ریزش مو در شیمی درمانی: علت و پیشگیری از آن!

شیمی درمانی، یکی از راه‌های اصلی در مبارزه با سلول‌های سرطانی، با ویژگی‌ها و تأثیرات جانبی خود، یکی از چالش‌های جسمی و روحی برای بیماران را به همراه دارد. یکی از جنبه‌هایی که بسیاری از بیماران در دوران شیمی درمانی با آن مواجه می‌شوند، ریزش مو است. ریزش مو در حین شیمی درمانی اغلب به عنوان یک نشانه قابل پیش‌بینی از شروع درمان در نظر گرفته می‌شود. این اتفاق ممکن است بر روی اعتماد به نفس بیمار تأثیر گذاشته و به یک تغییر بزرگ در زندگی روزمره او منجر شود. در این مقاله، به بررسی علت ریزش مو در شیمی درمانی و نکات مهم در مدیریت این وضعیت خواهیم پرداخت.

ریزش مو به دنبال درمان بدخیمی

چرا شیمی درمانی باعث ریزش مو می‌شود؟

داروهای شیمی درمانی داروهایی هستند که هدف آن‌ها حمله و تخریب سلول‌های سرطانی است که به سرعت و بدون کنترل رشد و تکثیر می‌شوند. داروهای شیمی درمانی همچنین می‌توانند به سلول‌های سالم حمله کنند و اثرات مضری بر روی تمام سلول‌های در حال رشد بدن از جمله فولیکول‌های مو ایجاد کنند. ریزش مو یکی از عوارض رایج شیمی درمانی در درمان سرطان است. عوامل شیمی درمانی ممکن است ساختارهایی مانند فولیکول‌های مو را همراه با تومور هدف قرار دهند. نه تنها ریزش مو، بلکه ریزش مو در سایر نواحی نیز از اثرات مورد انتظار شیمی درمانی است. مانند: مژه‌ها، ابروها، موهای ناحیه تناسلی و زیر بغل نمونه‌هایی از موهای بدن هستند که می‌توانند ریزش کنند. همه داروهای شیمی درمانی به یک اندازه موثر نیستند و برخی از داروهای شیمی درمانی ممکن است خطر ریزش موی بیشتری نسبت به سایرین داشته باشند.

 دوز و مدت داروهای شیمی درمانی و تعداد سیکل‌ها نیز مهم است. پرتودرمانی مانند شیمی درمانی، می‌تواند به سلول‌های سالم بدن که به سرعت رشد می‌کنند نیز حمله کند. به همین دلیل امکان مشاهده ریزش مو در حین پرتودرمانی وجود دارد. مهم‌ترین تفاوت بین ریزش مو به دلیل رادیوتراپی و ریزش مو در اثر شیمی درمانی، کاربرد منطقه‌ای پرتودرمانی است. بنابراین، ریزش موی ناشی از تشعشع معمولاً با اعمال اشعه در ناحیه سر همراه است.

راه‌های مقابله با ریزش مو در طول شیمی درمانی چیست؟

تعداد افرادی که در طول شیمی درمانی ریزش مو را تجربه نمی‌کنند در مقایسه با افرادی که مشکلات ریزش مو را تجربه می‌کنند بسیار کم است. مراحل خاصی وجود دارد که می‌توان برای مدیریت روند ریزش مو به منظور مقابله با استرس و به حداقل رساندن اضطراب انجام داد. در ادامه به بررسی بیش‌تر این موضوع پرداخته‌ایم. راه‌‌های مقابله با ریزش مو عبارتند از:

مراقبت از مو قبل از شیمی درمانی

مراقبت از مو قبل از شیمی درمانی یکی از اقدامات توصیه شده است. اجتناب از رنگ کردن مو یا حالت دادن دائمی می‌تواند از ضعیف شدن و ریزش بیشتر موهای شما جلوگیری کند. پرهیز از کاربردهای گرم، ابزارهایی مانند سشوار و اتو و خشک کردن مو در هوای طبیعی از جمله اقدامات احتیاطی است که می‌توان انجام داد.

تقویت مو و سالم نگه داشتن آن

تقویت مو و سالم نگه داشتن آن قبل از شروع شیمی درمانی می‌تواند ریزش مو را تا حدودی به تاخیر بی‌اندازد. کوتاه کردن موها قبل از شیمی درمانی می‌تواند موها را پرپشت‌تر نشان دهد.

محافظت از پوست سر به اندازه محافظت از مو مهم است

در طول درمان شیمی درمانی، پوست سر ممکن است حساس و مستعد عفونت شود. اجتناب از سرمای شدید و قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید از تحریک پوست سر جلوگیری می‌کند. از آنجایی که ریزش مو در ابتدا ممکن است باعث سردی سر شود، می‌توان کلاه یا شال گردنی را انتخاب کرد که مناسب فرد باشد. در برخی موارد، تراشیدن تمام موها این روند را آسان‌تر می‌کند. ممکن است در برخی از بیماران در طول فرآیند شیمی درمانی، خارش و حساسیت روی پوست سر وجود داشته باشد.

در مورد تفاوت شیمی درمانی و پرتودرمانی بیش‌تر بدانید!

ریزش مو در شیمی درمانی

چه زمانی موها در طول شیمی درمانی شروع به ریزش می‌کنند؟

ریزش مو به دلیل شیمی درمانی یک وضعیت مورد انتظار برای اکثر بیماران سرطانی است. آیا بیمارانی که شیمی درمانی می‌کنند اغلب پس از ۴ سیکل شیمی درمانی موهای خود را از دست می‌دهند؟ یا چه زمانی باید منتظر ریزش مو باشیم؟ میزان ریزش مو بسته به نوع سرطان، نوع و دوز دارو، ساختار ژنتیکی و سبک زندگی بیمار ممکن است متفاوت باشد. در اکثر بیماران، اولین دوره ریزش مو طی ۲ تا ۴ هفته از شروع درمان انتظار می‌رود. از آنجایی که قسمت‌های بالایی سر و بالای گوش‌ها قسمت‌هایی هستند که در هنگام خواب بیشترین تماس را با سطح آن دارند، اولین ریزش مو در این نواحی دیده می شود.

تجمع مو بر روی بالش‌ها، شانه‌ها و مجرای حمام و دوش معمولاً اولین شاخص هستند. ریزش مو ممکن است در طول فرآیند درمان و تا چند هفته پس از پایان درمان رخ دهد. انتظار نمی‌رود که ریزش مو برای همه یکسان باشد. مشکل ریزش موی شیمی درمانی که از فردی به فرد دیگر متفاوت است، معمولا در عرض ۳ ماه به پایان می رسد.

در مورد کاهش عوارض شیمی درمانی بیش‌تر بدانید!

رویش مو بعد از شیمی درمانی

پس از درمان شیمی درمانی، رشد مجدد مو اغلب به تدریج و ۱-۳ ماه پس از پایان درمان شروع می‌شود. در برخی از بیماران، موهای تازه روییده ممکن است استحکام، رنگ و ساختار متفاوتی نسبت به موهای قدیمی داشته باشند. چنین تغییراتی معمولا دائمی نیستند و پس از مدتی مو و پوست سر می‌توانند به طور کامل ظاهر قبلی خود را به دست آورند. ریزش مو نقطه مشترک بسیاری از درمان‌های شیمی درمانی است و اکثر بیماران شیمی درمانی با این مشکل مواجه می‌شوند. مدیریت فرآیند با مناسب‌ترین روش برای فرد، همکاری با یک تیم تخصصی و صبور بودن می‌تواند هم روند درمان و هم بهبود معنوی را تسریع کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button