ماستیت یا عفونت سینه چه زمانی ایجاد می‌شود؟!

گرفتگی مجاری شیر می‌تواند باعث ورم پستان، عفونت سینه شود. زنان شیرده بیشتر در معرض ابتلا به ورم پستان هستند، اگرچه می‌تواند مردان و زنانی که شیر نمی‌دهند، را نیز تحت تاثیر قرار دهد. ممکن است سینه قرمز، متورم، دردناک و علائمی شبیه آنفولانزا داشته باشید. آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند عفونت را درمان کنند. مادران شیرده باید به شیر دادن ادامه دهند.

ماستیت یا عفونت سینه

ورم پستان چیست؟

ماستیت عفونتی است که در بافت پستان ایجاد می‌شود. این وضعیت دردناک باعث می‌شود که یک سینه متورم، قرمز و ملتهب شود. در موارد نادر، هر دو سینه را درگیر می‌کند. ماستیت نوعی بیماری خوش خیم (غیرسرطانی) پستان است.

چه کسانی ممکن است به ماستیت مبتلا شوند؟

ورم پستان بیشتر در طی ۶ تا ۱۲ هفته اول شیردهی رخ می‌دهد. اما مردان و همچنین زنانی که شیر نمی‌دهند نیز به ورم پستان مبتلا می‌شوند. اگر موارد زیر را داشته باشید، احتمال ابتلا به ماستیت بیشتر است:

 • ایمپلنت‌های پستان.
 • دیابت یا سایر بیماری‌های خود ایمنی.
 • اگزما یا شرایط پوستی مشابه.
 • بریدگی‌های پوستی ناشی از کندن یا تراشیدن موهای سینه.
 • سوراخ کردن نوک پستان.
 • اعتیاد به تنباکو یا نیکوتین (سیگار کشیدن).

انواع ورم پستان چیست؟

انواع مختلف ماستیت عبارتند از:

شیردهی: این نوع عفونت بر زنان شیرده تأثیر می‌گذارد. ورم پستان نفاس نیز نامیده می‌شود، شایع‌ترین است.
پری مجاری: زنان یائسه و سیگاری‌ها بیشتر مستعد ابتلا به ورم پستان دور مجاری هستند. اکتازی مجرای پستانی نیز نامیده می‌شود، این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که مجاری شیر ضخیم شود. نوک پستان روی سینه آسیب‌دیده ممکن است به سمت داخل بچرخد (نوک پستان معکوس) و ترشحات شیری تولید کند.

آیا ورم پستان خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد؟

ماستیت خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی‌دهد. با این حال، علائم ورم پستان مشابه علائم سرطان سینه التهابی است. این نوع نادر سرطان سینه باعث تغییرات پوستی سینه می‌شود. علائم ممکن است شامل گودی و بثورات پستان با بافت پوست پرتقالی شود. مانند ماستیت، یک یا هر دو سینه ممکن است قرمز و متورم شوند. سرطان سینه التهابی معمولاً باعث ایجاد توده‌های سینه نمی‌شود.

سرطان سینه التهابی یک سرطان تهاجمی است. نیاز به تشخیص و درمان سریع دارد. هر زمان که متوجه تغییرات سینه شدید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا ادامه شیردهی در صورت ابتلا به ورم پستان بی‌خطر است؟

بله، باید به شیر دادن به نوزاد خود ادامه پیدا کند. عفونت سینه از طریق شیر مادر به کودک نتقال نمی‌یابد. در واقع شیر مادر دارای خواص ضدباکتریایی است که به نوزادان در مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کند. آنتی‌بیوتیک‌هایی که پزشک برای ورم پستان تجویز می‌کند نیز برای کودک بی‌خطر هستند.

هنگام ابتلا به ورم پستان، ممکن است پرستاری برای فرد ناراحت کننده باشد. اما تغذیه با شیر مادر به حرکت شیر ​​از طریق مجاری شیر و باز شدن آنها کمک می کند. هنگام شیردهی، ابتدا نوزاد را روی سینه آسیب دیده شروع کنید. به این ترتیب، مطمئن خواهید شد که شیر در مجاری شیر باقی نمی‌ماند و اجازه رشد باکتری‌ها را می‌دهد.

چه چیزی باعث ورم پستان می‌شود؟

ورم پستان زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌های موجود بر روی پوست یا بزاق از طریق مجرای شیر یا ترک در پوست وارد بافت پستان شوند. مجاری شیر بخشی از آناتومی پستان است که شیر را به نوک سینه‌ها می‌رساند. همه جنس‌ها مجاری شیر دارند و ممکن است به ماستیت مبتلا شوند.

عفونت همچنین زمانی اتفاق می‌افتد که شیر به دلیل مسدود شدن مجرای شیر یا روش‌های مشکل‌ساز شیردهی مجدداً برمی‌گردد. باکتری‌ها در شیر راکد رشد می‌کنند. این عوامل خطر ابتلای مادران شیرده به ماستیت را افزایش می‌دهند:

 • نوک سینه‌های ترک خورده و دردناک
 • تکنیک بستن نامناسب یا استفاده از تنها یک موقعیت برای شیر دادن.
 • پوشیدن سوتین های تنگ که جریان شیر را محدود می‌کند.

علائم ورم پستان چیست؟

بسیاری از افراد مبتلا به ورم پستان یک علامت قرمز گوه‌ای شکل روی یک سینه ایجاد می‌کنند. (به ندرت، ورم پستان هر دو سینه را درگیر می‌کند.) سینه ممکن است متورم شده و در لمس احساس گرما یا حساسیت داشته باشد. شما همچنین ممکن است تجربه کنید:

 • توده‌های سینه.
 • درد سینه (مستالژی) یا احساس سوزش که هنگام شیر دادن کودک بدتر می‌شود.
 • خستگی.
 • علائم شبیه آنفولانزا، از جمله تب و لرز.
 • سردرد.
 • تهوع و استفراغ.
 • ترشح از نوک پستان.
تشخیص و درمان ورم پستان

ورم پستان چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک یک معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و علائم فرد را برای تشخیص بررسی می‌کند. اگر شیر نمی‌دهید، ممکن است ماموگرافی یا آزمایش‌های دیگری برای رد کردن سرطان سینه یا یک بیماری دیگر پستان انجام دهید.

ورم پستان چگونه مدیریت یا درمان می‌شود؟

پزشک ممکن است یک آنتی‌بیوتیک خوراکی برای درمان ورم پستان تجویز کند. عفونت باید ظرف ۱۰ روز از بین برود اما ممکن است تا سه هفته طول بکشد. ورم پستان گاهی اوقات بدون درمان دارویی از بین می‌رود.

برای کاهش درد و التهاب، می‌توانید:

هر چند ساعت یکبار کمپرس گرم و مرطوب را روی سینه آسیب دیده قرار دهید یا دوش آب گرم بگیرید.
برای حفظ جریان شیر در مجاری شیر هر دو ساعت یا بیشتر با شیر مادر تغذیه کنید. در صورت نیاز، از پمپ سینه برای دوشیدن شیر بین شیردهی استفاده کنید.
مایعات فراوان بنوشید و در صورت امکان استراحت کنید.
ناحیه مورد نظر را با حرکات دایره‌ای ملایم از قسمت بیرونی ناحیه آسیب دیده شروع و به سمت نوک پستان ماساژ دهید.
از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) بدون نسخه استفاده کنید.
از سوتین‌هایی استفاده کنید که به سینه‌ها فشار نمی‌آورند.

آیا می‌توانم بیش از یک بار به ورم پستان مبتلا شوم؟

بله، ممکن است چندین بار به ماستیت مبتلا شوید. اگر به نوزاد شیر می‌دهید و اغلب به ورم پستان مبتلا می‌شوید، ممکن است پزشک مراجعه به متخصص شیردهی را توصیه کند. ممکن است مشکلی در نحوه قرارگیری یا چفت شدن نوزاد در طول شیردهی وجود داشته باشد.

عوارض ورم پستان چیست؟

در صورت عدم درمان، عفونت سینه مانند ماستیت می‌تواند منجر به آبسه سینه شود. این نوع آبسه معمولاً نیاز به تخلیه جراحی دارد. اگر آبسه‌ای دارید که نیاز به تخلیه دارد، پزشک جراحی جزئی انجام می‌دهد یا از یک سوزن کوچک برای تخلیه چرک استفاده می‌کند. اغلب، ممکن است لازم باشد برای آنتی بیوتیک IV در بیمارستان بستری شوید. آبسه سینه با کمپرس گرم از بین نمی‌رود.

چگونه می‌توانم از ورم پستان جلوگیری کنم؟

مادران شیرده می توانند این اقدامات را برای کاهش احتمال ابتلا به ورم پستان انجام دهند:

پس از شیردهی، نوک سینه های خود را هوا دهید.
از پدهای شیردهی یا سوتین های محکم که نوک سینه ها را مرطوب نگه می دارند، استفاده نکنید.
قبل از اینکه به سینه دیگر بروید، از یک طرف به کودک خود شیر بدهید، اجازه دهید سینه خالی شود.
وضعیت شیردهی را تغییر دهید تا تمام نواحی سینه کاملا خالی شود.
اگر نیاز به توقف شیر خوردن دارید، از انگشت خود برای شکستن مکش نوک سینه نوزادتان استفاده کنید.

چشم انداز برای افراد مبتلا به ورم پستان چیست؟

ماستیت دردناک و ناراحت کننده است، اما مشکلات طولانی مدت ایجاد نمی‌کند. اگر در حال شیردهی هستید، ممکن است شیر ​​کمتری تولید کنید زیرا بدن با عفونت مبارزه می‌کند. با شروع احساس بهتر، تولید شیر باید افزایش یابد. عفونت سینه مانند ورم پستان در فردی که شیر نمی‌دهد ممکن است باعث نگرانی شود. باید به پزشک خود مراجعه کنید.

کی باید با دکتر تماس بگیرم؟

اگر تجربه کردید باید با پزشک خود تماس بگیرید:

 • درد سینه.
 • تغییر در ظاهر یا احساس سینه شما.
 • توده تازه کشف شده
 • ترشح از نوک پستان.
 • بدتر شدن علائم ورم پستان پس از ۲۴ ساعت آنتی بیوتیک یا درمان خانگی.

چه سوالاتی باید از پزشکم بپرسم؟

ممکن است بخواهید از پزشک خود بپرسید:

 • چرا ورم پستان گرفتم؟
 • بهترین درمان برای من چیست؟
 • چه اقداماتی می توانم برای جلوگیری از ابتلای مجدد به ورم پستان انجام دهم؟
 • آیا باید مراقب علائم عوارض باشم؟

هر نوع تغییر سینه ایجاد شد باید سریعا با پزشک تماس بگیرید. در حالی که ورم پستان سرطانی نیست، پزشک شما باید علائم را ارزیابی کند. به ندرت علائم عفونت سینه نشانه سرطان التهابی سینه است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button