چرا شیمی درمانی باعث ریزش مو می‌شود؟

ریزش مو (همچنین آلوپسی نامیده می‌شود) می‌تواند به طور جزئی یا کامل به دنبال شیمی‌درمانی رخ دهد .در حقیقت، این تنها موی سر نیست که دچار ریزش می‌شود، بلکه موهای سایر نواحی بدن نیز می‌ریزند مانند ریش، سبیل، ابرو، موهای بازو، زیربغل، پاها و ناحیه شرمگاهی.

بسیاری از مردم از ریزش مو ناراحت هستند و تحمل آن را سخت‌ترین عارضه جانبی شیمی‌درمانی می‌دانند. برخی از انواع داروهای شیمی‌درمانی به سلول‌هایی که باعث رشد مو می‌شوند آسیب می‌رسانند که معمولاً ۲ تا ۳ هفته پس از شروع درمان شروع به ریزش می‌کنند. ممکن است ابتدا پوست سرتان درد بگیرد، سپس ممکن است موهایتان را چند بار یا تارهای کامل از دست بدهید. حدود یک هفته طول می‌کشد تا موها به طور کامل ریزش کنند.

چرا شیمی درمانی باعث ریزش مو می‌شود

چرا شیمی‌درمانی باعث ریزش مو می‌شود؟

داروهای شیمی‌درمانی داروهای قدرتمندی هستند که برای حمله به سلول‌های سرطانی طراحی شده‌اند. برای افزایش گزینش‌پذیری نسبت به این سلول‌ها تاحدامکان، به‌استثنای سلول‌های سالم، از این واقعیت استفاده می‌شود که سلول‌های بیمار تمایل به تکثیر بسیار سریع‌تر از حد طبیعی دارند. متأسفانه سلول‌های دیگری در بدن وجود دارند که سریع‌تر از حد متوسط تکثیر می‌شوند، از جمله سلول‌های مو.

چه مدت پس از شیمی‌درمانی رویش موها به حالت اولیه باز می‌گردد؟

تقریباً در همه موارد، حدود دو تا سه ماه پس از پایان شیمی‌درمانی، موها دوباره رشد می‌کنند، اما ممکن است حتی زمانی که شیمی‌درمانی هنوز در حال انجام است، متوجه رشد مجدد آن شوید. موها حتی قوی‌تر از قبل رشد خواهند کرد، اما می‌توانند ظاهر و بافت متفاوتی داشته باشند؛ مثلاً می‌تواند:

  • پراکنده یا ضخیم شوند.
  • فرفری به‌جای صاف رشد کند.
  • و دارای رنگ تیره یا روشن‌تر از حد معمول شود.

راه‌حل‌ها برای جلوگیری از ریزش موی بیشتر در حین شیمی‌درمانی

قبل از ریزش موهای خود، با پزشک خود صحبت کنید تا دریابید که آیا درمان تجویز شده شما را در معرض این عارضه جانبی احتمالی قرار می‌دهد یا خیر. اگر چنین است، موهای خود را کوتاه کنید یا بتراشید، به‌این‌ترتیب تصور می‌کنید که ریزش بهتر کنترل می‌شود. کنترل ریزش مو اغلب به این روش آسان‌تر است. اگر سر خود را می‌تراشید، از تیغ برقی استفاده کنید نه از تیغ.

اگر قصد خرید کلاه‌گیس را دارید، تا زمانی که موهای خود را دارید این کار را انجام دهید: کلاه‌گیس باید قبل از شروع شیمی‌درمانی انتخاب شود، به‌این‌ترتیب می‌توانید آن را با رنگ و مدل موهای طبیعی خود هماهنگ کنید. همچنین می‌توانید آن را به آرایشگاهی ببرید که می‌تواند آن را آرایش کند تا بیشتر شبیه موهای طبیعی شما شود. مطمئن شوید که کلاه‌گیس مناسبی انتخاب کرده‌اید که به پوست سر شما آسیبی نرساند. موهای خود را با یک شامپوی ملایم مانند شامپو بچه بشویید. موهای خود را با کشیدن ملایم روی سر (بدون مالش) با یک حوله نرم خشک کنید.

به کارهایی متوسل نشوید که باعث آسیب بیشتر به پوست سر می‌شود، به‌عنوان‌مثال:

  • صاف کردن یا فر کردن مو،
  • برس و بیگودی،
  • سشوار،
  • نوار لاستیکی و گیره،
  • پرم یا مواد شیمیایی برای صاف کردن مو،
  • رنگ کردن دائم مو،

وقتی موهایتان می‌ریزد، از پوست سر خود محافظت کنید!

ممکن است در حین و بعد از ریزش مو آسیب ببیند. هنگام بیرون رفتن از خانه با استفاده از کلاه یا روسری از او محافظت کنید و سعی کنید از مکان‌های خیلی گرم یا خیلی سرد خودداری کنید. به‌عنوان‌مثال، از قرارگرفتن در معرض نور خورشید برای برنزه شدن و قرارگرفتن بیش از حد در فضای باز در زیر نور خورشید یا هوای سرد خودداری کنید. برای محافظت از پوست سر همیشه از یک ضدآفتاب با فیلتر جزئی یا کامل استفاده کنید.

گرم نگه دارید، ممکن است پس ازدست‌دادن موهایتان احساس سردی بیشتری کنید. روی یک روبالشی ساتن بخوابید که اصطکاک کمتری نسبت به پنبه ایجاد می‌کند.

در مورد احساسات خود صحبت کنید، بسیاری از افراد وقتی موهایشان بعد از شیمی‌درمانی می‌ریزد، احساس عصبانیت، افسردگی یا ناراحتی می‌کنند. اگر خیلی ناراحت یا نگران هستید، ممکن است نیاز داشته باشید که در مورد این احساسات با یک پزشک، یکی از اعضای خانواده، یکی از عزیزان یا دوستانتان یا با فردی که قبلاً موهای خود را در اثر شیمی‌درمانی ازدست‌داده است صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button