بهترین غذا برای درمان سرطان پروستات

تفاوت در رژیم غذایی و سبک زندگی ممکن است تنوع میزان سرطان پروستات را در کشورهای مختلف نشان دهد. تغذیه مناسب ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات ، پیشرفت کند بیماری و جلوگیری از بیماری تهاجمی کمک کند. در این بخش ، ما در مورد رهنمودهای یک رژیم غذایی سالم برای سلامتی پروستات و رهنمودهایی برای یک رژیم غذایی سالم در حین درمان سرطان پروستات بحث می کنیم. این نکات ، هرگز نباید به عنوان جایگزینی برای درمان استفاده شود.

بهترین غذاها برای درمان سرطان پروستات

رژیم های غذایی سالم

ما می دانیم که بهبود تغذیه خطر بیماری های قلبی ، سرطان ، دیابت و چاقی را کاهش می دهد و معمولا کیفیت کلی زندگی را بهبود می بخشد. تخمین زده می شود که یک سوم مرگ های ناشی از سرطان در ایالات متحده می تواند به رژیم غذایی در بزرگسالان نسبت داده شود ، از جمله تأثیر رژیم غذایی بر چاقی. علاوه بر این ، یک رژیم غذایی سالم به افزایش سطح انرژی ، تسهیل بهبودی و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی ، فردی با شاخص توده بدنی (BMI) 30 یا بیشتر چاق در نظر گرفته می شود.
کارشناسان اکنون معتقدند که انتخاب رژیم غذایی در رخ دادن اکثریت قریب به اتفاق سرطان پروستات اثر گذار است. ارزیابی گزینه های رژیم غذایی در مورد خطر ابتلا به سرطان پروستات مهم است. دانشمندان لیستی از غذاهای فوق العاده را برای بهینه سازی در رژیم غذایی کشف کردند و همچنین مواد غذایی و مکمل هایی را کشف کردند که در واقع می توانند در بروز سرطان و موثر باشند.

رهنمودهای یک رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی شما باید به شرح زیر باشد:

  • در درجه اول گیاهی
  • مقدار زیادی میوه و سبزیجات در آن بگنجانید
  • فیبر زیاد
  • کم چرب
  • از نظر قندهای ساده محدود

نکات رژیم غذایی برای سلامت پروستات

میوه و سبزیجات بخورید

میوه ها و سبزیجات حاوی مقادیر زیادی از مواد ضد سرطان و کاهش دهنده التهاب مانند ویتامین ها ، پلی فنل ها ، آنتی اکسیدان ها ، مواد معدنی و فیبر طبیعی هستند. بیشتر زنان و مردان میزان مصرف روزانه توصیه شده میوه و سبزیجات را مصرف نمی کنند. اگر در تلاش برای تغییر روش تغذیه خود هستید ، هدف خود را ایجاد تغییرات قابل کنترل قرار دهید. سعی کنید انواع میوه ها و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
سبزیجات صلیبی (شامل کلم بروکلی ، گل کلم ، کلم بروکسل ، کلم پیچ و کلم) دارای مواد شیمیایی گیاهی هستند که استرس اکسیداتیو یا رادیکال های آزاد اکسیژن را در بدن کاهش می دهد ، که به معنی خطر کمتر سرطان پروستات و میزان تهاجم آن است.
هویج سرشار از مواد مغذی است و حاوی آنتی اکسیدان های بتاکاروتن و فالکارینول است که خطر سرطان را کاهش می دهد.
گوجه فرنگی منبع غنی از یک ماده شیمیایی به نام لیکوپن است که به رادیکال های آزاد حمله می کند و به بدن کمک می کند تا خطر سرطان پروستات و تهاجم آن را کاهش دهد.
قارچ ها با ساختن سیستم ایمنی بدن با تأمین ترکیباتی به نام بتا گلوکان و پروتئین هایی به نام لکتین که به سلول های سرطانی حمله می کنند ، به مبارزه با سرطان کمک می کنند.
نشان داده شده است که انارها ، به خصوص آب انار ، زمان دو برابر شدن PSA را کاهش می دهد و ممکن است به جلوگیری از عود سرطان پروستات پس از درمان اولیه کمک کند.
انگور و آب انگور منابع غنی رسوراترول ، نوعی ماده شیمیایی طبیعی است که متعلق به گروه بزرگتری از مواد شیمیایی به نام پلی فنول ها است که دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی قوی هستند.
گریپ فروت حاوی چندین ماده شیمیایی از جمله نارینژنین ، لیمونین ، بتاکاروتن و لیکوپن است.
پرتقال ، لیمو و سایر مرکبات به محافظت در برابر رادیکال های آزاد آسیب رسان به DNA کمک می کنند، زیرا حاوی صدها ترکیب فعال زیستی از جمله فلاونوئیدها و مونوترپن ها هستند.
آووکادو حاوی بالاترین مقدار کاروتنوئید لوتئینوتئین از تمام میوه های معمولی است.
فلفل و جالاپنوس حاوی ماده شیمیایی کپسایسین هستند که برخی مواد سرطان زا را خنثی می کند.
سیب منبع خوبی از فیبر ، ویتامین C است و حاوی کوئرستین ، یک فلاونوئید است که هم خواص ضد اکسیدانی و ضد التهابی را نشان می دهد.
توت (تمشک و بلوبری) منبع بسیار خوبی از ویتامین C و K است ، منگنز و منبع خوبی از فیبر و زغال اخته به دلیل داروهای شیمیایی گیاهی فراوانی که دارند ، از میوه هایی هستند که دارای قدرت آنتی اکسیدانی هستند.

مصرف گوجه برای درمان سرطان پروستات

مصرف پروتئین حیوانی را محدود کنید

رژیم های غذایی غنی از گوشت قرمز ، لبنیات و چربی حیوانات اغلب با پیشرفت سرطان پروستات ارتباط دارند. گوشت قرمز (مانند گوشت گاو ، گوشت خوک و گوشت بره) به ویژه با سرطان پروستات تهاجمی مرتبط است.

به دنبال پروتئین گیاهی باشید

پروتئین گیاهی مانند لوبیا ، کتان و آجیل حاوی کوئرستین و لیگنان است که رشد بسیاری از انواع سرطان از جمله سرطان پروستات را سرکوب می کند.

چای سبز

چای سبز حاوی پلی فنول و فلاونوئیدها است که آنتی اکسیدان های قوی هستند. چای بهترین منبع کاتچین است که برای خواص ضد سرطانی مورد بررسی قرار می گیرد. ثابت شده است که چای سبز باعث کندی و یا جلوگیری از پیشرفت سرطان پروستات می شود.

غلات کامل

غلات کامل شامل برنج قهوه ای ، بلغور جو دوسر ، ذرت ، نان گندم سبوس دار ، جو ، بلغار ، کاشا ، ارزن ، فارو ، کینوا و غیره است. غلات کامل منابع عالی فیبر و منیزیم هستند و پروتئین تأمین می کنند. غذای تهیه شده با غلات کامل را به جای غذاهای فرآوری شده انتخاب کنید.

نوشیدنی های قندی را محدود کنید

کاهش مصرف نوشابه های گازدار و جوش و آب آشامیدنی می تواند باعث تسریع در متابولیسم و دفع مواد سرطان زا از بدن شود.

در صورت امکان غذاهای ارگانیک را انتخاب کنید.

غذاهای رشد یافته ارگانیک فاقد مواد شیمیایی مضر و آفت کش ها ، از جمله BPA ، ماده شناخته شده  مولد سرطان پروستات است. غذاهای رشد یافته ارگانیک مواد مغذی بیشتری نسبت به مواد با طعم بهتر دارند.

حفظ تغذیه خوب در حین و بعد از درمان

حفظ یک رژیم غذایی سالم می تواند به شما کمک کند تا برای درمان سرطان آماده شوید و بهبود یابید. همچنین ممکن است به جلوگیری از بازگشت سرطان پروستات کمک کند.
مراقبت از وزن ممکن است خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات را نیز کاهش دهد. مطالعات اخیر نشان داده است که خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات در مردان چاقی که مبتلا به این بیماری هستند، در مقایسه با مردان دارای وزن طبیعی در زمان تشخیص بیش از دو برابر است. نشان داده شده است که، مردان چاق مبتلا به بیماری منطقه ای تقریبا چهار برابر بیشتر در خطر گسترش سرطان از پروستات یا متاستاز آن قرار دارند.
درمان سرطان پروستات ممکن است بر اشتها ، عادات غذایی و وزن شما تأثیر بگذارد ، اما مهم است که یک وزن سالم داشته باشید ، مواد مغذی ضروری دریافت کنید و از لحاظ جسمی تا حد ممکن فعال باشید. روش هایی برای راحت تر غذا خوردن وجود دارد. کار با یک متخصص تغذیه ویا رژیم درمانگر (RDN) می تواند به شما اطمینان دهد که تغذیه مورد نیاز خود را دریافت می کنید.
متأسفانه ممکن است عوارض جانبی جراحی ، پرتودرمانی و شیمی درمانی باعث از دست دادن اشتها ، کم خوردن و کاهش وزن شود. از طرف دیگر ، برخی از روش های درمانی مانند کمبود آندروژن ممکن است باعث افزایش وزن برای برخی از مردان شود.

نکاتی درباره تغذیه در طول درمان سرطان

وزن سالم داشته باشید. برای بسیاری از مردان ، این به معنای جلوگیری از کاهش وزن با دریافت کالری روزانه کافی است. برای مردان دارای اضافه وزن و چاقی ، این ممکن است به معنای کاهش وزن باشد. اگر می خواهید وزن خود را کاهش دهید ، باید آرام ​​باشد ، یعنی فقط حدود نیم کیلو در هفته.
مواد مغذی ضروری مورد نیاز بدن مانند پروتئین ، کربوهیدرات ها ، فیبر ، ویتامین ها ، مواد معدنی ، عناصر گیاهی ، مانند کاروتنوئیدها و آب را دریافت کنید. بدن شما نه تنها عملکرد بهتری خواهد داشت بلکه احساس بهتری نیز خواهید داشت.
تا جایی که می توانید فعال باشید ، مانند پیاده روی روزانه. اگر بیش از حد بنشینید یا بخوابید ، ممکن است توده عضلانی خود را از دست داده و چربی بدن را افزایش دهید ، حتی اگر در حال افزایش وزن نیستید.
اگر در تلاش برای خوردن کافی غذا هستید یا بیش از حد غذا می خورید ، مشاوره تغذیه ممکن است به شما کمک کند مواد مغذی ضروری مانند پروتئین ، ویتامین ها و مواد معدنی را وارد رژیم غذایی کرده و وزن بدن را حفظ کنید. از تیم مراقبت های سلامتی خود بخواهید که شما را به یک متخصص تغذیه یا رژیم درمانگر ارجاع دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button