رکتوم چیست؟ ساختار، عملکرد و بیماری آن

روده بخشی از دستگاه گوارش است. از روده کوچک و روده بزرگ تشکیل شده است. کولون و رکتوم بخش‌هایی از روده بزرگ هستند. ساختار آن شبیه به یک لوله U شکل است که از ماهیچه ساخته شده است که در زیر معده یافت می‌شود. رکتوم لوله کوتاه‌تری است که به کولون متصل است. کولون و رکتوم با هم حدود ۲ متر (۶.۵ فوت) طول دارند. آن‌ها توسط اندام‌های دیگری از جمله طحال، کبد، پانکراس، مثانه و اندام‌های تولید مثل احاطه شده‌اند. روده بزرگ از سکوم، کولون، رکتوم و مقعد تشکیل شده است. کولون و رکتوم توسط چین‌های بافتی به نام مزانتر در شکم نگه داشته می‌شوند.

رکتوم چیست

کور روده

سکوم یک گذرگاه کیسه مانند است که کولون را به ایلئوم (آخرین قسمت روده کوچک) متصل می‌کند. اگر سرطان در سکوم ایجاد شود، مانند سرطان روده بزرگ درمان می‌شود.

کولون

کولون طولانی‌ترین قسمت روده بزرگ است. تقریباً غذای کاملاً هضم شده را از روده دریافت می‌کند، آب و مواد مغذی را جذب می‌کند و مواد زائد (مدفوع) را به رکتوم می‌رساند. کولون به ۴ قسمت تقسیم می‌شود:
کولون صعودی: این کولون شروع کولون است در سمت راست شکم قرار دارد. به سمت بالا تا خم شدن روده بزرگ ادامه می‌یابد.
کولون عرضی: از کولون صعودی و خمش کبدی پیروی می‌کند. در قسمت بالای شکم قرار دارد. با خمیدگی در روده بزرگ به نام خمش طحال به پایان می‌رسد.
کولون نزولی: به دنبال کولون عرضی و خمش طحال می‌آید. در سمت چپ شکم است.
کولون سیگموئید: آخرین قسمت کولون است و به راست روده متصل می‌شود.

راست روده یا رکتوم

رکتوم قسمت پایینی روده بزرگ است که به کولون سیگموئید متصل می‌شود. طول آن حدود ۱۵ سانتی متر (۶ اینچ) است. مواد زائد را از روده بزرگ دریافت می کند و آن را ذخیره می‌کند تا زمانی که از طریق مقعد از بدن خارج شود. مقعد دهانه‌ای در انتهای پایین راست روده است که مدفوع از بدن خارج می‌شود.

مزانتری

مزانتری از بافت همبند چربی ساخته شده است که حاوی رگ‌های خونی، اعصاب، غدد لنفاوی و عروق لنفاوی است. مزوکولون مزانتری است که کولون را به دیواره شکم متصل می‌کند. رکتوم توسط یک مزانتری به نام مزورکتوم احاطه شده است. هنگامی که بخشی از کولون یا رکتوم برای درمان سرطان برداشته می‌شود، مزانتر مجاور نیز برداشته می‌شود. غدد لنفاوی درون مزانتر بررسی می‌شوند تا ببینند آیا سلول‌های سرطانی در آن‌ها وجود دارد یا خیر.

لایه های کولون و رکتوم

کولون و رکتوم از لایه‌های بافت زیر تشکیل شده اند.

  • مخاط: مخاط پوشش داخلی روده بزرگ و رکتوم است. تشکیل شده است از:

لایه نازکی از سلول‌های اپیتلیال (به نام اپیتلیوم)، لایه‌ای از بافت همبند (به نام lamina propria)) و لایه نازکی از ماهیچه (به نام مخاط عضلانی)

  • زیر مخاطی: زیر مخاط لایه‌ای از بافت همبند است که مخاط را احاطه کرده است. حاوی غدد مخاطی، عروق خونی، عروق لنفاوی و اعصاب است.
  • عضلانی پروپریا: عضله پروپریا در خارج از زیر مخاط قرار دارد. این یک لایه ضخیم از ماهیچه است. دارای یک حلقه داخلی از رشته‌های عضلانی دایره‌ای و یک حلقه بیرونی از رشته‌های عضلانی بلند است که دیواره روده بزرگ و راست روده را احاطه کرده است.
  • سروسا: سروزا لایه بیرونی روده بزرگ است. در بیشتر قسمت‌های راست روده یافت نمی‌شود.

کار رکتوم و کولون در بدن چیست؟

رکتوم آب و برخی مواد مغذی را از آنچه می‌خوریم و می‌نوشیم جذب می‌کند. مدفوع را تشکیل داده و ذخیره می‌کند و در نهایت مواد زائد را از بدن خارج می‌کند. غذای نیمه هضم شده از روده کوچک به روده بزرگ حرکت می‌کند. بخش‌های کولون سفت و شل می‌شوند تا غذا در روده بزرگ و رکتوم حرکت کند. این حرکت پریستالسیس نامیده می‌شود. در روده بزرگ، باکتری‌ها غذا را به قطعات کوچک‌تر تجزیه می‌کنند. لایه داخلی مخاط (به نام اپیتلیوم) آب و برخی مواد مغذی را جذب می‌کند.

مواد زائد مایع باقی مانده در روده بزرگ به مدفوع نیمه جامد تبدیل می‌شود. همچنین مخاطی تولید می‌کند که به مدفوع کمک می‌کند تا به راحتی در روده بزرگ و راست روده حرکت کند. با حرکت آن در روده بزرگ، آب بیشتری از آن جذب شده و جامدتر می‌شود. مدفوع از روده بزرگ خارج شده و به سمت راست روده حرکت می‌کند. رکتوم محل نگهداری مدفوع است. هنگامی که رکتوم پر است، مدفوع را از طریق مقعد به بیرون از بدن هل می‌دهد.

بیماری و مشکلات رکتوم

بسیاری از مشکلات رایج روی روده بزرگ و راست روده وجود دارد. این بیماری‌ها شامل سندرم روده تحریک پذیر، یبوست، هموروئید، شقاق مقعد، آبسه، کولیت، پولیپ و سرطان روده بزرگ است. بسیاری از فراد در حرکت مدفوع درون روده‌های خود مشکل دارند. چیزهای زیادی در ایجاد این مشکل نقش دارند، از جمله رژیم غذایی و سطح فعالیت. در ادامه برخی از مشکلات رایج روده را شرح خواهیم داد.

رکتوم چیست

اختلالات عملکردی

اختلالات عملکردی شرایطی هستند که در آن روده طبیعی به نظر می‌رسد اما به درستی کار نمی‌کند. این‌ها شایع‌ترین مشکلاتی هستند که روده بزرگ و رکتوم را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

یبوست

به عنوان مدفوع کوچک، سفت، سخت تعریف می‌شود. یبوست ممکن است ناشی از: فیبر ناکافی در رژیم غذایی، ننوشیدن مایعات کافی، عادات بد، به خصوص تاخیر در استفاده از توالت و مشکلات حرکتی در روده بزرگ، از جمله حرکت آهسته یا ناهماهنگ باشد. دفع مدفوع سفت ممکن است منجر به مشکلات مقعدی مانند شقاق (ترک‌های دردناک در پوشش بافت مقعد) یا هموروئید شود.

سندرم روده تحریک پذیر (کولون حساس، کولون اسپاستیک)

روده تحریک پذیر یا حساس وضعیتی است که در آن عضله روده بزرگ به شکل غیر طبیعی منقبض می‌شود (سفت می‌شود) که ممکن است منجر به مشکلات متعددی شود. برخی از بیماران اسهال دارند، برخی دیگر یبوست دارند و برخی دیگر به تناوب یبوست و اسهال دارند. انقباض غیرطبیعی می‌تواند منجر به افزایش فشار در روده بزرگ شود که باعث گرفتگی شکم، گاز، نفخ و گاهی اوقات اضطرار شدید (نیاز به دستشویی رفتن) می‌شود.

اختلالات ساختاری

اختلالات ساختاری آنهایی هستند که در آنها چیزی غیر طبیعی وجود دارد که ممکن است نیاز به برداشتن، تغییر یا ترمیم توسط یک عمل داشته باشد. اینها ممکن است شامل برداشتن بخشی از کولون برای دیورتیکولیت یا سرطان باشد.

اختلالات مقعدی (هموروئید داخلی)

هموروئید داخلی رگ‌های خونی طبیعی هستند که داخل دهانه مقعد را می‌پوشانند. هنگامی که هموروئید داخلی در نتیجه زور زدن یا بارداری بزرگ می‌شود، ممکن است تحریک شده و شروع به خونریزی کند. گاهی اوقات، هموروئید داخلی می تواند به اندازه‌ای بزرگ شود که خارج از دهانه مقعد برآمده شود. هموروئید وریدهای متورم و ملتهب در اطراف مقعد یا پایین رکتوم است.

هموروئید خارجی

سیاه‌رگ‌‌هایی هستند که درست زیر پوست در قسمت بیرونی مقعد قرار دارند. معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند. گاهی اوقات لخته خون ممکن است ایجاد شود و بسیار دردناک باشد. این‌ها لخته‌های خون خطرناکی نیستند که بتوانند به اندام‌های دیگر بروند. خیلی اوقات این به خودی خود بهتر می‌شود. گاهی اوقات، لخته با بی حسی موضعی در مطب پزشک برداشته می‌شود.

شقاق مقعد

شقاق مقعدی شکاف یا پارگی در پوشش مقعد است که پس از ضربه ایجاد می‌شود. این می‌تواند در نتیجه مدفوع سفت یا حتی اسهال رخ دهد. شقاق مقعدی باعث خونریزی و درد شدید سوزش می‌شود. درد ناشی از اسپاسم عضله اسفنکتر است که توسط این پارگی در معرض هوا قرار می‌گیرد. شقاق مشکل مقعدی است که اغلب به اشتباه تشخیص داده می‌شود. آنها اغلب با هموروئید اشتباه می‌شوند.

بیماری دیورتیکولار

دیورتیکول‌های کولون کیسه‌های کوچکی در پوشش روده هستند که زمانی ایجاد می‌شوند که پوشش از طریق نقاط ضعیف عضله دیواره روده تحت فشار قرار می‌گیرد. آنها معمولا در کولون سیگموئید ظاهر می‌شوند، جایی که روده بزرگ بیشترین فشار را اعمال می‌کند. دیورتیکول‌های کولون کیسه‌های کوچک بیرونی یا کیسه‌هایی هستند که از طریق نقاط ضعیف در لایه‌های ماهیچه‌ای دیواره روده بزرگ عبور می‌کنند.

بیماری دیورتیکول در جوامع غربی بسیار شایع است و ممکن است به دلیل رژیم غذایی غربی کم فیبر باشد. دیورتیکول‌ها به ندرت علائم ایجاد می‌کنند مگر اینکه یکی از کیسه‌ها مسدود و عفونی شود. این بیماری دیورتیکولیت نامیده می‌شود و در حدود ۱۰ درصد از افراد مبتلا به دیورتیکول رخ می‌دهد. گاهی اوقات خونریزی در این ناحیه وجود دارد.

پولیپ و سرطان

سرطان روده بزرگ و رکتوم یک مشکل عمده سلامت است. زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های پوشش روده بزرگ به ‌طور کنترل نشده رشد و تقسیم می‌شوند. عوامل زیادی در این از دست دادن کنترل نقش دارند، از جمله محیط، رژیم غذایی و ژنتیک. اولین ناهنجاری در روده در سرطان روده بزرگ یک پولیپ است، یک رشد کوچکی که شبیه قارچ است و از بافت پوششی روده بزرگ بیرون زده است. انواع مختلفی از پولیپ‌ها وجود دارد و همه آن‌ها به سرطان تبدیل نمی‌شوند.

با این حال، برداشتن این پولیپ‌ها قبل از ایجاد تغییرات شدید و رشد می‌تواند از پیشرفت سرطان جلوگیری کند. پولیپ‌ها توده‌های غیر طبیعی کوچکی هستند که از بافت پوشاننده روده بزرگ یا راست روده بیرون زده‌اند. هنگامی که سرطان ایجاد می‌شود، باید با جراحی برداشته شود. شیمی درمانی ممکن است برای سرطان کولون یا رکتوم توصیه شود. برخی از سرطان‌های راست روده ممکن است نیاز به پرتودرمانی داشته باشند.

کولیت

کولیت گروهی از شرایط است که باعث التهاب روده بزرگ می‌شود و کولیت التهاب پوشش داخلی روده بزرگ است. انواع مختلفی از کولیت وجود دارد، از جمله:

 عفونی (به دلیل عفونتی که به روده بزرگ حمله می کند)
 ایسکمیک (ناشی از نرسیدن خون کافی به روده بزرگ)
 پرتویی (پس از پرتودرمانی، معمولاً برای سرطان پروستات، رکتوم یا سرطان زنان)

کولیت باعث اسهال، خونریزی مقعدی، گرفتگی شکم می‌شود. درمان بستگی به تشخیص دارد که با کولونوسکوپی و بیوپسی (برداشتن سلول‌ها یا بافت برای بررسی زیر میکروسکوپ) انجام می‌شود.

خلاصه

بسیاری از بیماری‌های روده بزرگ و راست روده را می‌توان با جستجوی مراقبت‌های پزشکی پیشگیری یا درمان کرد. افرادی که علائم هر یک از این شرایط را دارند باید با پزشک خود مشورت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button