انواع سرطان پوست؛ بررسی تمام سرطان های پوستی شایع و نادر

سرطان پوست همان طور که از نامش پیداست، در پوست ظاهر می شود. پوست از سلول های مختلفی تشکیل شده است. از همین جهت، اینکه سرطان در کدام محل سلول ها به وجود آمده است نوع آن را مشخص می کند. به عنوان مثال اگر سرطان در سلول هایی که رنگدانه پوست را تعیین می کنند، به وجود آیند؛ با  عنوان ملانوم شناخته می شوند.
وقتی که سلول ها طبق روند طبیعی، یعنی رشد در تعداد معین و از بین رفتن بعد از مدت مشخصی ، پیش نروند. مشکلاتی را به وجود می آورند. رشد بیش از حد سلول ها، توده ها را تشکیل می دهد. این توده ها اگر  بدخیم باشند، عنوان سرطان به خود می گیرند.  سلول های سرطانی برای حمله به فضای سایر قسمت های بدن و گرفتن اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز برای زنده ماندن و فعالیت کردن ، به بافتهای اطراف غلبه می کنند. بیشتر سرطان های پوست از لایه بالایی پوست شروع می شود که، اپیدرم نام می گیرند.
در این مقاله انواع سرطان را بررسی کرده ایم؛ و نکاتی که آن ها را از یکدیگر متمایز می کند را، توضیح داده ایم. با ما همراه باشید.

انواع سرطان پوست

چند نوع سرطان پوست داریم؟

تشخیص اینکه کدام نوع از سرطان پوست بیمار را، درگیر کرده است؛ به انتخاب روش درمانی موثر، بسیار کمک می کند. به طور کل، انواع سرطان پوست جدی هستند و باید هر چه سریع تر درمان شوند. متداول ترین سرطان ها عبارت اند از: 

انواع سرطان پوست شایع

کارسینومای سلول پایه: با نام کارسینوم سلول بازال نیز شناخته می شود. یکی از شایع ترین انواع سرطان پوست می باشد. معمولا در مناطق پوست سر و گردن که بیشتر در معرض آفتاب قرار می گیرند، ایجاد می شود. سرطان های سلول پایه معمولاً به آرامی رشد می کنند و به ندرت اتفاق می افتد که به غدد لنفاوی مجاور یا حتی در نقاط دوردست بدن گسترش یا متاستاز پیدا کنند. گسترش در سایر بدن، در صورت عدم درمان رخ می دهد ، بنابراین تشخیص و درمان به موقع مهم است. 
سرطان کارسینوم بازال در منطقه ای که وجود دارد، می تواند بسیار شدت یابد. متاسفانه افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند، در معرض خطر زیاد به سرطان سلول پایه جدید در جاهای دیگر بدن، قرار دارند. تقریبا نیمی از افرادی که در پنج سال اول تشخیص به سرطان هستند، باز هم به یک سرطان پایه دیگر مبتلا می شوند. 

سرطان سلول سنگفرشی: رتبه ی دوم انواع سرطان پوست در شیوع را، دارد. آنها از سلولهای سنگفرشی تخت تشکیل می شوند که قسمت عمده ای از اپیدرم بیرونی ، خارجی ترین لایه پوست را تشکیل می دهد. این نوع سرطان پوست هم معمولاً در مناطقی از پوست که در معرض آفتاب قرار گرفته اند مانند گردن ، گوش ها ، صورت یا پشت دست دیده می شود ، اما ممکن است در  ناحیه ی پوستی مناطق دیگر نیز بروز کند. سرطان های سلول سنگفرشی معمولاً به آهستگی رشد می کنند و گسترش یا متاستاز آنها غیرمعمول است. اما بیشتر از کارسینوم سلول بازال به بافت چربی زیر پوست حمله کرده و یا حتی بیشتر گسترش می یابد.

ملانوم: نوع دیگر و جدی سرطان پوست می باشد. برخی از سلول های پوستی وظیفه تولید رنگدانه را دارند که به ملانین معروف می باشند. سرطان ملانوم در ملانوسیت ها (ملانین) ، ایجاد می شوند. این سلول ها زمانی که در معرض آفتاب قرار می گیرند، تیره می شوند و این یک واکنش محافظ برای محافظت از لایه های عمیق پوست در برابر اثرات مضر اشعه UV است.

سرطان سلول مرکل: این شکل نادر اما تهاجمی سرطان پوست می باشد.  از سلول های مرکل آغاز می شود که همراه با انتهای عصب می باشد، و  حس لامسه را به پوست می دهد. سرطان سلول مرکل هم  در مناطقی از پوست در معرض آفتاب مانند صورت یا پوست سر شایع می باشند. افراد بالای ۵۰ سال با سیستم ایمنی به خطر افتاده بیشتر در معرض خطر ابتلا به این نوع سرطان پوست هستند. سرطان سلول مرکل ممکن است در مغز ، استخوان ها ، کبد یا ریه ها متاستاز ایجاد کند.

سرطان سلول مرکل

سرطان های نادر پوست

انواع دیگر سرطان پوست بسیار نادر است ، که عبارت اند از: 

  • سارکوم Kaposi (KS): توسط ویروس هرپس انسانی ۸ ایجاد می شود. این سرطان معمولاً به صورت ضایعات یا تومورهایی روی پوست ظاهر می شود. این تومورهای  بدخیم همچنین می توانند در دهان ، ریه ها یا دستگاه گوارش ایجاد شوند. بیشتر بیماران KS به HIV ، ویروسی که باعث ایدز می شود نیز، مبتلا هستند. KS در سایر بیمارانی که سیستم ایمنی بدن آنها به شدت آسیب دیده است نیز، رخ می دهد.
  • کراتوز اکتینیک: یک رشد پیش سرطانی است که باید به موقع درمان شود. زیرا اگر درمان نشود می تواند به سرطان پوستی دیگری به نام کارسینوم سلول سنگفرشی تبدیل شود. این رشد در خوشه های پوستی که در اثر تابش اشعه ماورا بنفش (UV) آسیب دیده اند ، دیده شود.
  • لنفوم پوستی : نوعی لنفوم غیر هوچکین است. بیشتر موارد لنفوم در غدد لنفاوی تشکیل می شود ، که غدد کوچکی هستند که در بدن پخش شده و سلولهای T و B ، سلول های بیماریزا را تولید می کنند که به آنها لنفوسیت نیز می گویند. اما ممکن است لنفوم در بافت لنفاوی دیگری از جمله طحال ، مغز استخوان و پوست نیز ایجاد شود. این سرطان نادر گاهی به صورت بثورات یا برجستگی های پوستی ظاهر می شود.
  • Keratoacanthoma : به طور معمول تومورهای خوش خیم (غیر سرطانی) هستند که به آرامی رشد می کنند و اغلب خود به خود از بین می روند. تومورهای کراتوآکانتوما که به رشد خود ادامه می دهند اغلب مانند نوعی کارسینوم سلول سنگفرشی درمان می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button