بهترین زمان مصرف ویتامین چه زمانی است؟

صبح‌ها باید ویتامین مصرف کنید یا شب؟ برای پاسخ به این سوال، باید بدانید بهترین زمان برای مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌ها تا حد زیادی به ویتامین‌هایی که مصرف می‌کنید بستگی دارد. همه ویتامین‌ها یکسان ساخته نمی‌شوند. علاوه بر این، وقتی اکثر مردم از ویتامین‌ها صحبت می کنند، منظور آنها ریزمغذی‌هایی است که در هر دو دسته ویتامین و مواد معدنی قرار می‌گیرند. برخی از آنها را باید صبح همراه با غذا مصرف کنید تا جذب آنها به حداکثر برسد. برخی نیز بهتر است در شب قبل از رفتن به رختخواب مصرف شوند. در ادامه درباره ویتامین‌ها و مواد معدنی برای هر یک از گروه‌های اصلی صحبت خواهیم کرد:

 • مولتی ویتامین
 • ویتامین B
 • ویتامین دی
 • ویتامین سی
 • اسید فولیک
 • منیزیم
 • اسید چرب امگا ۳
 • ویتامین E
 • فلز روی

دریافت مقادیر کافی ویتامین و آهن برای یک سیستم ایمنی سالم ضروری است. سیستم ایمنی بدن دفاع طبیعی بدن در برابر بیماری است. اگر نمی‌توانید نیازهای خود را تنها از طریق غذا تامین کنید، مکمل مولتی ویتامین‌ها همراه با آهن فعال وسیله‌ای موثر برای حمایت از سیستم ایمنی بدن است.

بهترین زمان مصرف ویتامین

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین

شما باید مولتی ویتامین‌های خود را صبح‌ها همراه با غذا مصرف کنید تا بتوانید جذب آن را آسان تر کنید. اگر مصرف آن ها باعث درد معده شد، سعی کنید قبل از خواب آن را مصرف کنید. به یاد داشته باشید، نکته مهم این است که مصرف این مولتی ویتامین ها را به بخشی از برنامه روزانه خود تبدیل کنید. افرادی که مصرف این مکمل ها تاثیر خوبی بر آن ها دارد:

 • بزرگسالان، زیرا جذب ویتامین B12، کلسیم و ویتامین D با افزایش سن کاهش می‌یابد.
 • گیاهخواران، زیرا ممکن است سطوح کافی ویتامین B12، آهن، کلسیم، روی، ویتامین D و امگا ۳ را به تنهایی از رژیم غذایی خود دریافت نکنند.

بهترین زمان مصرف ویتامین‌های دوران بارداری چه زمانی است؟

مصرف ویتامین‌های دوران بارداری برای زنان باردار و شیرده، نیاز اضافی آنها به مواد مغذی ضروری را تامین می کند. با این حال، توصیه می‌شود که زنان باردار یا کسانی که دارو مصرف می‌کنند، قبل از مصرف مکمل‌های ویتامین یا مواد معدنی با یک پزشک متخصص مشورت کنند. مانند مولتی ویتامین‌های سنتی، ویتامین‌های دوران بارداری بهتر است صبح‌ها و به عنوان بخشی از برنامه روزانه مصرف شوند.

بهترین زمان برای مصرف ویتامین D

ویتامین D محلول در چربی است، به این معنی که در آب حل نمی‌شود، بنابراین برای اطمینان از جذب مناسب باید آن را با غذاهای پرچرب همراه کنید. مهم است که ویتامین D را در برنامه روزانه خود، در کنار صبحانه یا شاید میان وعده قبل از خواب خود بگنجانید (تا زمانی که در خواب اختلال ایجاد نکند). ویتامین D بهتر است در صبح، ناهار یا عصر که غذاهای پرچرب مانند یک لیوان شیر پرچرب، آووکادو، روغن زیتون یا کتان می‌خورید، مصرف شود.

بهترین زمان برای مصرف ویتامین C

ویتامین C یک ویتامین محلول در آب است، یعنی بهتر است با آب مصرف شود. فرد می‌تواند در هر زمانی از روز ویتامین C مصرف کند به شرطی که معده او را تحریک نکند.

بهترین زمان برای مصرف ویتامین B

بهترین زمان برای مصرف ویتامین B

بهترین زمان برای مصرف ویتامین B بعد از بیدار شدن از خواب است. همچنین برخی داده‌ها وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف ویتامین B در بعد از ظهر می‌تواند بر خواب تأثیر بگذارد. برای جلوگیری از تأثیر کمپلکس B بر خواب، باید ویتامین‌ B را صبح، ترجیحاً همراه با غذا مصرف کنید تا جذب آنها به حداکثر برسد. مصرف همزمان چندین ویتامین B بی‌خطر است.

هر ویتامین B برای چه چیزی مفید است؟

ویتامین B-1 به تیامین معروف است. نقش مهمی در تجزیه کربوهیدرات‌ها و پروتئین دارد. منابع این ویتامین شامل بادام زمینی، لوبیا سیاه و محصولات غلات هستند.

ویتامین B-3 نیز نیاسین نامیده می‌شود. در بادام زمینی، ماهی، برنج قهوه ای و غلات کامل یافت می‌شود.

ویتامین B-6 در مقدار زیادی از مسیرهای متابولیک نقش دارد. این ویتامین برای تجزیه بهینه غذا (و به ویژه کربوهیدرات‌ها) از مواد مغذی بزرگ به واحدهای کوچکی که بدن می‌تواند استفاده کند ضروری است. منابع خوب شامل موز، ماهی تن، نخود و پسته است.

ویتامین B-9 فولات نامیده می‌شود و برای تولید گلبول‌های قرمز خون ضروری است. این ویتامین یکی از اجزای سازنده DNA و RNA است. منابع خوب فولات شامل آووکادو، سبزیجات برگدار، کلم بروکلی و نخود سبز است.

ویتامین B-12 فقط در محصولات حیوانی یافت می‌شود. ویتامین B-12 برای عملکرد طبیعی سیستم عصبی بسیار مهم است. به ایجاد و تنظیم RNA کمک می کند و همچنین در تشکیل گلبول‌های قرمز خون نقش دارد. بهترین زمان برای مصرف ویتامین B-12 صبح است که مشابه تمام ویتامین‌های B است.

بهترین زمان برای مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ 

امگا ۳ را می‌توان در هر زمانی از روز مصرف کرد. برای بهبود جذب امگا ۳، باید آن را با یک وعده غذایی حاوی چربی هایی مانند آووکادو، کتان یا شیر پرچرب مصرف کنید.
امگا ۳ (EPA و DHA)، همچنین به عنوان روغن ماهی شناخته می‌شود، یک ماده مغذی حیاتی برای بدن است زیرا به بهبود سلامت قلب، به محافظت از عملکرد مغز کمک و به رشد مناسب کمک می‌کند. امگا ۳ عوارض جانبی مانند رفلاکس اسید دارد. برای مبارزه با آن، می‌توانید دوز روزانه خود را به دو نوبت کوچکتر تقسیم کنید و یکی را صبح و یکی را بعدازظهر مصرف کنید.

باید در نظر داشته باشید که برای جذب حداکثری امگا ۳ باید آن را همراه با وعده غذایی که منبع خوبی از چربی دارد مصرف کنید. این کار می‌تواند به فرد در کاهش عوارض جانبی و همچنین افزایش اثربخشی مکمل کمک کند.

بهترین زمان مصرف فولیک اسید

بهترین زمان مصرف فولیک اسید

اسید فولیک نسخه مصنوعی ویتامین B9 (ویتامین فولات) است. اسید فولیک به بدن کمک می‌کند تا گلبول های قرمز سالم ایجاد کند. قبل از بارداری و در طی آن، اسید فولیک برای حمایت از رشد مغز، جمجمه و نخاع کودک مهم است. فرد می تواند اسید فولیک را در هر زمانی از روز مصرف کند. اسید فولیک یک مکمل محلول در آب است به این معنی که بهتر است آن را با آب مصرف کنید.

بهترین زمان مصرف منیزیم

اکثر متخصصان مصرف منیزیم را همراه با غذا به دلیل اثرات ملین توصیه می‌کنند که می‌تواند باعث اسهال با معده خالی شود. در نتیجه، می‌توانید دوز را به دو قسمت (صبحانه و شام) تقسیم کنید. منیزیم یک ماده مغذی ضروری است که بر بسیاری از عملکردهای بدن تأثیر می‌گذارد و نقش کلیدی در بیش از ۳۰۰ واکنش آنزیمی در بدن دارد. منیزیم یک ماده معدنی مهم است که حتی اگر آن را در “زمان عالی” مصرف نکنید، فقط این واقعیت که به طور مداوم آن را مصرف می‌کنید، کافی است. درست مانند اکثر مکمل‌ها، باید به بخشی از برنامه روزانه تبدیل شود.

بهترین زمان برای مصرف ویتامین E

مکمل‌های ویتامین E زمانی که با غذا در شب مصرف شوند بهترین عملکرد را دارند. ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است که برای جذب به چربی طبیعی در وعده‌های غذایی ما نیاز دارد.

بهترین زمان مصرف روی

روی به دلیل ویژگی‌های تقویت کننده سیستم ایمنی شناخته شده است. بهتر است روی یک یا دو ساعت قبل از غذا، همراه با یک لیوان آب مصرف شود. فرد می‌تواند روی را در هر زمانی از روز مصرف کنید.

بهترین زمان برای مصرف ویتامین‌های محلول در آب در مقابل محلول در چربی

در این مقاله، ما قبلاً چندین ویتامین محلول در چربی و محلول در آب را به صورت جداگانه بررسی کرده‌ایم. به عنوان مثال، ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است به این معنی که بهتر است با غذاهای پرچرب مصرف شود. در نتیجه، بهترین زمان از روز برای مصرف ویتامین‌های محلول در چربی باید بر اساس الگوی غذایی فرد باشد و اینکه چه زمانی این نوع ویتامین راحت‌تر جذب می‌شود. این می‌تواند به معنای مصرف آنها بعد از صبحانه یا آخرین وعده غذایی در روز باشد.

از سوی دیگر، ویتامین‌های محلول در آب بهتر است با معده خالی مصرف شوند. این می‌تواند به معنای مصرف آن‌ها به محض بیدار شدن از خواب یا بیش از دو ساعت پس از آخرین غذا خوردن باشد. نمونه‌ای از ویتامین‌های محلول در آب شامل ویتامین C است که به طور طبیعی در چندین محصول محبوب از جمله آب پرتقال وجود دارد.

آیا می‌توانم ویتامین‌هایم را در شب مصرف کنم؟

افراد می‌توانند هر ویتامینی را در شب مصرف کنند که خواب آن ها را مختل نکند یا بر جذب ویتامین تاثیری نداشته باشد. در نتیجه، می‌توانید ویتامین‌های زیر را در شب مصرف کنید:

 • آهن
 • ویتامین دی
 • ویتامین سی
 • ویتامین E
 • منیزیم

نمودار زمان مصرف ویتامین‌ها

جدول ساده ما همه مطالب بالا را ترکیب کرده است تا بهترین زمان از روز برای مصرف هر نوع مکمل ویتامین را نشان دهد.

نوع ویتامین بهترین زمان مصرف در روز
مولتی ویتامینصبح
ویتامین های دوران بارداریصبح
ویتامین Bصبح
ویتامین Dصبح یا شب با شیر پرچرب، آووکادو یا کتان
ویتامین Cتمام روز با آب
اسید فولیکتمام روز با آب
آهن فعالآهن – هر زمان که مناسب شما باشد
منیزیمزمان مناسبی وجود ندارد – فقط ثابت باشد
اسید چرب امگا ۳ (روغن ماهی)صبح و بعد از ظهر
ویتامین Eشب با یک وعده غذایی
رویدر هر زمانی از روز یک یا دو ساعت قبل از غذا

سخن آخر

مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی زمانی تاثیر دارند که آنها را روزانه مصرف کنند. برخی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و مکمل‌ها زمان های طلایی خود را دارند که به فرد کمک می‌کند تا اثربخشی آنها را افزایش دهد، اما مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید این است که در مصرف این مکمل ها ثابت قدم باشید.

همچنین باید با پزشک خود صحبت کنید و ببینید آیا برخی از مکمل‌ها با داروهایی که مصرف می‌کنید تداخل دارند یا خیر. بسته به اینکه چه ویتامین‌هایی مصرف می‌کنید، باید آنها را در صبح یا بعد از ظهر یا شب مصرف کنید. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که عادت مصرف آنها را ایجاد کنید. آنها را بخشی از برنامه صبحگاهی یا قبل از خواب خود قرار دهید.

دیدگاه کاربران

۱۴ اسفند ۱۴۰۰

آقا مرسی که هستین

۱۴ اسفند ۱۴۰۰

مصرف همزمان فولیک اسید با زینک سولفات ایرادی دارد؟ و آیا این دوتا چە زمانی مصرف شوند ؟

۱۴ اسفند ۱۴۰۰

والا ما که نفهمیدیم چی شد.هر کی یه جور و یه ساعت میگه.آخر نفهمیدیم بهترین زمان مصرف این ویتامین ها و مکمل ها چه زمانیه...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button