اندازه پولیپ روده بزرگ و خطر سرطان

پولیپ کولون رشدی در داخل روده بزرگ است. در حالی که بیشتر آنها بی ضرر هستند، بین اندازه پولیپ روده بزرگ و خطر ابتلا به سرطان همبستگی وجود دارد. پولیپ‌های روده بزرگ که به رشد خود ادامه می‌دهند، یا بسیار بزرگ می‌شوند، می‌توانند سرطانی شوند، بنابراین پزشکان آنها را برمی‌دارند. هرکسی می‌تواند به پولیپ روده بزرگ مبتلا شود و حدود ۶ درصد از کودکان به این پولیپ مبتلا هستند. با این حال، خطر ابتلا به پولیپ روده بزرگ و سرطان روده بزرگ با افزایش سن افزایش می‌یابد. حدود یک سوم افراد بالای ۵۰ سال دارای پولیپ هستند. بیش از ۹۵% سرطان روده بزرگ با پولیپ روده بزرگ شروع می‌شود.

خطر سرطانی بودن پولیپ‌های کوچک‌تر از ۵ میلی متر بسیار کم است. در پولیپ‌های بزرگتر، خطر ابتلا به سرطان افزایش می‌‌یابد. پولیپ‌های روده بزرگ بسیار کند رشد می‌کنند و اغلب علائمی ایجاد نمی‌کنند. غربالگری منظم سرطان روده بزرگ می‌تواند به شناسایی آنها قبل از سرطانی شدن کمک کند.

اندازه پولیپ روده بزرگ و خطر سرطان

پولیپ چیست و چرا ممکن است منجر به سرطان شود؟

سرطان زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌ها خارج از کنترل رشد کنند و تومور ایجاد کنند سرطان روده بزرگ نیز از این قاعده مستثنی نیست. سرطان روده بزرگ معمولاً با رشد غیر معمول در روده بزرگ شروع می‌شود. پزشکان به این رشدها پولیپ می‌گویند. همه پولیپ‌ها سرطانی نیستند. با این حال، داشتن پولیپ یک عامل خطر برای در نهایت ابتلا به سرطان است. حداقل ۹۵% سرطان روده بزرگ با پولیپ شروع می‌شود. امکان دارد سال‌ها طول بکشد تا این پولیپ‌ها به سرطان تبدیل شوند. به همین دلیل است که غربالگری سرطان روده بزرگ در پیشگیری از سرطان قبل از گسترش آن بسیار موثر است. پزشکان پولیپ‌های روده بزرگ را به چندین زیرگروه تقسیم می‌کنند:

لوله ای: برآمدگی لوله مانند

پرز: برآمدگی انگشت مانند

هر دو می‌توانند سرطانی یا پیش سرطانی باشند، اما توده‌های بزرگ‌تر به احتمال زیاد پرز هستند. آدنوم یک پولیپ روده بزرگ است که می‌تواند به سرطان تبدیل شود. هیچ اندازه مشخصی وجود ندارد که در آن پولیپ سرطانی شود. حتی در میان پولیپ‌های بزرگ، اکثریت آنها سرطانی نیستند.

اندازه پولیپ و خطر ابتلا به سرطان

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ در مورد اندازه پولیپ و سرطان شامل ۵۵۰۸۱۱ پولیپ بود. اکثریت (۸۱٪) ۱-۹ میلی‌متر قطر داشتند. تنها درصد کمی از پولیپ‌ها (۳.۴%) سرطانی بودند. با این حال، نرخ سرطان در میان بزرگترین پولیپ‌ها بالاتر بود. درصد پولیپ‌های سرطانی بر حسب اندازه به شرح زیر است:

اندازه پولیپ درصد سرطانی

 • ۱-۵ میلی متر ۰.۶٪
 • ۶-۹ میلی متر ۲.۱٪
 • ۱۰ میلی متر + ۱۳.۴٪

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۸ در چین نشان داد که پولیپ‌های بزرگتر از ۳۱ میلی‌متر با خطر بالاتر سرطان روده بزرگ مرتبط است. افراد بالای ۵۰ سال بیشتر در معرض ابتلا به سرطان و پولیپ، به خصوص پولیپ‌های بزرگ بودند. مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۸ این یافته را تأیید می‌کند. این مطالعه در مجموع ۱۵۹۰۶ پولیپ را تجزیه و تحلیل کرد. از بین پولیپ‌های بزرگتر از ۳۰ میلی‌متر، ۶/۴ درصد سرطانی بودند. بروز سرطان در پولیپ‌های با اندازه کمتر از ۵ میلی‌متر ۰ درصد بود.

سایر علائم و نشانه‌های سرطان روده بزرگ

پولیپ‌های روده بزرگ به کندی رشد می‌کنند و افراد مبتلا به پولیپ یا سرطان کولون ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند. به همین دلیل است که غربالگری سرطان روده بزرگ بسیار مهم است. علائم افراد عبارتند از:

 • خونریزی از رکتوم
 • خونریزی در حین اجابت مزاج
 • احساس می‌کنند که روده‌های آن‌ها پس از اجابت مزاج خالی نیست.
 • یبوست یا اسهال مکرر
 • درد در معده آن‌ها
 • تغییر در عادات روده

درمان پولیپ‌های روده بزرگ

پزشک معمولاً می‌تواند پولیپ‌های روده بزرگ را همزمان با شناسایی آنها را حذف کند. در طی یک پولیپکتومی، پزشک پولیپ را برمی‌دارد. این به آنها اجازه می‌دهد تا پولیپ را برای سرطان آزمایش کنند و از رشد و تبدیل پولیپ‌های غیرسرطانی و پیش سرطانی به سرطان جلوگیری کنند. بسته به تعداد و اندازه پولیپ‌ها، پزشک غربالگری‌های اضافی یا مکرر سرطان روده بزرگ را توصیه کند.

اگر پولیپ‌ها سرطانی باشند، پزشک جراحی را توصیه می‌کند. این حذف بخشی از روده بزرگ برای جلوگیری از ادامه رشد سرطان است. اگر پزشک بتواند سرطان را از بین ببرد، اکثر سرطان‌های مرحله اولیه نیازی به شیمی درمانی ندارند. با این حال، مراحل پیشرفته‌تر به شیمی درمانی نیاز خواهند داشت.

برخی از انواع سرطان کولون به داروهای هدفمند ایمونوتراپی پاسخ می‌دهند. ایمونوتراپی از سیستم ایمنی برای شناسایی و درمان سرطان حمایت می‌کند. درمان مناسب به موارد زیر بستگی دارد:

 • خود سرطان
 • سلامت فرد مبتلا به سرطان
 • سرطان چقدر پیشرفته است
 • آیا به سایر نواحی بدن سرایت کرده است

درمان مناسب همچنین به ویژگی‌های منحصر به‌ فرد سرطان بستگی دارد که متخصصان از آن به عنوان بافت‌شناسی یاد می‌کنند درمان نیز عمیق خواهد شد.

اندازه پولیپ روده بزرگ و خطر سرطان

چشم انداز

برداشتن زود هنگام پولیپ روده بزرگ چشم انداز خوبی دارد. با این حال، افرادی که سابقه پولیپ دارند می‌تواند پولیپ بیشتری ایجاد کنند. برخی شرایط، مانند پولیپ روده، خطر ابتلا به پولیپ بیشتر در فرد را افزایش می‌دهد. خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در طول عمر فرد مبتلا به این شرایط بیشتر است و می‌تواند نیاز به غربالگری‌های مکرر داشته باشد. سندرم لینچ یا پولیپ آدنوماتوز خانوادگی (FAP) استعدادهای ژنتیکی هستند که خطر ابتلا به این سرطان‌ها را نیز افزایش می‌دهند. تقریباً نصف افراد مبتلا به سرطان کولورکتال به سرطان مبتلا می‌شوند که معمولاً به کبد گسترش می‌یابد.

با این حال، در مراحل اولیه، اگر پزشک بتواند سرطان را به طور کامل حذف کند، چشم‌انداز خوب است و ممکن است بتوان سرطان را درمان کرد. یک فرد ممکن است تا پایان عمر خود نیاز به غربالگری مداوم سرطان داشته باشد.

کلام آخر

بسیاری از افراد می‌توانند از انجام کولونوسکوپی اجتناب کنند یا آن را به تاخیر بیندازند. با این حال، یک ابزار بسیار موثر برای تشخیص پولیپ روده بزرگ و مراحل اولیه سرطان روده بزرگ باقی می‌ماند. این پولیپ‌ها معمولاً به آرامی رشد می‌کنند و زمان زیادی برای تشخیص و حذف قبل از تبدیل شدن به سرطان دارند. بدون غربالگری، شناسایی نمی‌شوند و به سرطان اجازه رشد و گسترش می‌دهد. درمان پولیپ و سرطان در مراحل اولیه بسیار ساده‌تر از درمان سرطان پیشرفته روده بزرگ است. افراد بالای ۵۰ سال و همچنین افرادی که در معرض خطر بالای سرطان روده بزرگ هستند، باید در مورد آزمایش غربالگری با پزشک مشورت کنند. مردم همچنین باید توجه داشته باشند که گزینه‌های دیگری برای غربالگری سرطان روده بزرگ وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button