آزمایش خون ESR چه چیزی را نشان می‌دهد؟

التهاب ناشی از بیماری‌ها می‌توانند تأثیرات زیادی روی سیستم ایمنی بدن ما بگذارند. زمانی ک التهاب رخ می‌دهد، باعث می‌شود گلبول‌های قرمز خون به یکدیگر بچسبند و توده‌هایی تشکیل دهند. تست نرخ رسوب گلبول قرمز (ESR) التهاب را در بدن بررسی می‌کند. این توده‌ها سنگین‌تر از گلبول‌های قرمز معمولی هستند. در آزمایش خون ESR، خون در یک لوله‌آزمایش قرار می‌گیرد و اجازه می‌دهد تا ته‌نشین شود. اگر التهاب وجود داشته باشد، گلبول‌های قرمز به‌هم‌چسبیده و به‌سرعت به انتهای لوله می‌افتند. اگر التهاب وجود نداشته باشد، گلبول‌های قرمز کندتر ته‌نشین می‌شوند. این تست به طور معمول همراه با آزمایشات دیگر استفاده می‌شود، زیرا نشان نمی‌دهد چه چیزی باعث التهاب شده است و نه اینکه کجاست.

چه دلایلی باعث ایجاد التهاب در بدن می‌شوند؟

التهاب می‌تواند در کوتاه‌مدت (حاد) یا در یک دوره زمانی طولانی (مزمن) رخ دهد و می‌تواند ناشی از شرایط و بیماری‌های مختلف باشد. برخی از نمونه‌ها عبارت‌اند از:

  • عفونت‌ها
  • آرتروز روماتوئید
  • بیماری‌های خودایمنی، مانند لوپوس
  • بیماری التهابی روده

چه زمانی تست ESR گرفته می‌شود؟

برای تشخیص وجود التهاب ناشی از یک یا چند بیماری مانند عفونت‌ها، تومورها یا بیماری‌های خودایمنی؛ برای کمک به تشخیص و نظارت بر شرایط خاص مانند آرتریت تمپورال، واسکولیت سیستمیک، روماتیسم پلی میالژیا، یا آرتریت روماتوئید. هنگامی که پزشک شما فکر می‌کند که ممکن است شرایطی داشته باشید که باعث التهاب می‌شود. هنگامی که علائم و نشانه‌های مرتبط با آرتریت تمپورال، واسکولیت سیستمیک، پلی میالژی روماتیکا، یا آرتریت روماتوئید مانند سردرد، درد گردن یا شانه، درد لگن، کم‌خونی، کم‌اشتهایی، کاهش وزن غیرقابل‌توضیح، و سفتی مفاصل را دارید. زمانی که فردی علائمی مانند سردرد، درد گردن یا شانه، درد لگن، کم‌خونی، کم‌اشتهایی، کاهش وزن غیرقابل‌توضیح و سفتی مفاصل را داشته باشد، ممکن است ESR را تجویز کند . ESR همچنین ممکن است در فواصل منظم برای کمک به نظارت بر روند این بیماری‌ها تجویز شود.

آمزایش رسوب گلبول قرمز ESR

آزمایش خون ESR چگونه انجام می‌شود؟

این آزمایش در واقع میزان ریزش (رسوب) گلبول‌های قرمز (گلبول‌های قرمز) را در نمونه‌ای از خون که در یک لوله بلند، نازک و عمودی قرار داده شده است، اندازه‌گیری می‌کند. نتایج به‌عنوان میلی‌متر مایع شفاف (پلاسما) که پس از یک ساعت در قسمت بالایی لوله وجود دارد گزارش می‌شود. هنگامی که نمونه‌ای از خون در یک لوله قرار می‌گیرد، گلبول‌های قرمز خون معمولاً به‌آرامی ته‌نشین می‌شوند و پلاسمای شفاف کمی باقی می‌گذارند. گلبول‌های قرمز در حضور افزایش سطح پروتئین‌ها، به‌ویژه پروتئین‌هایی به نام واکنش‌دهنده‌های فاز حاد، با سرعت بیشتری ته‌نشین می‌شوند. سطح واکنش‌دهنده‌های فاز حاد مانند پروتئین واکنش‌گر C (CRP) و فیبرینوژن در پاسخ به التهاب در خون افزایش می‌یابد.

التهاب بخشی از پاسخ ایمنی بدن است. برای مثال، می‌تواند حاد باشد، به‌سرعت پس از ضربه، آسیب یا عفونت ایجاد شود، یا می‌تواند برای مدت طولانی (مزمن) با شرایطی مانند بیماری‌های خودایمنی یا سرطان رخ دهد. این تست تشخیصی نیست. این یک آزمایش غیراختصاصی است که ممکن است در تعدادی از این شرایط مختلف افزایش یابد. این اطلاعات کلی در مورد وجود یا عدم وجود یک بیماری التهابی ارائه می‌دهد.

نتیجه آزمایش خون ESR چه چیزی را نشان می‌دهد؟

نتیجه ESR به‌صورت میلی‌متر مایع شفاف (پلاسما) که پس از یک ساعت (mm/hr) در قسمت بالایی لوله وجود دارد گزارش می‌شود. ازآنجایی‌که ESR یک نشانگر غیراختصاصی التهاب است و تحت تأثیر عوامل دیگر است، نتایج باید همراه با سایر یافته‌های بالینی، تاریخچه سلامت فرد و نتایج سایر آزمایشات آزمایشگاهی مورداستفاده قرار گیرد. اگر ESR و یافته‌های بالینی مطابقت داشته باشند، پزشک ممکن است بتواند تشخیص مشکوک را تأیید یا رد کند. یک افزایش ESR بدون هیچ علامتی از یک بیماری خاص، معمولاً اطلاعات کافی برای تصمیم‌گیری پزشکی ارائه نمی‌دهد. علاوه بر این، یک نتیجه طبیعی التهاب یا بیماری را رد نمی‌کند.

  1. ESR نسبتاً بالا با التهاب و همچنین با کم‌خونی، عفونت، بارداری و با افزایش سن رخ می‌دهد.
  2. ESR بسیار بالا معمولاً علت آشکاری دارد، مانند عفونت شدید که با افزایش گلوبولین‌ها، پلی‌میالژی روماتیکا یا آرتریت تمپورال مشخص می‌شود. پزشک معمولاً بسته به علائم فرد از سایر آزمایش‌های بعدی مانند کشت خون استفاده می‌کند. افراد مبتلا به مولتیپل میلوما یا ماکروگلوبولینمی والدنستروم (تومورهایی که مقادیر زیادی ایمونوگلوبولین می‌سازند) معمولاً ESR بسیار بالایی دارند حتی اگر التهاب نداشته باشند.
  3. هنگام نظارت بر وضعیت در طول زمان، افزایش ESR ممکن است نشان‌دهنده افزایش التهاب یا پاسخ ضعیف به درمان باشد. ESRهای طبیعی یا کاهشی ممکن است نشان‌دهنده پاسخ مناسب به درمان باشد.

نتیجه ESR من چقدر طول می‌کشد تا آماده شود؟

این مورد بستگی به آزمایشگاهی دارد که آزمایش را انجام می‌دهد. نتایج ممکن است در همان روز در دسترس باشد یا اگر نمونه به آزمایشگاه مرجع ارسال شود، ممکن است یک یا دو روز طول بکشد تا نتایج شما به دست آید. تست‌های سنتی ESR یک ساعت پس از شروع تست توسط تکنسین خوانده می‌شود. روش‌های جدیدتر را می‌توان در ۲۰-۳۰ دقیقه خواند و در حال حاضر تست‌های سریع تجاری موجود است که از روش گریز از مرکز استفاده می‌کنند و پنج دقیقه پس از نصب قابل خواندن هستند. این روش جدید به طور گسترده‌تری برای کوتاه‌تر کردن زمان انتظار بیماران، به‌ویژه در بخش‌های اورژانس استفاده می‌شود.

چه آزمایش خون ESR لازم است

برخی از آزمایش‌هایی که ممکن است هم‌زمان با آزمایش خون ESR گرفته شود.

پزشک شما ممکن است آزمایش پروتئین واکنشی C (CRP) و همچنین سایر آزمایش‌های عمومی مانند پانل متابولیک جامع (CMP) یا شمارش کامل خون (CBC) را همزمان با ESR تجویز کند . ESR و پروتئین واکنشی C (CRP) هر دو نشانگر التهاب هستند. به طور کلی، ESR به همان سرعتی که CRP تغییر می‌کند، چه در شروع التهاب و چه در هنگام برطرف شدن، تغییر نمی‌کند. CRP به اندازه ESR تحت تأثیر عوامل دیگر قرار نمی گیرد و آن را نشانگر بهتر التهاب می‌کند. با این حال، از آنجایی که ESR آزمایشی است که به راحتی انجام می‌شود، بسیاری از پزشکان همچنان از ESR به‌عنوان آزمایش اولیه زمانی که فکر می کنند بیمار التهاب دارد استفاده می کنند.

نمونه‌هایی از آزمایش‌های دیگری که ممکن است بر اساس علائم شما تجویز شوند عبارت‌اند از آنتی‌بادی ضد هسته‌ای (ANA)، فاکتور روماتوئید (RF) ، فیبرینوژن یا الکتروفورز پروتئین سرم. افزایش ESR معمولاً نتیجه دو نوع پروتئین، گلوبولین یا فیبرینوژن است. بسته به سابقه پزشکی، علائم، علائم و آنچه پزشک شما به علت آن مشکوک است، ممکن است برای تعیین اینکه کدام یک از اینها (یک پروتئین انعقادی که یکی دیگر از نشانگرهای التهاب است) و یک الکتروفورز پروتئینی سرم، سطح فیبرینوژن را تجویز کند. هر دو) باعث افزایش ESR می‌شود. اگر مشکوک به عفونت شدید باشد، ممکن است کشت خون انجام شود.

توجه داشته باشید:

ESR پایین را می توان در شرایطی مشاهده کرد که رسوب طبیعی گلبول‌های قرمز را مهار می‌کند، مانند تعداد بالای گلبول‌های قرمز خون (پلی سیتمی)، تعداد قابل توجهی گلبول‌های سفید خون (لکوسیتوز)، و برخی ناهنجاری های پروتئینی. برخی از تغییرات در شکل گلبول‌های قرمز (مانند سلول های داسی شکل در کم‌خونی سلول داسی شکل ) همچنین ESR را کاهش می‌دهد. زنان تمایل به ESR بالاتری دارند و قاعدگی و بارداری می‌تواند باعث افزایش موقتی شود.

آزمایش خون ESR چه چیزی ر انشان می‌دهد؟

تغییرات در ESR ممکن است نشان‌دهنده وجود یا کاهش عفونت یا التهاب باشد. اگر یک بیماری التهابی مزمن دارید، ESR ممکن است با درجه شدت یا سیر بالینی بیماری شما تغییر کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button