روحیه دادن به بیماران مبتلا به سرطان

ممکن از از شنیدن اینکه دوست یا یکی از اعضای خانواده تان مبتلا به سرطان است، شوکه شوید. در آن لحظه می خواهید کاری بکنید اما نمیدانید چه بگویید یا چه کاری انجام دهید. همانطور که می دانید حفظ روحیه برای بیماران مبتلا به بیماری های اینچنینی بسیار مهم و حیاتی است و ازدست دادن روحیه می تواند به بیماری کمک کند تا فرد را از پایدر بیاورد. در این مقاله سعی شده چند توصیه و راه کار جهت حمایت از بیماران سرطانی ارائه شود.

حمایت از بیماران مبتلا به سرطان

تسلط و حفظ روحیه خود

برای اینکه با بیمار مبتلا به سرطان مواجه شوید، بهتر است اول با خود خلوت کنید و با احساسات خود روبرو شوید. در خصوص اینکه چه بگویید و یا نگویید یا چه کارهایی را انجام دهید، بپرسید یا مطالعه کنید.همانطور که می دانید داشتن روحیه برای افراد مبتلا به بیماری هایی مانند سرطان بسیار مهم است. پس این مهم است که در ابتدا شما به خود مسلط باشید تا انرژی منفی و ناامیدی را به بیمار منتقل نکنید.
خودتان درخصوص بیماری تحقیق کنید، صحبت در خصوص بیماری برای افراد مبتلا ناراحت کننده است. و همچنین ممکن است آن ها به دلایل مختلف نخواهند از جزییات صحبت کنند.پس می توانید از یک دوست مشترک و یا همسر یا خانواده فرد اطلاعات را بگیرید.

از دید او به ماجرا نگاه کنید

خود را به جای فرد بیمار بگذارید،  زمانی که متوجه شوید به بیماری مبتلا هستید، احساس ترس، نگرانی و ناامیدی، چه احساساتی را تجربه می کنید. بررسی کنید در این موقعیت دوست دارید در خصوص چه مواردی صحبت کنید ؟چگونه می خواستید با شما رفتار شود؟ همچنین ممکن است بخواهید خود را برای تغییر ظاهر دوستتان آماده کنید. خستگی ، کاهش وزن و ریزش مو از عوارض جانبی رایج سرطان و بسیاری از روش های درمانی است. به جای اظهارنظر درباره هرگونه تغییر فیزیکی ، بازدید خود را با گفتن “خوشحالم که می بینمت” شروع کنید.

به ترجیح افراد توجه کنید

واکنش هر فرد در مواجه با بیماری با دیگری متفاوت است. برخی ممکن است تا مدتی نخواهند با کسی رودررو شوند و برخی برعکس باشند. به این موضوع توجه کنید، اگر فرد نمی خواهد با شما روبرو شود، از روش ئیگری جویای احوال او شوید. همچنین در این زمان ها افراد زیادی هستند که می خواهند از بیمار خبر بگیرند.
بهتر است با ساخت گروهی در بین دوستان مشترک یک نفر اخبار را بگیرد و با بقیه به اشتراک بگذارید. این باعث می شود فرد بیمار خستگی کمتری را متحمل شود.

پیشنهاد کمک دهید

پیشنهاد کمک شما به فرد مبتلا می تواند بسیار کمک کننده باشد. بسیاری از افراد از اینکه از دیگران کمک بخواهند خجالت می کشند. اینکه شما پیشنهاد کمک بدهید که در کارهای روزمره یا موارد اضطراری روی شما حساب کند، می تواند کاملا دلگرم کننده و کاربردی باشد.
در صورتی که می توانید پیشنهاد کمک دهید و برنامه های خود را منعطف بچینید تا صورت نیاز به کمک بتوانید برنامه خود را برای حمایت از دوست خود تغییر دهید.
این کمک می تواند از خرید خانه ، آشپزی و نگهداری از کودکان تا خرید نسخه و همراهی در بیمارستان را شامل شود.
شما همچنین می توانید یک گروه پشتیبانی از دوستان تشکیل دهید، تا مسئولیت کمک کردن را بین خود تقسیم کنید. از این راه می توایند بیشتر کمک کنید و نیز در مدیریت زندگی خود نیز دچار مشکل نمی شوید.

دوستی خود را حفظ کنید

برخی افراد به دلیل اینکه نمی دانند چه رفتاری داشته باشند و یا چه بگویند، از ایجاد ارتباط با فرد بیمار می ترسند و به همین دلیل ارتباط خود را قطع می کنند.
گفتن اینکه نمی دانم الان چه کاری انجام دهم بهتر از قطع ارتباط است. ادامه دوستی ها و فعالیت های منظم پس از تشخیص سرطان راهی عالی برای پیشبرد روند بهبودی است. فراموش نکنید که حتی پس از پایان درمان سرطان نیز دوست شما به تشویق و حمایت نیاز دارند.
پس از درمان ، دوست شما سعی خواهد کرد “زندگی طبیعی جدید” خود را در این مرحله آغاز کند. دوستی ها قسمت مهمی از این دوره جدید هستند، که می تواند برای یک فرد مبتلا به سرطان تفاوت پایدار ایجاد کند.

برای آینده برنامه ریزی کنید

با دوست یا عضو خانواده تان برای آینده برنامه ریزی کنید. برنامه ریزی برای آینده امید به زندگی را افزایش می دهد. برنامه یک سفر یا راه های توسعه کسب و کارتان، یا کارهایی که دوست دارید انجام دهید، کمک می کند فرد برای رسیدن به آینده انگیزه داشته باشد. این کمک می کند برای درمان بیماری روحیه و هدف داشته باشد.برنامه ریزی برای آینده به بیمار دلیلی برای منتظر ماندن می دهد، مخصوصا که برنامه های درمانی سرطان طولانی مدت است، این کار کمک کننده و امید بخش است.

اجازه دهید احساسات خود را بروز دهد

ممکن است دوست شما بخواهد در حضور شما احساسات خود را بروز دهد. اجازه غم و اندوه را بدهید. موضوعات یا احساسات ناراحت کننده را نادیده نگیرید. کمک کنید تا با احساسات خود روبرو شود و نشان دهید که بداند این کار طبیعی است.

از چیزهایی به جز سرطان صحبت کنید

هنگام صحبت با فرد مبتلا در مورد علاقه ها، سرگرمی ها و سایر مباحثی که به سرطان ارتباط ندارند ، سوال کنید. افرادی که دوره درمانی را طی می کنند گاهی نیاز به استراحت در مورد بیماری دارند. با هم بخندید، در صورت لزوم و در صورت نیاز شوخ طبع و سرگرم کننده باشید. یک مکالمه سبک یا یک داستان خنده دار می تواند روز دوست تان را رقم بزند.

البته زمانی هایی نیز می رسد که فرد می خواهد در خصوص سرطان و یا احساساتش با شما صحبت کنید، او را درک کنید و به حرف هایش گوش نمایید.

با افرادی که درمان شده اند ملاقات کنید

دیدن، صحبت کردن، شنیدن داستان افرادی که قبلا به سرطان مبتلا بوده اندو یا شریط مشابه بیماری دوست شما را داشته اند و الان بهبود یافته اند، کمک می کند فرد به روند بهبود خود امید وار شود. برخی افراد مبتلا به سرطان تمایل دارند وبلاگی از تجربیات خود بنویسند، در صورت نداشتن دسترسی برای دیدار حضوری می توانید از این وبلاگ ها برای خواندن داستان افراد مبتلا و برقراری ارتباط با آن ها استفاده کنید.

هدیه بدهید

ممکن است مواقعی پیش بیاید که به دوست خود هدیه دهید. مانند هر هدیه ای ، علایق و سرگرمی های دوست خود را به خاطر بسپارید. یک دوست نزدیک ممکن است چیزی احمقانه یا غیرمعمول بدهد. همسایه یا همکار ممکن است بخواهد به چیز سنتی تری پایبند باشد. هدیه ها را بسته به آنچه که دوست شما در آن لحظه بیشتر از همه نیاز دارد، سرگرم کننده ، جالب ، جدی یا ساده انتخاب کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button