل بیمه رسیدگی کنید

صورتحساب مربوط به شیمی درمانی می تواند زیاد باشد و برخی از افراد ممکن است نگران باشند که توانایی پرداخت هزینه درمان را ندارند. قبل از شروع درمان ، فرد می تواند با بیمه گر خود تماس بگیرد تا در مورد پوشش مورد نظر بپرسد. اگر برنامه آنها شامل یک داروی خاص نباشد ، پزشک ممکن است بتواند نامه ای بنویسد و توضیح دهد که چرا این دارو از نظر پزشکی ضروری است و استثنا دارد.

شخص حق اعتراض به تصمیمات شرکت بیمه را دارد. آنها باید مراحل تجدیدنظر رسمی بیمه گر را طی کنند و در صورت انکار هرچه سریعتر درخواست تجدیدنظر کنند.

دریافت پشتیبانی

هیچ روش درست یا غلط در مورد بیان احساسات مربوط به شیمی درمانی وجود ندارد. نیازی نیست که فرد مثبت نگر باشد ، چهره ای شجاعانه به خود بگیرد و یا برای دیگران الهام بخش باشد. هر کس احساس متفاوتی در مورد درمان دارد ، و احترام به این احساسات و یافتن شبکه حمایتی از افرادی که بتوانند کمک کنند مهم است. این افراد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عزیزانی که به سرطان مبتلا شده اند
 • یک گروه حمایتی سرطان
 • خانواده و دوستانی که می توانند بدون قضاوت به شما گوش دهند
 • یک درمانگر که متخصص در درمان افراد مبتلا به سرطان است

درمان را ادامه دهید و سوال بپردازید

شیمی درمانی تنها گزینه درمانی سرطان نیست. همچنین ادامه مراجعه به متخصص انکولوژی مهم است. فرد باید در مورد تمام عوارض جانبی این روش ها با پزشک صحبت کند و در مورد چگونگی به حداقل رساندن آنها سوال کند. افراد همچنین می توانند بپرسند که شیمی درمانی چه تأثیراتی باید داشته باشد و هر آزمایشی چه تغییراتی را نشان می دهد.

اگر درمان موثر واقع نشود یا عوارض جانبی غیرقابل کنترل داشته باشد ، فرد می تواند در مورد سایر روش های درمانی مانند جراحی ، داروی شیمی درمانی متفاوت ، داروهای جایگزین یا مراقبت تسکینی سوال کند.

به خودتان اعتماد کنید

داشتن اطلاعات دقیق از منابع معتبر مهم است ، اما این بدان معنا نیست که یک شخص می تواند تصمیمات مراقبت از سرطان را به شخص دیگری واگذار کند. اگرچه پزشکان توصیه های پزشکی می کنند ، اما خود فرد باید درمورد درمان خود تصمیم بگیرد. اگر سرطان  در مرحله نهایی است و درمان کمکی نمی کند ، منطقی است که شیمی درمانی را متوقف کنید. حتی هنگامی که سرطان در مرحله پایانی نیست ، درخواست یک درمان جایگزین ، قطع درمان یا تغییر پزشک منطقی است.

خلاصه

 • شیمی درمانی می تواند برای بدن و روان سخت باشد ، اما ممکن است راهی به سوی یک زندگی طولانی تر و در بعضی موارد به بهبودی ایجاد کند.
 • قبل از شروع شیمی درمانی ، فرد باید انتظارات خود را با پزشک در میان بگذارد و سپس در طی این روند به دنبال مشاوره از تیم مراقبت های پزشکی خود باشد.
 • دانستن اینکه چه چیزی را باید قبل ، در حین و بعد از درمان شیمی درمانی انتظار داشت ، می تواند کمک مهمی در مدیریت درمان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button