روش‌های غربالگری سرطان روده بزرگ

برنامه غربالگری سرطان روده بزرگ یا کولورکتال بر اساس خطر ابتلا به این بیماری است. در صورت افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، معاینات باید از سنین پایین‌تر شروع شود. در ادامه روش‌های غربالگری سرطان روده بزرگ به اختصار ارائه می‌شود.

غربالگری سرطان روده بزرگ

روش‌های غربالگری سرطان روده بزرگ

روش‌های معاینه مختلفی برای تشخیص زودهنگام سرطان کولورکتال موجود است. مهم‌ترین روش‌ها عبارتند از:

آزمایش خون پنهان در مدفوع (آزمایش مدفوع ایمونولوژیک):

این آزمایش خون پنهان در مدفوع را که با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود، تشخیص می‌دهد. چنین آثاری از خون از داخل روده می‌تواند از پولیپ‌های روده بزرگ (پیش‌سازهای احتمالی سرطان روده بزرگ) یا از قبل از سرطان روده بزرگ باشد. آزمایش خون مخفی باید به طور منظم انجام شود، یعنی سالی یک‌بار. اگر آزمایش مثبت باشد، یافته‌ها باید با کولونوسکوپی مشخص شود. اگرچه هر آزمایش خون مثبت در مدفوع به معنای سرطان روده بزرگ نیست، اما تنها یک کولونوسکوپی می‌تواند واقعاً اطمینان حاصل کند.

لمس رکتوم:

لمس رکتوم روشی نسبتاً ساده است که پزشک عمومی می‌تواند انجام دهد. پزشک با انگشت خود قسمت پایینی راست‌روده را احساس می‌کند. حدود یک‌چهارم تومورهای راست‌روده از این طریق شناسایی می‌شوند. با این حال، تومورها یا پولیپ‌های روده اغلب در بخش‌های بالاتر روده نیز رخ می‌دهند، به‌طوری‌که لمس به‌تنهایی برای پیشگیری از سرطان کولون کافی نیست.

کولونوسکوپی:

در حال حاضر مؤثرترین و دقیق‌ترین روش برای تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ است. سرطان روده بزرگ با کولونوسکوپی پیشگیرانه تقریباً ۱۰۰٪ قابل‌پیشگیری است. هنگامی که به طور منظم استفاده می‌شود، تقریباً تمام پولیپ‌ها را می‌توان پیدا کرد و برداشت. علاوه بر این، تومورهای بدخیم کولون اغلب در مراحل اولیه و زمانی که هنوز قابل‌درمان هستند، کشف می‌شوند. قبل از کولونوسکوپی، روده باید با استفاده از مسهل تخلیه و تمیز شود. در طول کولونوسکوپی، پزشک یک دستگاه معاینه لوله‌ای نازک (اندوسکوپ) را از طریق مقعد وارد روده می‌کند. یک دوربین مینیاتوری در نوک دستگاه تعبیه شده است که با کمک آن می‌توان داخل روده را با جزئیات بررسی کرد. ابزارهای کوچک را می‌توان از طریق کانال‌های کاری ویژه در آندوسکوپ به داخل روده پیش برد.

کولونوسکوپی مجازی (CT کولونوگرافی):

کولونوسکوپی مجازی به عنوان یک روش با تکنولوژی بالا، معاینه روده از بیرون را امکان‌پذیر می‌کند. توموگرافی کامپیوتری (CT) یا به‌ندرت تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای ایجاد برش‌هایی از حفره شکم استفاده می‌شود که با استفاده از یک برنامه کامپیوتری سه‌بعدی به تصویری سه‌بعدی از روده تبدیل می‌شود. اکنون پزشک می‌تواند روده‌ها را برای مناطق مشکوک روی صفحه جستجو کند. مزیت این روش به این است که هیچ ابزار معاینه‌ای نباید وارد روده شود. اما در اینجا نیز یک پاکسازی مقدماتی روده بزرگ ضروری است. کولونوسکوپی مجازی دقت کمتری نسبت به کولونوسکوپی دارد: پولیپ‌های کوچک یا مسطح کولون ممکن است از قلم افتاده باشند. اگر پولیپ کشف شد، باید کولونوسکوپی طبیعی انجام شود تا بتوان پولیپ را با کمک آندوسکوپ برداشت.

تشخیص سرطان روده بزرگ باغربالگری

غربالگری سرطان روده بزرگ برای افراد کم‌خطر

برای همه کسانی که نه سابقه خانوادگی دارند و نه افزایش خطر ابتلا به بیماری التهابی مزمن روده را دارند، غربالگری سرطان روده بزرگ از سن ۵۰ سالگی توصیه می‌شود. پس از ۵۰ سالگی، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ مرتبط با افزایش سن ازدیاد می‌یابد. از سن ۵۰ سالگی، شرکت‌های بیمه سلامت قانونی هزینه‌های آزمایش مدفوع سالانه برای خون پنهان و لمس رکتوم را پوشش می‌دهند. از ۵۰ سالگی برای مردان و ۵۵ سالگی برای زنان، بیمه درمانی برای احتیاط هزینه کولونوسکوپی را پرداخت می‌کند. اگر هیچ یافته غیرطبیعی وجود نداشته باشد، پس از ۱۰ سال می‌توان مجدداً کولونوسکوپی انجام داد.

برنامه غربالگری سرطان روده بزرگ برای گروه‌های در معرض خطر

در مورد افرادی که سابقه خانوادگی سرطان روده دارند، غربالگری باید زودتر از افرادی که خطر ارثی یا سرطان روده در خانواده ندارند شروع شود. اگر به سرطان کولورکتال ارثی (HNPCC یا FAP) مشکوک هستید باید غربالگری سرطان روده بزرگ را در دستو کار خود قرار دهید.

 اگر تجزیه‌وتحلیل ژنتیک خانوادگی منجر به سوءظن HNPCC یا FAP شود، می‌توان از آزمایشات ژنتیکی مولکولی برای شناسایی تغییرات مشخصه در ژن‌ها در سلول‌های خونی اعضای خانواده استفاده کرد. با این حال، همه اعضای خانواده ناقل ماده ژنتیکی تغییریافته نیستند. با این حال، کسانی که یک جهش ژنی معمولی در آنها تشخیص‌داده‌شده است باید غربالگری تشدید شده برای سرطان روده ارثی را انجام دهند. اقدامات پیشگیرانه با پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP) شروع می‌شود.در حال حاضر در سن ۱۰ سالگی، در HNPCC این ارائه در سن ۲۵ سالگی شروع می‌شود.

برای سرطان کولورکتال خانوادگی که ژن‌های درگیر در آن هنوز شناخته نشده‌اند، هنوز هیچ روش آزمایشی مؤثری وجود ندارد که بتواند بار ارثی را ثابت کند. با این وجود، افراد چنین خانواده‌هایی نیز به گروه بیماران در معرض خطر، تعلق دارند و باید در برنامه مراقبت‌های پیشگیرانه ویژه ادغام شوند.

برای گروه‌های در معرض خطر پیشگیری غربالگری سرطان روده بزرگ زودتر شروع می‌شود:

 اولین کولونوسکوپی پیشگیرانه باید ۱۰ سال قبل از سنی باشد که در آن سرطان کولورکتال برای اولین‌بار در یکی از اعضای خانواده مبتلا به این بیماری ظاهر شد. با این حال، اغلب بیماری‌هایی که حتی برای خانواده هم شناخته شده نبود، در نظر گرفته نمی‌شوند، به‌عنوان‌مثال در مورد پدربزرگ و مادربزرگ که به دلیل سرطان نامشخص در شکم فوت کردند. جوانان خانواده‌های مشکوک به سرطان کولورکتال خانوادگی بنابراین باید اولین کولونوسکوپی پیشگیرانه خود را حداکثر تا سن ۴۰-۴۵ سالگی انجام دهند.

همچنین برنامه‌های پیشگیرانه ویژه‌ای برای بیماران مبتلا به بیماری‌های التهابی مزمن روده مانند کولیت اولسراتیو، یکی دیگر از گروه‌های خطر، وجود دارد. برای همه افرادی که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهند (چه ارثی، خانوادگی یا به دلیل بیماری التهابی روده)، اقدامات پیشگیرانه لازم توسط شرکت‌های بیمه سلامت بدون درنظرگرفتن سن انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button