بهترین غذاهای ضد سرطان سینه

سرطان سینه (TS) دومین شکل شایع سرطان در جهان است و بیشتر به شکل بدخیم بروز می‌کند. از جمله عوارض جانبی اولین مورد سرطان سینه، تمایل به افزایش وزن راحت‌تر و در نتیجه ایجاد سایر آسیب‌شناسی‌های مرتبط با افزایش وزن ( آسیب‌های قلبی عروقی و اختلالات متابولیک ) در طول زمان است. داشتن یک رژیم غذایی سالم و مصرف بهترین غذاهای ضد سرطان سینه ، می‌تواند در روند پیشگیری تا درمان این بیماری تاثیر بگذارد.

بهترین غذاهای ضد سرطان سینه

بهترین غذاهای ضد سرطان سینه

ابتدا بهتر است درمورد وزن  مناسب بدن صحبت کنیم:

ارزیابی وزن بدن با توجه به شاخص توده بدن (BMI) انجام می‌شود که وزن و قد فرد (نسبت بین وزن بر حسب کیلوگرم و قد بر حسب متر مربع) را در نظر می‌گیرد. اگرچه شاخص خیلی دقیقی نیست، مقدار BMI در محدوده ۱۸.۵-۲۴.۹ نشاندهنده وزن طبیعی است، در حالی که اضافه وزن بین  25.0 و ۲۹.۹ تعریف می‌شود. در نهایت چاقی با BMI بالاتر از۳۰  نشان داده می‌شود.

 سایز دور کمر شاخص خوبی از توزیع بافت چربی در ناحیه احشایی (شکم) است و می‌تواند اطلاعات مفیدی در مورد نحوه توزیع چربی بدن به ما بدهد.

مقادیر دور کمر برابر یا بیشتر از ۸۰ سانتی‌متر در زنان و ۹۴ سانتی‌متر در مردان به شدت با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های متعددی که عوارض متابولیک چاقی (دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و تومورها) در نظر گرفته می‌شوند، مرتبط است.

پس داشتن یک رژیم غذایی مناسب در کنار تناشب اندام و پویایی، می‌تواند  تاثیر بسیار زیادی بر سلامتی شما داشته‌باشد. اما بهترین غذاهای ضد سرطان سینه شامل چه مواردی است؟ در اینجا لیست بهترین غذاهای ضد سرطان سینه برای شما قرار داده شده است تا آنها را در وعده‌های غذایی خود قرار دهید.

بهترین غذاهای ضد سرطان سینه شامل چه چیزهایی است؟

حبوبات در صدر لیست بهترین غذاهای ضد سرطان سینه است!

زنانی که به طور منظم لوبیا، عدس و سایر حبوبات مصرف می‌کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. در واقع، حبوبات منبع طبیعی آنتی اکسیدان‌ها و فیتوکمیکال‌ها هستند که برای پیشگیری از سرطان عالی هستند. آن‌ها همچنین دارای محتوای زیادی از فیبر‌ها و پروتئین‌های گیاهی، کلسیم، آهن و ویتامین‌ها هستند که برای حفظ سلامت بدن ما ضروری هستند.

انار یک میوه عالی برای پیشگیری از سرطان سینه

بر اساس آخرین تحقیقات، انار دارای موادی است که قادر به مبارزه با آروماتاز، آنزیم مسئول تولید استروژن است و استروژن – همانطور که می‌دانیم – یکی از عوامل اصلی رشد تومور‌های سینه است. بنابراین، مصرف منظم انار، فراتر از خواص آنتی‌اکسیدانی شناخته شده آن، یک سلاح عالی برای پیشگیری از سرطان است.

ماهی آبی یک نوشداروی واقعی در برابر سرطان سینه

امگا ۳ یک اسید چرب غیر اشباع است که می‌تواند از تشکیل تومور‌ها جلوگیری کند. ماهی آبی بسیار غنی از آن است و طبق تحقیقات، زنانی که عادت به مصرف بیشتر آن دارند، خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهند. بنابراین اگر نیاز به خوردن یک وعده غذایی پروتئین دارید، قطعاً ماهی را به گوشت ترجیح می‌دهید، به خصوص گوشت قرمز. در نهایت، آلبوم ما را مرور کنید تا دریابید کدام مواد غذایی حاوی امگا ۳ فراوان هستند و بنابراین خوب است که به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

زغال اخته یکی از بهترین غذاهای ضد سرطان سینه

زغال اخته به لطف فیتوکمیکال‌های فراوانی که دارد، این توانایی را دارد که خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد یا در هر صورت سیر و گسترش آن را کند کند و با رادیکال‌های آزاد مبارزه کند.

این میوه همچنین منبع ترکیبات ارزشمندی از جمله ویتامین‌ها (A، D و E)، اسید فولیک، مواد معدنی (مانند فسفر، پتاسیم و منیزیم) و اسید‌های آلی (اسید‌های هیدروکسی سینامیک و هیدروکسی بنزوئیک) است.

دارچین، ادویه‌ای عالی برای مبارزه و پیشگیری از سرطان سینه

در میان تمام ادویه‌ها، دارچین بهترین برای مبارزه با سرطان سینه است. طبق تحقیقات، در واقع، می‌تواند پروتئینی را که مسئول خون‌رسانی به تومور است، مهار کند و در نتیجه رشد آن را کند کند. در صورت امکان، یک قطره دارچین به غذای خود اضافه کنید، چه یک دسر یا فقط یک چای گیاهی: با طعم و شیرینی خود را درمان خواهید کرد!

گوجه فرنگی

مصرف گوجه فرنگی، سرشار از آنتی‌اکسیدان، برای یک رژیم غذایی سالم و متعادل ضروری است. علاوه بر این، همانطور که تارا وایاند، متخصص تغذیه در سرطان سینه تصریح کرده است، انتخاب میوه‌های غنی از لیکوپن مانند گوجه فرنگی و همچنین هندوانه و پاپایا می‌تواند به جلوگیری از تشکیل تومور کمک کند.

سبزیجات برگ سبز

مطالعات علمی نشان داده‌اند که موادی مانند لوتئین و زآگزانتین موجود در سبزیجات با برگ سبز تیره مانند اسفناج و کلم پیچ می‌توانند به کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه کمک کنند. در واقع، یک متاآنالیز برای اندازه‌گیری رابطه بین سرطان سینه و مصرف سبزیجات انجام شد.

عصاره هسته انگور

عصاره هسته انگور علاوه بر اثری شبیه به انار بر روی آروماتاز، از عملکرد سایر پروتئین‌های دخیل در روند رشد و نمو تومور نیز جلوگیری می‌کند.

خواص گوجه برای سرطان سینه

پیشگیری از سرطان سینه با رژیم غذایی

برای کاهش خطر فردی، رژیم غذایی باید متعادل باشد. یک رژیم غذایی مطلوب شامل تأمین کامل بدن با انرژی، ویتأمین‌ها، مواد معدنی و عناصر کمیاب است. در مورد بیماران مبتلا به سرطان سینه نیز مانند زنان سالم صدق می‌کند:

رژیم غذایی متنوع که حاوی مقدار زیادی فیبر، میوه‌های تازه، سبزیجات، سالاد، محصولات لبنی و انواع گوشت به راحتی قابل هضم است. مهمتر از همه، غذا‌هایی با نسبت غالب کربوهیدرات‌ها و علوفه، گوشت بدون چربی و ماهی باید در منوی غذایی اولویت داشته باشند. نان‌های سبوس دار به نان‌های سفید و قهوه‌ای ترجیح داده می‌شوند.

نکته مهم این است که هیچ غذایی به تنهایی نمی‌تواند از سرطان سینه جلوگیری کند. آنچه اهمیت دارد یک رژیم غذایی سالم و متعادل به طور کلی است. با این وجود، سرطان می‌تواند هر کسی را تحت تأثیر قرار دهد. حتی کسانی که رژیم غذایی متعادلی دارند، ورزش زیادی می‌کنند و سبک زندگی سالمی دارند نیز ممکن است بیمار شوند. اما مهم این است که خود ما با سهل انگاری‌های کوچک موجب بیمارشدنمان نشویم!

غذا‌های زیر خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهند؟

غذا‌های بسیار فرآوری شده؛ مصرف غذا‌های بسیار فرآوری شده به طور کلی خطر ابتلا به سرطان از جمله سرطان سینه را افزایش می‌دهد. این به ویژه در مورد سرطان سینه یائسه صادق است.

گوشت؛ دو تا سه بار در هفته، گوشت نباید بیشتر در منو باشد. سوسیس حتی کمیاب‌تر. چربی اشباع شده خطر را افزایش می‌دهد. هنگام انتخاب گوشت از گوشت قرمز نیز باید خودداری کرد.

قند؛ اگرچه قند به خودی خود خطر ابتلا به سرطان را افزایش نمی‌دهد، اما به طور غیرمستقیم در بسیاری از بیماری‌ها نقش دارد و منجر به چاقی می‌شود. این سومین عامل خطر بزرگ سرطان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button