راه حل های مطمئن برای پیشگیری از سرطان پروستات : بررسی عوامل خطر

سرطان پروستات، سرطانی که مردان زیادی را درگیر خود کرده است. این سرطان بین مثانه و آلت تناسلی مردان قرار می گیرد. در  سرطان پروستات، سلول های غیر طبیعی در بافت پروستات، تشکیل می شود. از عوارض این سرطان، می توان به اختلال در ادرار و عملکرد جنسی اشاره کرد. پیشگیری از سرطان پروستات خیلی راحت تر از درمان آن است. البته انجام تمام موارد پیشگیری، به معنای قطعی  مبتلا نشدن به سرطان پروستات نمی باشد. 
در این مقاله عوامل خطر و پیشگیری از سرطان پروستات را به طور کامل برایتان توضیح داده ایم. با ما همراه باشید. 

پیشگیری از سرطان پروستات

عوامل خطر 

همانطور که گفتیم؛ با قطعیت کامل نمی توان گفت که، چه مواردی احتمال ابتلا شدن یا نشدن به سرطان پروستات را، افزایش یا کاهش می دهد. اما می توان با رعایت برخی نکات و افزایش آگاهی، میزان این احتمال را تغییر داد. برخی از عوامل خطر را نمی توان از بین برد یا کاهش داد. اما برخی با انجام موارد پیشگیری به طور قابل توجهی کاهش می یابند. عوامل خطر شایع عبارت اند از: 

  • افزایش سن
  • داشتن سابقه خانوادگی
  • داشتن بیماری های ژنتیکی در خود یا خانواده
  • چاقی و اضافه وزن
  • قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مواد شیمیایی

راه حل های پیشگیری از سرطان پروستات

عوامل مختلفی برای به وجود سرطان پروستات در مردان می شود. اگر مموارد زیر را انجام بدهید به طور قابل توجهی، میزان درگیری با این سرطان را کاهش می دهد. حفظ سلامتی، مهم ترین مسئله در زندگی همه ی انسان ها می باشد، که همیشه باید حواسمان به آن باشد.  پیشگیری از سرطان پروستات شامل موارد زیر می باشد:

رژیم غذایی سالم داشته باشید: چربی و کلسترول های اضافی را از برنامه ی غذاییتان حذف کنید. مصرف منظم غذاهای پر چربی ، به ویژه چربی حیوانی ،خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد. برای کاهش میزان چربی مصرفی روزانه ، غذاهای چرب را محدود کنید؛ یا انواع کم چربی را جایگزین بکنید. به عنوان مثال ، مقدار چربی را که هنگام پخت و پز به غذاها اضافه می کنید ، کاهش دهید ، برش های کمتری برای گوشت، انتخاب کنید و محصولات لبنی کم چرب را جایگزین محصولات پرچرب کنید. از گوشت سوخته نیز، پرهیز شود. گوشت سوخته ، از سرخ کردن یا کباب کردن در دمای بالا ، ممکن است یک ترکیب شیمیایی تولید کند که منجر به سرطان شود.
افزایش فعالیت جنسی: مردانی که فرایند انزال بیشتری داشته باشند کمتر درگیر این بیماری می شوند. از شریک جنسی خود، بخواهید ارتباط جنسی بیشتری با شما برقرار کند.
ورزش کنید: مطالعات در مورد ورزش و خطر سرطان پروستات، نشان داده است؛ در مردانی که ورزش می کنند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کمتری وجود دارد. ورزش کردن در حفظ سلامتی شما بسیار موثر می باشد. علاوه بر کمک در رسیدن به یک وزن سالم ، ورزش می تواند باعث کاهش التهاب ، بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و مقابله با برخی از تأثیرات منفی زندگی شود. عادت کنید روزانه به مدت ۳۰ دقیقه ورزش کنید. کم تحرکی می تواند هم عامل خیلی بیماری ها شود و هم اینکه سرعیت بیماری ها را افزایش دهد.
سیگار را ترک کنید: ترک سیگار نه تنها در کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات موثر می باشد بلکه در حفظ سلامتی قلب و ریه ها خیلی کمک می کند.
خوردن میوه ها و سبزیجات را، افزایش دهید: در روز تعداد میوه و مقدار سبزیجات بیشتری مصرف کنید.  میوه ها و سبزیجات پر از ویتامین ها و مواد مغذی است که تصور می شود خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش می دهد ، اگرچه تحقیقات ثابت نکرده است؛ که هیچ ماده مغذی خاصی، برای کاهش خطر شما تضمین شده باشد. همچنین خوردن میوه و سبزیجات بیشتر، باعث می شود، فضای کمتری برای غذاهای دیگر مانند غذاهای پرچرب داشته باشید. سعی کنید خوردن گوجه به صورت روزانه را هرگز فراموش نکنید. خوردن میوه و سبزیجات را برای میان وعده در نظر بگیرید.

تاثیر رژیم غذایی در پیشگیری از سرطان پروستات

ویتامین D زیاد بخورید: اکثر افراد به اندازه کافی ویتامین D. دریافت نمی کنند. داشتن ویتامین d کافی در بدن  به محافظت در برابر سرطان پروستات و بسیاری از شرایط دیگر کمک می کند. غذاهای غنی از ویتامین D شامل روغن جگر ماهی ، ماهی قزل آلا وحشی و قارچ های خشک می باشد. از آنجا که آفتاب منبع بهتر و در دسترس ویتامین D است ، بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند هر روز ۱۰ دقیقه در معرض آفتاب قرار بگیرید. در صورت کمبود شدید این ویتامین، پزشکان مصرف مکمل های ویتامین D را، توصیه می کنند. 
کاهش میزان مصرف لبنیات: مقدار لبنیات را که روزانه می خورید کاهش دهید. در مطالعات انجام شده ، مردانی که بیشترین محصولات لبنی را مصرف می کردند – مانند شیر ، پنیر و ماست – هر روز بیشترین خطر ابتلا به سرطان پروستات را داشتند. اما نتایج مطالعه متفاوت بوده است و تصور می شود که خطر مرتبط با محصولات لبنی کم باشد
حفظ وزن سالم و دوری از چاقی: مردانی که شاخص توده بدنی (BMI)  آن ها عدد ۳۰ یا بالاتر از آن باشند، که  شامل مردان چاق یا دارای اضافه وزن می باشد؛ خطر ابتلا به سرطان پروستات افزایش می یابد. اگر اضافه وزن یا چاقی دارید ، حتما روی کاهش وزن کار کنید. برای رسیدن به این هدف، تعداد کالری دریافتی در روز را کاهش دهید و میزان ورزش روزانه خود را افزایش دهید. اما اگر از وزن خوبی برخوردار هستید ، با ورزش بیشتر روزهای هفته و انتخاب یک رژیم غذایی سالم که سرشار از میوه ، سبزیجات و غلات کامل باشد، برای حفظ آن تلاش کنید. چاقی می تواند یک عامل خطر برای ایجاد سرطان پروستات تهاجمی باشد. به طور کلی ، کاهش وزن و حفظ وزن سالم حتی با افزایش سن نیز، می تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان و بسیاری از مشکلات سلامتی کمک کند.
چای سبز و سویا بخورید: آزمایشات بالینی نشان داده است که سویا سطح PSA را کاهش می دهد و چای سبز به مردانی که در معرض خطر بالای سرطان پروستات هستند کمک می کند خطر خود را کاهش دهند. 
داروهای شیمیایی: مردانی که مبتلا به هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) باشند. اغلب موارد با داروهای کم فشار دی هیدروتستوسترون (DHT) تحت عنوان های فیناستراید و دوتاستراید، تحت درمان قرار می گیرند. این داروها توانایی کاهش سرطان پروستات رانیز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button