سرطان تخمدان و بارداری : هر آنچه باید بدانید!

وجود تومورها و توده‌هایی بر روی تخمدان‌ها در دوران بارداری نسبتاً شایع هستند. بااین‌حال، اگر پزشک یک تومور تخمدان را در دوران بارداری پیدا کند، به ندرت سرطانی است. سرطان تخمدان در دوران بارداری غیر معمول است. پزشکان ممکن است در تشخیص سرطان تخمدان در دوران بارداری مشکل داشته باشند، زیرا برخی از علائم سرطان تخمدان، مانند نفخ یا فشار در لگن نیز در این دوران شایع هستند.

اگر فردی در دوران بارداری مبتلا به سرطان تخمدان باشد، هدف پزشکان معمولاً درمان آن و کمک به فرد برای زایمان به موقع است. این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه سرطان تخمدان می‌تواند بر والدین و جنین در دوران بارداری تأثیر بگذارد و گزینه‌های درمانی سرطان تخمدان و بارداری موجود را بررسی می‌کند.

سرطان تخمدان و بارداری

علائم و نشانه‌های سرطان تخمدان

در مراحل اولیه بیماری ، ممکن است فرد هیچ علائمی نداشته باشد. علائم سرطان تخمدان شامل موارد زیر است:

 • نفخ شکم ، فشار و درد
 • معده ناراحت
 • سوزش سردل
 • مشکل در غذا خوردن
 • خیلی زود هنگام غذا خوردن احساس کامل می‌کنید
 • ادرار کردن مکرر ، گاه با فوریت
 • خستگی
 • کمردرد
 • یبوست

برخی از این علائم ممکن است به دلیل بارداری باشد، اما در صورت وخیم تر شدن یا ادامه آن با پزشک خود مشورت کنید. اگر سابقه خانوادگی سرطان تخمدان دارید، حدود ۵ تا ۱۰ درصد از سرطان‌ها ارثی هستند.

سرطان تخمدان چه تاثیری بر زنان باردار دارد؟

براساس، توده‌های روی تخمدان‌ها می‌توانند در ۰.۱۵ تا ۵.۷ درصد از بارداری‌ها رخ دهند و بیشتر آنها خوش‌خیم هستند این اتفاق بسیار نادر است که تومورهای خوش‌خیم تخمدان به سرطان تخمدان تبدیل شوند. سرطان تخمدان حدود ۳ تا ۶ درصد از رشد غیرطبیعی تخمدان‌ها در دوران بارداری را تشکیل می‌دهد. اگر فردی در دوران بارداری تشخیص سرطان تخمدان را دریافت کند، پزشک حاملگی او را پرخطر می‌داند.

آیا سرطان تخمدان بر جنین تأثیر می‌گذارد؟

بعید است که سرطان بر سلامت یا رشد جنین تأثیر بگذارد. برای اینکه سرطان روی جنین تأثیر بگذارد، سلول‌های سرطانی باید از سد جفت عبور کنند. اگرچه مواد مغذی و اکسیژن از منبع خون فرد از طریق جفت به جنین می‌رسد، اما به ندرت اتفاق می افتد که سلول‌های سرطانی به جفت و حتی به جنین سرایت کنند.

درمان سرطان تخمدان، شامل جراحی و شیمی درمانی، ممکن است خطر بیشتری برای جنین نسبت به خود سرطان داشته باشد. جراحان می‌توانند جراحی سرطان تخمدان را در دوران بارداری با ایمنی نسبی انجام دهند. با این حال، اگر فردی در سه ماهه اول خود تحت عمل جراحی قرار گیرد، خطر سقط جنین کمی بیشتر است. اگرچه ممکن است خطر کمی برای جنین افزایش یابد، اما در صورت نیاز، فرد نباید جراحی را به تاخیر بیندازد.

اگر فردی در سه ماهه دوم یا سوم بارداری شیمی درمانی شود، برای جنین بی‌خطرترین است. سه ماهه اول زمانی است که جنین در حال رشد اندام‌ها است. ۱۰ تا ۲۰ درصد احتمال ناهنجاری جنین با شیمی درمانی در سه ماهه اول و ۱.۳ درصد خطر ناهنجاری در سه ماهه دوم یا سوم وجود دارد. براساس تحقیقات انجام شده، در سه ماهه دوم و سوم بارداری، عوارض طولانی مدت قابل توجهی در جنین با قرار گرفتن در معرض شیمی درمانی وجود ندارد.

آیا تست بارداری می‌تواند سرطان تخمدان را تشخیص دهد؟

به گزارش LabTestsOnline، گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) هورمونی است که معمولاً فقط در دوران بارداری قابل اندازه گیری است. آزمایش بارداری می‌تواند hCG را در ادرار تشخیص دهد. برخی از تومورها و سرطان‌های غیرطبیعی hCG ترشح می‌کنند که به این معنی است که می‌تواند نشانگر تومور باشد. با این حال، آزمایش‌های بارداری قادر به تشخیص سرطان تخمدان نیستند.

خون روش ترجیحی برای اندازه گیری سطح hCG به عنوان ابزار تشخیصی سرطان است. اگرچه افزایش سطح hCG در خون به معنای افزایش سطح hCG در ادرار است، اما نتایج قابل تعویض نیستند. برای تشخیص سرطان تخمدان، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید:

 • معاینه فیزیکی و معاینه لگن
 • سونوگرافی و سایر آزمایشات تصویربرداری
 • آزمایش خون، مانند CA-125
 • برداشتن توده در صورت مشکوک بودن به تومور
 • همچنین ممکن است فرد تحت سونوگرافی ترانس واژینال قرار گیرد که شامل قرار دادن پروب اولتراسوند در واژن است.
درمان سرطان تخمدان در دوران بارداری

درمان سرطان تخمدان در دوران بارداری

پزشکان درگیر در مدیریت و درمان سرطان تخمدان در دوران بارداری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • یک متخصص زنان و زایمان
 • یک انکولوژیست
 • یک متخصص بیهوشی
 • یک متخصص نوزادان
 • یک روانشناس

این به این دلیل است که تصمیم گیری پیچیده است و ممکن است نگرانی در مورد سلامت والدین و جنین وجود داشته باشد. نوع درمان و برنامه درمانی می‌تواند به عوامل مختلفی از جمله مرحله یا گسترش سرطان، نوع سرطان و نوع فرعی بستگی داشته باشد. یک پزشک درمان را برای فرد انجام می‌دهد که معمولاً شامل جراحی و شیمی درمانی می‌شود. پزشکان معمولاً می‌توانند بین هفته‌های ۱۶ تا ۲۰ بارداری عمل جراحی انجام دهند و شیمی‌درمانی را در سه ماهه دوم و سوم بارداری انجام دهند.

اگر پزشک در اواخر بارداری سرطان را تشخیص دهد، ممکن است فرد برای شروع درمان تا پس از زایمان صبر کند. همچنین ممکن است پزشک برای شروع درمان و به حداقل رساندن خطر برای فرد مبتلا به سرطان تخمدان، زایمان زودرس را در نظر بگیرد. در شرایط خاص، ممکن است فرد نیاز به تصمیم گیری با پزشک خود در مورد ادامه بارداری داشته باشد. اگر سرطان پیشرفته یا تهاجمی باشد، ممکن است فرد نیاز به درمان فوری داشته باشد.

درمان چه تاثیری بر بارداری آینده خواهد داشت؟

درمان سرطان ممکن است به روش‌های زیر بر بارداری‌های آینده تأثیر بگذارد:

 1. جراحی دهانه رحم: اگر فردی برای برداشتن قسمتی از دهانه رحم جراحی کند، ممکن است در معرض خطر سقط جنین یا زایمان زودرس باشد. 
 2. شیمی درمانی: برخی از درمان های شیمی درمانی ممکن است به سلول‌های قلب آسیب برساند و قلب را ضعیف کند و خطر بارداری را افزایش دهد.
 3. پرتودرمانی: اگر فردی پرتودرمانی داشته باشد، ممکن است سلول‌ها و خونرسانی رحم را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین می‌تواند شانس تولد زودرس، سقط جنین و وزن کم هنگام تولد را افزایش دهد.

تلاش برای بچه دار شدن بعد از سرطان تخمدان

پزشکان ممکن است به افراد توصیه کنند قبل از اقدام به بارداری پس از درمان سرطان، مدتی صبر کند. مدت زمان بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله:

 • نوع و مرحله سرطان
 • سن فرد
 • درمانی که دریافت می‌کنند

یک پزشک متخصص می‌تواند به فرد توصیه کند که چه مدت باید قبل از باردار شدن صبر کند. اگر فردی سرطان تخمدان داشته باشد، بخشی از درمان او ممکن است برداشتن هر دو تخمدان، لوله‌های فالوپ و رحم باشد. این بدان معنی است که فرد به طور طبیعی باردار نمی‌شود، اما ممکن است گزینه‌های دیگری داشته باشد. اگر پزشکان سرطان را زود تشخیص دهند و فقط یک تخمدان را درگیر کند، ممکن است رحم حفظ شود و تخمدان دیگر بارور بماند. با این حال، شیمی درمانی ممکن است خطر یائسگی زودهنگام را در فرد افزایش دهد و به تخمدان باقی مانده آسیب برساند. گزینه‌های بارداری پس از سرطان تخمدان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

لقاح آزمایشگاهی (IVF)

اگر فردی هیسترکتومی کامل را به عنوان بخشی از درمان سرطان تخمدان خود انجام نداده باشد، می‌تواند با استفاده از IVF باردار شود. IVF فرآیندی است که در آن اسپرم شریک زندگی فرد یا اهداکننده، تخمک‌های فرد یا تخمک‌های اهداکننده را بارور می‌کند که پزشک آن را در رحم قرار می‌دهد.

رحم جایگزین

اگر فردی هیسترکتومی کامل با برداشتن تخمدان‌ها و رحم انجام داده باشد یا IVF گزینه مناسبی نباشد، ممکن است رحم جایگزین را در نظر بگیرد. رحم اجاره ای به این معناست که فرد دیگری جنین در حال رشد را از طریق حاملگی برای شخص حمل کند.

متخصصان بهداشت و درمان، اسپرم شریک یا اهداکننده را از طریق لقاح مصنوعی در رحم جایگزین می‌گذارند یا یک جنین از تخمک یک فرد یا یک اهداکننده و اسپرم شریک یا اهداکننده را در رحم جانشین قرار می‌دهند.

خلاصه

درمان سرطان تخمدان که فرد در دوران بارداری دریافت می‌کند، اغلب شبیه به کسانی است که باردار نیستند و شامل جراحی و شیمی درمانی می‌شود. با این حال، زمان و نحوه دریافت درمان ممکن است متفاوت باشد.

پزشکان ممکن است جراحی را برای بعد از سه ماهه اول برنامه ریزی کنند، اما این به چندین متغیر بستگی دارد. آنها ممکن است در سه ماهه دوم و سوم شیمی درمانی انجام دهند. این برای به حداقل رساندن خطر برای جنین است. با این حال، اگر سرطان پیشرفته یا تهاجمی باشد، پزشک ممکن است در مورد خاتمه بارداری با فرد صحبت کند، زیرا تاخیر در درمان ممکن است تهدید کننده زندگی باشد.

بعد از درمان سرطان تخمدان که شامل جراحی برای برداشتن یک یا هر دو تخمدان، لوله‌های فالوپ و رحم می‌شود، باردار شدن می‌تواند دشوارتر باشد.

اگر فردی یک تخمدان و لوله‌های فالوپ و رحم خود را حفظ کند، ممکن است به طور طبیعی باردار شود یا ممکن است بخواهد IVF را در نظر بگیرد. آنها همچنین ممکن است به رحم جایگزین فکر کنند. یک فرد ممکن است با پزشک متخصص خود صحبت کند که چه مدت باید قبل از باردار شدن صبر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button