منظور از متاستاز سرطان سینه به مغز چیست ؟ هر آنچه باید بدانید!

سرطان پستان متاستاتیک در مغز ، همان سرطان پستان است که به خارج از بافت پستان و در مغز گسترش یافته است. پزشکان ممکن است از آن به عنوان سرطان ثانویه پستان در مغز یا متاستازهای مغزی یاد کنند. هنگامی که سرطان به مغز گسترش می یابد ، امید به زندگی فرد به طور قابل توجهی کاهش می یابد. اما درمان می تواند زندگی فرد را طولانی کند و همچنین کیفیت زندگی او را هنگام زندگی با سرطان بهبود بخشد.
اگرچه در حال حاضر سرطان پستان متاستاتیک در مغز هیچ درمانی برای از بین بردن سرطان ندارد ، اما درمان می تواند به کنترل رشد سرطان کمک کند و به افراد کمک می کند تا بعد از تشخیص عمر طولانی تری داشته باشند.
در این مقاله ، ما چشم انداز و امید به زندگی برای افراد مبتلا به سرطان سینه متاستاتیک در مغز و همچنین مدیریت علائم و یافتن پشتیبانی را بررسی می کنیم.

متاستاز سرطان پستان

سرطان پستان متاستاتیک

سرطان پستان متاستاتیک ، سلول های سرطان پستان است که در خارج از بافت پستان گسترش می یابد. حدود ۱۰-۳۰٪ افرادی که مبتلا به سرطان پستان هستند ، به سرطان پستان متاستاتیک در مغز مبتلا می شوند.
سرطان پستان متاستاتیک در مغز نوع مرحله چهارم سرطان پستان است. 

چشم انداز

سرطان پستان میزان بقا نسبتا بالایی دارد ، اما میزان زنده ماندن پس از متاستاز سرطان سینه در مغز ، کمتر است. نرخ بقا به طور متوسط ​​بدون درمان بین ۲-۲۷ ماه است. شانس زنده ماندن فرد و همچنین مدت زمان زنده ماندن وی به عوامل مختلفی بستگی دارد:

  • نوع سرطان پستان در یک فرد
  • میزان پاسخ سرطان به درمان
  • اینکه آیا می توان سرطان را عمل کرد؟
  • سلامت کلی و سن

افرادی که جهش ژن BRCA1 دارند که خطر سرطان پستان را افزایش می دهد ، بیشتر در معرض ابتلا به این نوع سرطان هستند. میزان طول عمر نیز به درمان بستگی دارد. حتی وقتی سرطان قابل درمان نیست. البته درمان های پشتیبان می تواند عمر شخص را طولانی کند. بهبود به سن ، سلامت کلی و مرحله سرطان پستان بستگی دارد.

متاستاز سرطان پستان به سایر مناطق

علل ایجاد سرطان متاستاتیک پستان در مغز

سرطان سینه وقتی به مایع لنفاوی یا جریان خون متاستاز می کند و به اندام های دیگر گسترش می یابد. هر نوع سرطان پستان در صورت عدم درمان می تواند متاستاز کند ، برخی از عوامل خطر احتمال متاستاز را بیشتر می کنند:

نوع سرطان

سرطان های پستان سه گانه منفی و HER2 مثبت به احتمال زیاد از محل شروع به مغز متاستاز می کند.

زمان تشخیص

یک مطالعه در سال ۲۰۱۷  از موسسه ملی سرطان نشان داد که ۰.۴۱٪  افراد مبتلا به سرطان سینه تهاجمی در زمان تشخیص، سرطان در مغز آنها نیز مشاهده شده است. این نشان می دهد که سرطان با گذشت زمان به مغز گسترش می یابد ، بنابراین تأخیر در تشخیص ممکن است خطر ابتلا به سرطان در مغز را نیز افزایش دهد.

میزان تهاجمی بودن سرطان

سرطان های با رشد سریعتر ممکن است به خارج از پستان ها منتقل شوند.

تشخیص

ممکن است یک پزشک بر اساس علائم یا به این دلیل که فرد مبتلا به سرطان پستان بسیار تهاجمی است ، فرد را کاندید سرطان پستان متاستاتیک در مغز در نظر بگیرد . در حالی که همه افراد مبتلا به سرطان پستان در مغز علائمی ندارند ، برخی از آنها  علائمی از موارد عصبی مانند زیر دارند:

  • سردرد
  • مشکل در تمرکز یا تفکر واضح
  • مشکلات حافظه
  • مشکل در دیدن یا شنیدن
گزینه های درمانی سرطان متاستاتیک پستان در مغز

گزینه های درمان

سرطان پستانی که به مغز گسترش یافته است ، معمولا قابل درمان نیست. درمان سرطان پستان متاستاتیک بر کنترل سرطان و در عین حال حفظ بهترین کیفیت زندگی ممکن متمرکز است. این بدان معناست که فرد باید فواید درمان را که هدف آن افزایش عمر است ، در برابر خطرات ، که ممکن است شامل عوارض جانبی ناخوشایند و کیفیت پایین زندگی باشد ، در نظر بگیرد . برخی از گزینه های درمانی شامل :

شیمی درمانی:

شیمی درمانی سلولهای سرطانی را هدف قرار می دهد. ممکن است فردی در بیمارستان تحت شیمی درمانی قرار بگیرد یا داروهای شیمی درمانی خاصی  را در خانه مصرف کند.

درمان هدفمند:

هدف از روشهای درمانی هدفمند ، کوچک کردن تومورها با هدف قرار دادن گیرنده های روی تومور ، به ویژه گیرنده های هورمونی است.

جراحی:

جراحی ممکن است باعث از بین بردن یا کاهش اندازه تومور شود ، که باعث طولانی شدن عمر فرد یا کاهش شدت علائم وی شود.

پرتودهی کل مغز:

تابش به کل مغز با اشعه برای کوچک شدن سلولهای سرطانی استفاده می کند ، اما همچنین می تواند به سلول های سالم آسیب برساند. درمان همچنین ممکن است شامل راهکارهایی برای حمایت از فردی باشد که سرطان دارد. این گزینه شامل موارد زیر باشد:

  • مشاوره در مورد بیماری
  • آموزش در مورد گزینه های مراقبت های بعد از درمان

مدیریت علائم

سرطان متاستاتیک در مغز می تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از علائم ، از جمله موارد عصبی شود. درمان نیز می تواند علائم ناخوشایندی مانند حالت تهوع ، استفراغ ، ریزش مو یا احساس بیماری ایجاد کند. برخی از گزینه ها برای مدیریت علائم عبارتند از:

دارو

پزشکان ممکن است بتوانند برای کمک به درد مرتبط با سرطان و تسکین علائم مربوط به درمان ، مانند حالت تهوع ، داروهایی را تجویز کنند. مردم همچنین می توانند از پزشک خود در مورد تغییرات رژیم غذایی که ممکن است به بهبود حالت تهوع کمک کند ، سوال کنند.

حمایت اجتماعی

گروه های پشتیبانی و آموزش در مورد سرطان سینه متاستاتیک ممکن است به فرد کمک کنند، گزینه های درمانی و مسیر های موجود خود را بهتر درک کنند.

درمان

برخی از افراد ممکن است تشخیص سرطان را بسیار سخت بدانند. یک روان درمانگر می تواند به فرد کمک کند تا با نگرانی های خود مقابله کند ، نیازهای او را شناسایی کند و برای آینده برنامه ریزی کند.

تغییر سبک زندگی

برخی از افراد از تغییر در سبک زندگی کمک می گیرند. ورزش و همچنین یک برنامه کاری تغییر یافته در محل کار یا مدرسه ممکن است کمک کند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button