آیا درباره راه های پیشگیری از سرطان روده و معده اطلاع دارید ؟

گرچه سرطان معده چهارمین سرطان شایع در جهان است ، اما طی چند دهه گذشته تعداد موارد کاهش یافته است. هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید از این بیماری جلوگیری کنید، اما کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش احتمال ابتلا به آن انجام دهید.
اما سرطان روده بزرگ همان توجهی که برخی از سرطان‌های دیگر دریافت می‌کنند را ندارد، اما باید مورد توجه قرار گیرد. این بیماری سومین سرطان شایع در ایالات متحده است، به طوری که هر ساله ۱۴۰،۰۰۰ نفر بیمار جدید تشخیص داده می‌شوند. و بیش از یک میلیون زن و مرد با سابقه این بیماری زندگی می‌کنند.
یک خبر خوب که در مورد سرطان روده بزرگ وجود دارد: می‌توان از آن پیشگیری کرد. با انجام برخی کارها می‌توان از هفتاد و پنج درصد موارد جلوگیری کرد. از این نکات به عنوان راهنمای کاهش خطر استفاده کنید. با یکی دو مورد شروع کنید و از آنجا ادامه دهید. این سلامتی شماست، کنترل را به دست بگیرید. در ادامه راه های پیشگیری از سرطان روده و معده را بررسی خواهیم کرد.

راه های پیشگیری از سرطان روده و معده

از آزمایشات غربالگری استفاده کنید!

انجام آزمایش های غربالگری منظم برای سرطان روده بزرگ بهترین راه برای محافظت از خود در برابر بیماری است. این بیماری می‌تواند سرطان را زودتر از موعدی که قابل درمان است ، پیدا کند و با یافتن رشد غیرعادی به نام پولیپ که می‌تواند به سرطان تبدیل شود، از بیماری جلوگیری می‌کند.
تعدادی آزمایش غربالگری موثر برای سرطان روده بزرگ وجود دارد. انجام برخی از آنها آسان است و باید بیشتر انجام شود. موارد دیگری که بیشتر پیچیده هستند باید کمتر انجام شود. اینکه شما چه آزمایشی انجام می‌دهید بستگی به ترجیحات شخصی و سابقه پزشکی فرد دارد.

اکثر افراد باید از ۵۰ سالگی غربالگری را شروع کنند. اگرچه، برخی از دستورالعمل‌ها سن ۴۵ سالگی را توصیه می‌کنند. افرادی که سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ یا سایر عوامل خطر مهم را دارند، ممکن است آزمایش را حتی در سنین پایین شروع کنند و بیشتر آزمایش انجام دهند. با پزشک‌تان در مورد هزینه‌ها و مزایای احتمالی آزمایش‌های مختلف و آنچه برای فرد مناسب است صحبت کنید.

یکی از گزینه‌های غربالگری توصیه شده را انتخاب کنید. اگر یک آزمایش موارد مشکوکی را پیدا کند ، معمولا به کولونوسکوپی پیگیری نیاز است.

آزمایش خون پنهان مدفوع (FOBT) / آزمایش ایمونوشیمیایی مدفوع (FIT)

هر چند وقت یکبار: هر ساله

آزمایشاتی که خون پنهان در مدفوع را بررسی می‌کند ، می‌تواند به دنبال نشانه سرطان باشد. این تست سریع و آسان است. شما فقط نمونه‌های کوچکی از مدفوع خود را در خانه یا آزمایشگاه گرفته و سپس برای آزمایش به آزمایشگاه تحویل می‌دهید.

کولونوسکوپی

هر چند وقت یکبار: هر ۱۰ سال

برای بررسی طول کامل روده بزرگ از یک لوله انعطاف‌پذیر کوچک با یک دوربین در انتها استفاده می‌شود. برای آزمایش به فرد آرامبخش داده می‌شود . اگر در معاینه پولیپ یا رشد مشکوک دیگری مشاهده شود، می‌توان آنها را در حین آزمایش از بین برد.

سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر

هر چند وقت یکبار: هر پنج سال

معاینه‌ای مشابه کولونوسکوپی که از یک لوله انعطاف پذیر کوچک برای بررسی قسمت تحتانی روده بزرگ (سیگموئید) استفاده می‌کند. برای سیگموئیدوسکوپی نیازی به آرام‌بخش ندارید.

کولونوسکوپی مجازی

هر چند وقت یکبار: هر پنج سال

نوعی سی‌تی‌اسکن که یک تصویر دقیق ۳ بعدی از داخل روده بزرگ ایجاد می‌کند. در طول آزمایش، یک لوله کوچک به راست روده وارد می‌شود تا روده بزرگ را به آرامی با هوا متورم کند. اسکن فقط چند دقیقه طول می‌کشد.

آزمایش ژنتیک

آیا سرطان معده در خانواده فرد وجود داشته باشد؟ یک آزمایش ژنتیک می‌تواند به فرد بگوید که آیا ژن‌های خاصی دارید که شما را نسبت به سرطان معده حساس‌تر می‌کند ، از جمله ژن CDH1 و سندرم لینچ. این را به صورت یک گزینه درنظر بگیرید.

بررسی زخم معده

هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) یک باکتری رایج است. که همیشه باعث بیمار نمی‌شود ، اما می‌تواند مخاط معده را آلوده کرده و باعث زخم شود. این ماده همچنین یک ماده سرطان زا است‌، به این معنی که می‌تواند باعث سرطان شود. اگر زخم معده دارید، ممکن است لازم باشد پزشک بررسی کند که آیا به عفونت H.pylori مبتلا هستید یا خیر.

حفظ وزن سالم برای پیشگیری از ابتلا به سرطان معده و روده
 

حفظ وزن سالم

بعد از سیگار کشیدن ، هیچ چیز دیگری به جز اضافه وزن، خطر کلی سرطان را افزایش نمی دهد. حداقل ۱۱ سرطان مختلف از جمله سرطان روده بزرگ با افزایش وزن و چاقی ارتباط دارند. واقع بینانه، اگر وزن خود را اضافه کرده‌اید ، اولین هدف این است که اضافه شدن وزن‌تان را متوقف کنید، که خود به خود مزایای سلامتی دارد. سپس، برای افزایش سلامتی بیشتر ، به آرامی تلاش کنید تا مقدار از وزن‌تان را کم کنید.

سیگار نکشید

دیگر احتیاج به گفتن ندارد ، اما عدم استعمال سیگار تنها کاری است که می‌توانید برای سلامتی خود انجام دهید. علاوه بر افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های جدی مانند بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و آمفیزم (وضعیتی که در آن کیسه‌های هوایی ریه‌ها آسیب دیده و بزرگ می‌شوند و باعث نفس‌نفس می‌شود.)، سیگار کشیدن دلیل اصلی حداقل ۱۴ سرطان مختلف از جمله سرطان معده و روده بزرگ است. اگر سیگار می‌کشید ، ترک آن فواید واقعی دارد که اندکی بعد از آخرین سیگار شروع می‌شود. 

تحرک بدنی داشته باشید

داشتن فعالیت منظم دشوار است. اما این کار خطر بسیاری از بیماری‌های جدی از جمله سرطان روده بزرگ را کاهش می‌دهد و تقویت ذهنی خوبی را ایجاد می‌کند. هر میزان فعالیت بدنی از نداشتن فعالیت بهتر است ، اما خوب است که هر روز حدود ۳۰ دقیقه یا بیشتر فعالیت متوسط را دنبال کنید. ورزش یک عادت روزمره است که بسیار موثر است. مواردی را که از آن لذت می‌برید مانند پیاده‌روی سریع، دوچرخه سواری، رقص یا باغبانی انتخاب کنید.

مصرف الکل را محدود کنید

وقتی صحبت از سلامتی می‌شود الکل چیز عجیبی است. الکل حتی در سطوح پایین می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و سایر سرطان‌ها را افزایش دهد. هنگام نوشیدن الکل ، بدن آن را تجزیه کرده و به ماده‌ای شیمیایی به نام استالدئید تبدیل می‌کند. استالدئید به DNA آسیب می‌زند و از ترمیم آسیب بدن جلوگیری می‌کند. DNA “کتابچه راهنمای عملکرد” سلول است که رشد و عملکرد طبیعی سلول را کنترل می‌کند. وقتی DNA آسیب می‌بیند ، سلول می‌تواند رشد خارج از کنترل داشته و ایجاد تومور سرطانی را شروع کند.

مصرف غذاهای سالم برای جلوگیری از ابتلا به سرطان معده و روده

مصرف محصولات سالم را افزایش دهید.

اطمینان حاصل کنید که هر وعده غذایی حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه است. این می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان معده را کاهش دهد. پرتقال ، لیمو و گریپ‌فروت گزینه‌های بسیار خوبی هستند. با وجود گریپ فروت، ممکن است بخواهید از پزشک خود بپرسید که آیا بر روی داروهای مصرفی شما تأثیر می‌گذارد (از جمله استاتین‌ها ، که بسیاری از افراد برای کاهش سطح کلسترول بد یا LDL مصرف می‌کنند). انجمن سرطان آمریکا توصیه می‌کند به جای گوشت‌های فرآوری شده یا گوشت قرمز، ماهی، مرغ یا لوبیا انتخاب کنید، و نان‌های سبوس‌دار، ماکارونی، و غلات، را به جای دانه‌های تصفیه شده مصرف نمایید. (به عنوان مثال، آرد گندم کامل به جای آرد سفید).

گوشت قرمز ، به ویژه گوشت فرآوری شده را محدود کنید

خوردن بیش از حد گوشت قرمز ، مانند استیک ، همبرگر و گوشت خوک ، خطر سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد. مصرف گوشت‌های فرآوری شده، مانند بیکن، سوسیس، کالباس و بولونیا، خطر را حتی بیشتر می‌کنند. سعی کنید در هفته بیش از سه وعده گوشت قرمز نخورید. حتی اگر کمتر مصرف کنید بهتر است.

مصرف غذاهای دودی را کاهش دهید

در روزهای قبل از اختراع یخچال و فریزر ، مردم برای حفظ مواد غذایی آن ها را به صورت دودی، ترشی و نمک سود نگهداری و مصرف می‌کردند. مقادیر زیاد نمک و مواد نگهدارنده می‌توانند به مخاط معده شما آسیب برسانند و شما را به سرطان معده مبتلا سازند. بنابراین غذاهای دودی و ترشی، از جمله گوشت‌های نمک سود و ماهی دودی و شور را محدود کنید.

از آسپرین عاقلانه استفاده کنید

برای تسکین درد، تب یا تورم ممکن است از آسپرین، ایبوپروفن و سایر داروهای بدون نسخه مانند این دارو استفاده کنید. این داروها همچنین ممکن است احتمال ابتلا به سرطان‌های معده و روده بزرگ را کاهش دهد. اما فرد نباید از این داروها برای جلوگیری از سرطان معده استفاده کند، زیرا آنها همچنین می‌توانند باعث خونریزی داخلی شوند. پزشک می‌تواند بهترین راه را برای فرد توضیح دهد.

میزان کافی کلسیم و ویتامین D دریافت کنید

شواهد خوبی وجود دارد که دریافت مقدار کافی کلسیم و ویتامین D می‌تواند به محافظت در برابر سرطان روده بزرگ کمک کند. ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌گرم در روز کلسیم و حدود ۱۰۰۰ واحد بین‌المللی (IU) در روز ویتامین D مصرف کنید. برخی از گروه‌ها آزمایش کمبود ویتامین D را توصیه می‌کنند ، به ویژه افرادی که در معرض خطر ابتلا به کمبود ویتامین D هستند، مانند کسانی که در مناطق شمالی از کشور زندگی می‌کنند و همچنین افراد مسن ، افراد دارای اضافه وزن و افرادی که پوست تیره دارند.

مصرف یک مولتی ویتامین همراه با فولات را در نظر بگیرید

مولتی ویتامین روزانه یک بیمه نامه تغذیه مناسب است که می‌تواند به محافظت در برابر سرطان روده بزرگ نیز کمک کند. مولتی ویتامین علاوه بر کلسیم و ویتامین D حاوی فولات است، که در مطالعات بی‌شماری برای کاهش خطر سرطان روده بزرگ نشان داده شده است. از مصرف مقادیر زیاد ویتامین‌ها خودداری کنید. یک مولتی ویتامین استاندارد تمام نیازهای بدن را برطرف می‌کند.

از محیط استرس زا دوری کنید!

استرس می‌تواند یکی از عواملی باشد که باعث به وجود آمدن بیماری یا سرطان شود. استرس قادر است سیستم دفاعی بدن را تضعیف کرده و محیطی امن را برای رشد سلول‌های سرطانی فراهم خواهد کرد. از این رو یکی از راه‌های پیشگیری از سرطان این است که روش‌های کنترل و مبارزه با استرس را بیاموزید. بهتر است از رفتن به محیط‌هایی که باعث ایجاد استرس می‌شود خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button