آیا بالا بودن گلبول سفید خطرناک است؟

گلبول‌های سفید به بدن کمک می‌کنند تا با عفونت‌ها و بیماری‌ها به عنوان بخشی از سیستم ایمنی بدن مبارزه کند تا بدن شما را سالم نگه دارد. بدن به طور کلی در هنگام بیماری گلبول‌های سفید بیشتری تولید می‌کند و در بقیه زمان‌ها تعداد گلبول‌های سفید خون متوسط را حفظ می‌کند. همچنین به عنوان لکوسیت شناخته می‌شود، گلبول‌های سفید تنها حدود ۱٪ از سلول‌های خونی بدن را تشکیل می‌دهند. علیرغم درصد کمی، تأثیر آنها بسیار زیاد است. گلبول‌های سفید، گلبول‌های قرمز و پلاکت‌ها سه نوع اصلی سلول هستند که خون را می‌سازند و همگی توسط مغز استخوان بدن شما تولید می شوند.

گلبول‌های سفید کوچک اما قدرتمند هستند – بدن شما هر روز حدود ۱۰۰ میلیارد از آنها را تولید می‌کند! برای هر میکرولیتر خون، تقریباً بین ۴۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ WBC وجود دارد. تعداد WBC شما، چه کم و چه زیاد، می‌تواند نشانه‌های عفونت، استرس عاطفی یا فیزیکی، سرطان و موارد دیگر را نشان دهد.

پنج نوع اصلی گلبول‌های سفید و تعداد متوسط آنها در هر میکرولیتر عبارتند از:

 • لنفوسیت‌ها: ۱۵۰۰-۳۰۰۰
 • نوتروفیل‌ها: ۳۱۵۰-۶۲۰۰
 • بازوفیل: ۱۵-۲۰
 • ائوزینوفیل: ۵۰-۲۵۰
 • مونوسیت: ۳۰۰-۵۰۰
آیا بالا بودن گلبول سفید خطرناک است؟

اگر تعداد گلبول‌های سفید خون خیلی زیاد باشد چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر تعداد گلبول‌های سفید خون بالا باشد، این احتمال وجود دارد که برخی از علائم را قبلا احساس کرده باشید. علائم عفونت یا التهاب احتمالاً نتیجه افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون است. افراد مبتلا به اختلال ایمنی یا انواع خاصی از سرطان نیز احتمالاً تعداد غیرطبیعی گلبول های سفید خون، چه کم و چه زیاد، را تجربه می‌کنند. در حالی که احساس بیماری می‌تواند نشانه‌ای از تعداد سلول‌های خونی بالا باشد، همچنین این امکان وجود دارد که شما اصلاً علائم قابل توجهی نداشته باشید. افزایش تعداد WBC به خودی خود معمولاً خطرناک نیست، اما در صورت عدم درمان می‌تواند خطرناک باشد. به طور متوسط، بدن به طور طبیعی به گونه‌ای طراحی شده است که در صورت نیاز گلبول‌های سفید خون تولید کند و زمانی که سلامت طبیعی خود را به دست آوردید، آنها را کاهش دهد.

تعداد WBC بالا چه چیزی را نشان می‌دهد؟

دلایل و نشانه‌های بالقوه متعددی برای تعداد بالای WBC وجود دارد، به همین دلیل است که آزمایش شمارش کامل خون تنها یکی از ابزارهای بسیاری است که توسط متخصصان پزشکی برای تشخیص دقیق و برنامه‌های درمانی استفاده می‌شود.

بالا بودن تعداد گلبول های سفید ممکن است نشان‌دهنده موارد زیر باشد:

 • عفونت، ویروسی یا باکتریایی
 • التهاب، از جمله آرتریت روماتوئید
 • سرکوب سیستم ایمنی
 • یک اختلال ایمنی
 • بیماری مغز استخوان (میلوفیبروز)
 • یک واکنش آلرژیک
 • واکنش به داروها، مانند اپی‌نفرین یا کورتیکواستروئیدها
 • سرطان، انواع بسیاری از سرطان خون
 • بیماری سل
 • پلی سیتمی ورا
 • سیاه سرفه

سایر علل افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون می‌تواند کمتر شدید باشد، که ممکن است شامل سیگار کشیدن، آسیب، استرس عاطفی، بارداری، زایمان یا ورزش زیاد باشد. برخی از افراد با تعداد WBC بالا ممکن است هیچ علت قابل شناسایی نداشته باشند، اما هنوز علائم جدی را تجربه می‌کنند. این به عنوان سندرم هیپرائوزینوفیلیک ایدیوپاتیک شناخته می‌شود و می‌تواند منجر به آسیب به سیستم عصبی، قلب، ریه‌ها، کبد و پوست شود.

راه‌های کاهش گلبول‌های سفید چیست؟

برخی از شرایطی که باعث افزایش گلبول‌های سفید می‌شوند قابل پیشگیری نیستند. با این حال، راه‌هایی برای کاهش تعداد گلبول‌های سفید خون به شکل انتخاب رژیم غذایی سالم‌تر وجود دارد.

غذاهای غنی از این مواد مغذی باید برای کمک به کاهش تعداد WBC گنجانده شوند:

آنتی‌اکسیدان‌ها – به خنثی کردن مولکول‌های مضر به نام رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند. با مصرف چای، پیاز، تره فرنگی، سیر، انگور و بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات دیگر می‌توانید آنتی‌اکسیدان دریافت کنید.
ویتامین C – به تنظیم سطح WBC کمک می‌کند. شما می‌توانید ویتامین C را با مصرف مرکبات، توت‌ها، آناناس، گواوا، پاپایا، فلفل دلمه‌ای، هویج، کلم بروکلی، گل کلم و غیره دریافت کنید.
اسیدهای چرب امگا ۳ – به بهبود سلامت قلب و عروق و افزایش فعالیت فاگوسیت‌ها برای کمک به مبارزه با باکتری‌ها کمک می‌کند.  می‌توانید اسیدهای چرب امگا ۳ را با مصرف ماهی‌های چرب مانند سالمون، قزل آلا یا شاه ماهی و همچنین در گردو و دانه کتان دریافت کنید.
شما همچنین می‌توانید رژیم غذایی خود را برای تعداد گلبول‌های سفید و سلامت کلی خود با پرهیز از غذاهای مخصوصاً سرشار از چربی‌های اشباع شده، قندها و نمک بهبود بخشید. هر غذایی که به کاهش التهاب کمک می‌کند، به ویژه برای استفاده به عنوان جایگزین مفید خواهد بود. این جایگزین‌ها می‌تواند شامل آجیل، پروتئین سویا، ادویه جات ترشی جات، سیر، سرکه، چای سبز و سیاه و انگور باشد.

آزمایش شمارش گلبول های سفید

مطمئن‌ترین راه برای تعیین تعداد WBC آزمایش خون است. اگر پزشک شما آزمایش CBC را برای بررسی WBC توصیه کرده است.

آزمایش شمارش گلبول های سفید

چرا سطح پایین گلبول‌های سفید خون بد است؟

پزشک شما نتایج آزمایش WBC را با در نظر گرفتن سابقه پزشکی و نتایج آزمایشات دیگر تفسیر می‌کند. نتیجه کمی بالا ممکن است اهمیت پزشکی نداشته باشد، زیرا این آزمایش اغلب از روز به روز و از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

تعداد بسیار کم گلبول‌های سفید خون می‌تواند نشانه‌ای از سیستم ایمنی باشد که قادر به مدیریت صحیح عفونت‌ها نیست.

همچنین، گلبول‌های سفید کم خون نشان‌دهنده سایر مسائل در بدن است. به عنوان مثال، در برخی شرایط خودایمنی، گلبول‌های سفید خون می‌تواند کمتر باشد. اگر نگران کاهش تعداد WBC هستید، با پزشک خود برای تعیین و رفع علل زمینه ای و ایجاد یک برنامه درمانی مناسب کار کنید.

پایین بودن تعداد گلبول‌های سفید خون می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

عفونت‌ها، از جمله عفونت‌های ویروسی (به ویژه HIV/AIDS).
التهاب مزمن، که می تواند گلبول های سفید خون را سریعتر از تولید آنها مصرف کند.
برخی از اختلالات در بدو تولد وجود دارد که شامل کاهش عملکرد مغز استخوان است.
سرطان یا سایر بیماری‌هایی که به مغز استخوان آسیب می‌رسانند، مانند لوسمی؛ همچنین، شیمی درمانی یا پرتودرمانی.
داروهایی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها که گلبول های سفید را از بین می‌برند.
اختلالات خود ایمنی مانند سارکوئیدوز، لوپوس، آرتریت روماتوئید.
کمبود مواد مغذی.
علل ذکر شده در اینجا معمولاً با این علامت همراه است، اما WBC‌های پایین برای شناسایی شرایط زمینه‌ای مسئول کافی نیستند. برای تشخیص دقیق با پزشک یا سایر پزشکان کار کنید.

چرا سطح بالای گلبول‌های سفید خون بد است؟

پزشک نتایج آزمایش WBC را با در نظر گرفتن سابقه پزشکی و نتایج آزمایشات دیگر تفسیر می‌کند. نتیجه کمی بالا ممکن است اهمیت پزشکی نداشته باشد، زیرا این آزمایش اغلب از روز به روز و از فردی به فرد دیگر متفاوت است.
اگر نگران تعداد بالای WBC هستید، با پزشک خود برای تعیین و رفع علل زمینه‌ای و ایجاد یک برنامه درمانی مناسب کار کنید.

گلبول‌های سفید سلول‌های ایمنی هستند که قادر به ایجاد استرس اکسیداتیو و آسیب هستند.

لکوسیت‌ها در فرآیند التهاب شرکت می‌کنند، در محل آسیب اندوتلیال جذب می‌شوند و سلول‌های کف را در پلاک تشکیل می‌دهند.

اینترلوکین‌ها و فاکتور نکروز تومور-α از لکوسیت‌های فعال آزاد می‌شوند و می‌توانند باعث اختلال عملکرد اندوتلیال شوند.

گلبول‌های سفید خون می‌توانند در شریان‌ها تجمع پیدا کنند و باعث سخت‌شدن آن‌ها شوند و در ایجاد پلاک‌ها و حملات قلبی بالقوه نقش داشته باشند. علاوه بر سفتی شریان‌ها، سطوح بالای گلبول‌های سفید خون می‌تواند باعث مشکلاتی در گردش خون، ضخیم شدن خون و افزایش انتشار سایتوکین‌های پیش التهابی شود.

مرگ و میر

مکرراً، مطالعات نشان داده‌اند که WBC یک نشانه بالینی التهاب است که می‌تواند خطر مرگ را افزایش دهد.

بیماری قلبی

تعداد WBC تقریباً به طور خطی با مرگ و میر قلبی عروقی مرتبط بود. شمارش WBC در عرض ۲۴ ساعت پس از بستری شدن در بیمارستان برای حمله قلبی یک پیش‌بینی‌کننده قوی و مستقل برای خطر مرگ و میر در بیمارستان است. نسبت به آن دسته از بیمارانی که در کمترین ۲۰ درصد بودند، بیمارانی که ۲۰ درصد بالاترین تعداد WBC را داشتند، ۳ برابر بیشتر در معرض خطر مرگ در ۳۰ روز بودند.

WBCs در گردش، استرس اکسیداتیو را در نارسایی قلبی را تقویت می‌کند.

سرطان

تعداد بالای WBC نیز به طور قابل توجهی با مرگ و میر مرتبط با سرطان مرتبط بود.

دیابت

مقدار بالای WBC زمانی که برای سن، جنس، چربی بدن و سایر عوامل پیش‌بینی‌کننده دیابت تنظیم شود، دیابت را پیش‌بینی می‌کند. همچنین، تعداد بالای WBC در ابتدا با بدتر شدن متعاقب مقاومت به انسولین و ایجاد دیابت نوع ۲ در سرخپوستان همراه بود. این یافته‌ها با این فرضیه که فعال شدن مزمن سیستم ایمنی ممکن است در ایجاد دیابت نوع ۲ نقش داشته باشد مطابقت دارد.

دیالیز

افزایش تعداد نوتروفیل‌ها و کاهش تعداد لنفوسیت‌ها پیش‌بینی‌کننده مستقل افزایش خطر مرگ و میر در بیماران دیالیزی هستند.

عواملی که سطح گلبول‌های سفید را افزایش می‌دهند؟

عواملی که سطح گلبول‌های سفید را افزایش می‌دهند؟

عواملی که سطح گلبول‌های سفید را افزایش می‌دهد.

سیگار را ترک کنید.

WBC در مردان سیگاری به طور قابل توجهی بیشتر از افرادی که قبلا سیگاری بودند یا کلا سیگار نمی‌کشیدند بود. در سیگاری‌های فعلی، WBCها با تعداد سیگارهای مصرف شده، میزان استنشاق و مدت زمان کشیدن سیگار مرتبط بودند.

بدیهی است که سیگار کشیدن به عنوان وسیله‌ای برای افزایش WBC توصیه نمی‌شود. اگر سیگار می‌کشید، توصیه می کنیم با پزشک خود در مورد راهکارهای ترک سیگار صحبت کنید.

کربوهیدرات‌های ساده را کاهش دهید.

وعده های غذایی پر کربوهیدرات بیشتر از مصرف چربی می توانند لپتین، انسولین و IGF-1 را افزایش دهند. رژیم غذایی غربی با کربوهیدرات بالا نیز با افزایش تعداد WBC و افزایش التهاب همراه است. کاهش کربوهیدرات در رژیم غذایی شما ممکن است به کاهش گلبول های سفید بالا، کاهش التهاب و احتمالاً جلوگیری از مقاومت به انسولین کمک کند.

کالری را کاهش دهید.

محدودکردن کالری در طولانی مدت با کاهش تعداد WBC بدون اثرات مضر برای سیستم ایمنی مرتبط است. در یک مطالعه دو ساله بر روی بزرگسال سالم، بزرگسالان دارای محدودیت کالری، افرادی که کالری را محدود کرده بودند نیز کاهش ۰.۶ واحدی در WBC را تجربه کردند. تأثیر محدودیت کالری بر افرادی که تعداد WBC اولیه آنها افزایش یافته است ناشناخته است.

اگر سطح گلبول های سفید خون پایین است، اولین کاری که باید انجام دهید این است که با پزشک خود برای رفع هر گونه علت زمینه‌ای همکاری کنید. اگر بیمار و پزشک تشخیص دهند که این استراتژی‌ها می‌توانند مناسب باشند، می‌توانید استراتژی‌های اضافی ذکر شده در زیر را امتحان کنید. هیچ‌یک از این استراتژی‌ها هرگز نباید به جای آنچه پزشک شما توصیه یا تجویز می‌کند انجام شود!

مداخلات سبک زندگی

مداخلات سبک زندگی شامل موارد زیر است:

با پزشک خود مشورت کنید.

گلبول‌های سفید پایین اغلب نشان‌دهنده یک مشکل اساسی سلامتی است که باید برطرف شود و پزشک بهترین منبع برای تعیین درمان و استراتژی‌های مدیریتی مناسب است. بیمار و پزشکتان ممکن است در مورد داروها، مکمل‌ها یا درمان‌های جایگزین مانند طب سوزنی یا حمام سونا بحث می‌کنند، بسته به اینکه چه چیزی باعث کاهش WBC می‌شود.

در همین حال، اگر فکر می‌کنید ممکن است سیستم ایمنی به خطر بیفتد، اقدامات احتیاطی بیشتری را در مورد بهداشت خود انجام دهید. حتما دست‌های خود را بشویید و از تماس با افرادی که ممکن است بیمار باشند خودداری کنید.

تمرینات مقاومتی سنگین

در حین و بعد از تمرین در مردان تمرین با وزنه، WBC افزایش یافت. این نشان می‌دهد که تعداد لکوسیت‌ها می‌تواند به طور قابل توجهی در پاسخ به تمرین یا ورزش مقاومتی سنگین افزایش یابد.

در طول مرحله ریکاوری پس از تمرین زیر حداکثری، تعداد کل لکوسیت‌ها، نوتروفیل‌ها، لنفوسیت‌ها و مونوسیت‌ها افزایش یافت.

با ورزش محتاط باشید، به خصوص اگر تعداد کم WBC به دلیل یک بیماری زمینه‌ای باشد. پزشک می‌تواند به فرد کمک کند تعیین کنید آیا بدن می‌تواند این نوع استرس را تحمل کند یا خیر.

استرس را کاهش دهید

استرس می‌تواند کورتیزول، آدرنالین و پرولاکتین را افزایش دهد که همگی می‌توانند گلبول‌های سفید را افزایش دهند. کاهش استرس می‌تواند این هورمون‌ها را کاهش دهد و به عادیسازی تعداد بالای WBC کمک کند.

بهبود کیفیت خواب

خواب قطع‌شده یا بی‌کیفیت می‌تواند نشانگرهای التهاب از جمله تعداد گلبول‌های سفید را افزایش دهد. مطمئن شوید که هر شب در همان زمان به اندازه کافی بخوابید تا التهاب را حفظ کنید.

عوامل تغذیه‌ای

از عوامل تغذیه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

رژیم غذایی سالم

یک رژیم غذایی سالم و سرشار از میوه‌ها و سبزیجات می‌تواند به تعادل سیستم ایمنی بدن و حفظ سلامت مطلوب کمک کند. میوه‌ها و سبزیجات حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و پلی‌فنل‌ها مهم هستند.

فولات

کمبود فولات با کاهش لنفوسیت‌ها و گرانولوسیت‌ها، دو نوع گلبول سفید همراه است. 

روی

روی نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی دارد. کمبود روی تعداد کل WBC ها، گرانولوسیت‌ها (نوتروفیل، ائوزینوفیل و بازوفیل) و مونوسیت‌ها را بدون تغییر تعداد لنفوسیت ها در موش افزایش داد. کمبود روی باعث ایجاد پاسخ استرس کلی می‌شود که ممکن است منجر به افزایش WBC شود. بنابراین، مکمل روی (اگر کمبود دارید) ممکن است به کاهش گلبول‌های سفید بالا کمک کند.

سلنیوم

WBC در مردانی که از رژیم غذایی سرشار از سلنیوم استفاده می‌کردند کاهش یافت. این کاهش ممکن است به دلیل تغییرات در گرانولوسیت‌ها باشد.

مواد و مسیرهایی که سطح WBC را افزایش می‌دهند!

مواد و مسیرهایی که سطح WBC را افزایش می‌دهند!

اینها مسیرهای طبیعی تنظیمی هستند که به طور معمول گلبول‌های سفید را در بدن تحریک می‌کنند. در حالی که آنها با افزایش گلبول‌های سفید مرتبط هستند، شواهد کمی وجود دارد که تلاش برای تعدیل آنها بر سیستم ایمنی به روشی قابل توجه یا مفید تأثیر می‌گذارد.

با پزشک خود در مورد مناسب‌ترین راهکارها برای درمان بیماری‌های زمینه‌ای و مدیریت تعداد گلبول‌های سفید خود صحبت کنید.

 کورتیزول یا گلوکوکورتیکوئیدها

گلوکوکورتیکوئیدها یا کورتیزول می توانند تعداد WBC‌ها را در بدن افزایش دهند. گلوکوکورتیکوئیدها (شامل کورتیزول) باعث افزایش لکوسیت‌ها در خون می‌شوند اما تعداد لنفوسیت‌ها، ائوزینوفیل‌ها، مونوسیت‌ها و بازوفیل‌ها را کاهش می‌دهند.

یک دوز واحد کورتیزول منجر به کاهش ۷۰ درصدی لنفوسیت‌ها و کاهش ۹۰ درصدی مونوسیت‌ها می‌شود که ۴ تا ۶ ساعت پس از درمان رخ می‌دهد و حدود ۲۴ ساعت باقی می‌ماند. سپس تعداد سلول‌ها ۲۴ تا ۷۲ ساعت پس از درمان افزایش می‌یابد.

ما به شدت توصیه می‌کنیم از کورتیزول برای افزایش WBC استفاده نکنید. همیشه ترجیح داده می‌شود که با پزشک خود در مورد استراتژی‌های درمان بیماری‌های زمینه‌ای که باعث گلبول‌های سفید غیرطبیعی می‌شوند صحبت کنید.

لپتین

WBC‌ها با میزان چربی بدن انسان در ارتباط هستند. لپتین تولید میلوئید را تحریک می‌کند که پیش‌ساز WBC‌ها است.

لپتین هورمونی است که در سلول های چربی یافت می‌شود. مقداری که در انسان در گردش است با درصد چربی بدن نسبت مستقیم دارد. لپتین و گیرنده لپتین با هم کار می‌کنند تا تولید سلول‌های خونی را تحریک کنند.

کاهش وزن می‌تواند تعداد WBC را کاهش دهد. پس از کنترل سن و جنسیت، درصد چربی بدن ۲۳ درصد از واریانس تعداد WBC را تشکیل می‌دهد.

آدرنالین و نورآدرنالین

آدرنالین و نورآدرنالین به ۵ فرد سالم تزریق شد. تعداد کل WBC در پاسخ به آدرنالین و نورآدرنالین افزایش یافت. هر دو گیرنده آلفا و بتا آدرنرژیک در بسیج لنفوسیت‌ها نقش دارند.

MSH

MSH قادر به افزایش WBC در موش‌های دیابتی است که سطوح پایین‌تری داشتند.

هورمون‌های تیروئید

هورمون‌های تیروئید ممکن است کمی گلبول‌های سفید را افزایش دهند. افرادی که کم کاری تیروئید دارند تعداد WBC کمی کمتر است و زمانی که سطح آنها عادی شود افزایش می‌یابد.

IGF-1

IGF-I افزایش سریع تعدادی از سلول‌های ایمنی از جمله WBC‌ها را تحریک می‌کند و به افزایش اثربخشی کلی سیستم ایمنی کمک می‌کند. IGF-1 دارای اثر ضد آپوپتوز (مهار سلولی) بر تعداد WBC است و ممکن است تعداد آنها را افزایش دهد.

هورمون رشد

هورمون رشد، مانند IGF-I، همچنین افزایش سریع تعدادی از سلول‌های ایمنی از جمله WBC‌ها را تحریک می‌کند و به افزایش اثربخشی کلی سیستم ایمنی کمک می‌کند.

پرولاکتین

پرولاکتین دارای انواع مختلفی از اثرات تحریک‌کننده سیستم ایمنی است. پس از تشنج افراد، پرولاکتین افزایش می‌یابد.

انسولین

تعداد WBC مربوط به سطح انسولین خون و مقاومت به انسولین در افراد سالم از نژاد Pima هندی است. سطوح بالاتر انسولین با افزایش تعداد WBC مرتبط است.

با این حال، این می‌تواند صرفاً به این دلیل باشد که WBC‌ها مقاومت به انسولین را افزایش دهند و سطح انسولین در حالت‌های مقاوم به انسولین بالاتر است.

عواملی که سطح گلبول های سفید را کاهش می‌دهند
برای درمان هر گونه بیماری زمینه ای که باعث سطوح غیرعادی WBC می شود، با پزشک خود همکاری کنید. اگر شما و پزشکتان تشخیص دهید که این استراتژی‌ها می‌توانند مناسب باشند، می‌توانید استراتژی‌های اضافی ذکر شده در زیر را امتحان کنید. هیچ یک از این استراتژی ها هرگز نباید به جای آنچه پزشک شما توصیه یا تجویز می کند انجام شود!

دیدگاه کاربران

۹ فروردین ۱۴۰۲

سلام من آزمایشم 11200هس یعنی 200بالاتر از نرمال بودن هس چربی خون دارم و دارو های اعصاب استفاده میکنم مدتی مشکل خواب داشتم خواستم بفهمم 200تا بالاتر خطرناک نیس باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button